İş Yerinde Nasıl Pozitif Bir Tutumunuz Olur

İş Yerinde Nasıl Pozitif Bir Tutumunuz Olur
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 18 Haziran, 2018

İşimizi ne kadar seversek sevelim iş yerinde pozitif tutumumuzu sürdüremediğimiz bazı zamanlar olur. İş ortamının zorlaştığı ya da belki de yeni patronunuzun çok fazla talepte bulunduğu zamanlarda strese girersiniz. Rutin sıkıcı gelmeye başlar ve her görevi yerine getirmek yıllar sürüyormuş gibi gelir.

İş yerinde pozitif bir tutum, sadece işimize karşı değil iş arkadaşlarımıza da iyimser ve hevesli bir tavırla yaklaşmak anlamına gelir. Böyle bir tavır beslemenin büyük faydasını görürüz çünkü iş yerindeki zamanımızın daha keyifli geçeceğini bir nevi garantilemiş oluruz. Ayrıca kriz durumlarıyla daha iyi başa çıkabiliriz demektir.

“Sevdiğiniz bir iş seçin ve hayatınızda tek bir gün bile çalışmak zorunda kalmayın.”

– Konfüçyüs

Hayatımızın büyük bir kısmı işimiz etrafında döner. Bazen işimize, sevdiklerimizden ve tutku duyduğumuz aktivitelerden daha fazla zamanımızı adarız. Bu yüzden de kişisel mutluluğumuz büyük ölçüde iş yerindeki deneyimlerimize bağlıdır. Bu sebeple iş yerinde pozitif bir tutum yaratmak ve sürdürmek için çabalamak son derece önemlidir. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Haydi, size yardımcı olacak bazı ipuçlarına bakalım…

İş yerinde pozitif bir tutum – daha kaliteli işler çıkarın

Bizi en çok motive eden ve pozitif bir tutum geliştirmemize yardımcı olan faktörlerden biri işimizi iyi yaptığınızı bilmektir. Bunun somut sonuçlarını gördükten ve ilerleme kaydettiğimizi fark ettikten sonra daha da motive oluruz. İşimizi iyi yapabilmek için şunları hesaba katmalıyız:

mavi çalışan figürleri
  • İşin gerekliliklerini ve aradığı becerileri anlamak ve bunları yerine getirmek için gayret etmek
  • İşlerimizi daha yeterli bir şekilde yapabilmek için yöntemler aramak
  • Hırslı hedefler sunmak. Bunları sadece gerçekleştirmek değil, bir sonraki adımı da öngörebilmek
  • Şirketinizi iyi tanımak. Prensiplerini, felsefesini ve yapısını bilmek

Eğer işinizi kendinizi geliştirmenin bir yolu olarak görürseniz pozitif bir tutum takınmak daha kolay olacaktır. Negatif tutumların birçoğu, yaptığımız şeyin bir değeri olmadığını ve monotonluğa kapılmış olduğumuzu düşünmekten gelir.

Pozitif ve proaktif davranışlar geliştirin

En yalnız başına yapılan işte bile başka insanlarla bağlantı kurmayı ya da birlikte iş yapmayı gerektiren zamanlar olur. Bu yüzden, sadece yaptığımız işe karşı değil iş arkadaşlarımıza karşı da pozitif bir tutumla yaklaşmamız gerekir. Bunu başarabilmek için şu tutumları düşünün:

top üstünde mutlu surat
  • Dakik ve sorumluluk sahibi olun. İlgisiz olduğunu ve işini ciddiye almadığını belli eden çalışanlar iş yerinde gergin bir ortam yaratır
  • Her şeyden önce nezaket. Nazik sözler ve davranışlar iyi bir iş ilişkisinin temelidir
  • Dürüstlük. Olmadığımız biri gibi olmaya çalışmak, yalan söylemek ya da hata kabul etmemek uzun vadede iş ilişkilerine büyük ölçüde zarar verir
  • Çelişkilerle başa çıkmayı öğrenin. Her zaman fikir ayrılıkları olacaktır, ancak bunun bir çatışma haline gelmesine gerek yok. Önemli noktalardan biri, aynı fikirde olmadığımızı kimseyi incitmeden ya da zarar vermeden ifade edebilmeyi öğrenmektir.

Pozitif bir iş ortamında motivasyon otomatik olarak gelir. Eğer iyi ilişkiler kurmayı başarırsanız tanımadığınız insanlar arasında çalışıyormuş gibi hissetmezsiniz. Bunun yerine ortak bir amacı paylaşan insanlarla beraber çalıştığınızı hissedersiniz.

Kendinizi motive etmenin önemi

Her zaman yanınızda tüm eforlarınızın farkında olan ya da doğru bir şeyler yaptığınızda sırtınızı sıvazlayan biri olmaz. Bunun hevesinizi kırmasına izin vermemeyi öğrenmek çok önemlidir. En önemlisi elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilmeniz.

Kendinizi motive etmek için size yardımcı olacak bazı ufak noktalar vardır. Örneğin, özellikle de keyifsiz hissettiğinizde görünüşünüze özen göstermek. Bu kadar basit bir pozitif tutumun bile sizi nasıl gülümsetebildiğini göreceksiniz. Bazı çalışmalar, eğer gülümserseniz ve gülümsemeye devam ederseniz, öyle hissetmeseniz bile en sonunda daha iyimser hissedeceğinizi gösteriyor.

Başarılarınızı önemsemeyi ve en önemlisi de zaman zaman kendinize pozitif mesajlar vermeyi unutmayın. Kendinize iyi bakmak ve niteliklerinizin farkında olmak iyi hissetmenize yardımcı olacak iki önemli tutumdur.

ampul etrafında insan figürleri

İşinizin hayatınızın sadece bir parçası olduğunu hatırlamanız çok önemlidir. İş problemlerinin kişisel hayatınızı mahvetmesine izin vermeyin. Sizi tatmin etmeyen bir işte çalışıyor olsanız bile bu pozitif bir tutum geliştirmenize engel olmamalıdır. Yeni ufuklara bakmaktan korkmayın, siz buna değersiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.