Logo image
Logo image

İş Hayatınızı Kolaylaştırın

2 dakika
Birkaç basit adımla işinizi çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda size iş hayatınızı karmaşıklaştırmamak için yapmanız gerekenleri anlatıyoruz.
İş Hayatınızı Kolaylaştırın
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2021

İş hayatınızı kolaylaştırmanın yolları vardır. Aslında, bir görevin ilk başta ne kadar karmaşık göründüğü önemli değil, her zaman onu daha hızlı ve etkili bir şekilde halletmenin yöntemleri vardır. Birincisi zihinsel disiplindir. Bu, görevleri üstlenmek ve işe yarayan bir yöntem geliştirmek için doğru yaklaşımları kullanmak anlamına gelir.

Bazı görevler son derece karmaşıktır. Bu işleri kolaylaştıracak anahtarlara sahip olmak, gerçekte, bu işlerin daha az zor hale geldikleri anlamına gelmez. Ancak, yolunuzu engelleyen gereksiz engeller olmayacak. Aslında, yolunuz daha net hale gelecek, böylece daha sorunsuz ilerleme sağlayabileceksiniz.

Çoğu zaman, bir görevi zorlaştıran işin kendisi değil, onu yerine getirme şeklinizdir. Bazen, belirli görevler sizi pek de yardımcı olmayan davranış ve alışkanlıkları benimsemeye zorlar. İşte iş hayatınızı kolaylaştıracak ve hedeflerinize başarıyla ulaşmanıza yardımcı olacak üç anahtar.

“Rahatlama sanatı, çalışma sanatının bir parçasıdır.”

– John Steinbeck

Some figure

Ertelemeyin

Zamanınızı yönetme şekliniz, işinizin kolaylığı veya zorluğu konusundaki düşüncelerinizde büyük bir fark yaratabilir. Aslında, dakiklik hem bir erdemdir hem de diğer insanların çok takdir ettiği bir nezakettir. Ayrıca, verimliliğinizi etkiler. Örneğin, işe geç gelirseniz veya işe geç başlarsanız, zaten daha baştan dezavantajlı durumda olursunuz.

Gecikmenin gerçekten önemli olmadığı ve işlere yetişmeyi başaracağınız zamanlar vardır. Ancak, bazen bu elde edilemez. Bu nedenle programlarınızın olması ve bunlara uyduğunuzdan emin olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca, görevleri ertelerseniz, kendinizi başarısızlığa hazırlarsınız. Çünkü, şu anda ertelediğinizde hala son teslim tarihlerinize yetişmeyi başarıyor olsanız da, bunu yapamayacağınız bir gün gelecek. Bu nedenle, kendinize bolca zaman ayırmanız her zaman en iyisidir. Ayrıca daha az endişeli olacağınızı da göreceksiniz.

Öğrenmeye devam edin ve kendinizi geliştirin

Çoğu zaman, bir şeyleri belirli bir şekilde yapmaya alışır ve sizden bir değişiklik talep edilmedikçe bu yolda devam edersiniz. Ancak bu tür davranışlar işinizi kolaylaştırmaz. Aslında, daha da zorlaştırabilir.

Günümüz dünyasında teknoloji hızla ilerlemektedir. Bilginizi ilerletmek için bu alanda çok sayıda yeni metodoloji de vardır. Kendi işinizle ilgili olarak bu yeni araç ve yöntemleri ne kadar araştırdınız?

Bunların neredeyse tamamı belirli görevleri kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bunları zaman zaman araştırmalısınız. İşinizi sadece kolaylaştırmakla kalmayıp daha iyi hale getirecek bir şeyler bulmanız çok olasıdır.

Some figure

Günün sonunda işinizle bağlantıyı kesin

Bu çok tekrarlanan bir mantra olmasına rağmen, dinlenmek de çalışmak kadar önemlidir. Hatta belki daha da fazla önem taşır. Çalışmalar bunu doğrulamaktadır. Yeterince dinlenirseniz, daha üretken olursunuz.

Bize hayatta iyi bir noktaya gelebilmek için çok çalışmamız gerektiğinin söylendiği bir çağdan geliyoruz. Bu elbette doğrudur. Ancak, bu özel bağlamda, sıkı çalışma, çok fazla çalışma anlamına geliyordu. Saatleri, günleri, ayları ve hatta yılları hiç bitmeyen bir zahmete adamak anlamına geliyordu. Artık bu tür çalışmaların aslında sizi daha az üretken yaptığını biliyoruz.

İhtiyacınız kadar dinlendiğinizde işler yerine oturur. Günü bitirdiğinizde iş hakkında düşünmeyi bırakıp bırakmadığınızı kendinize sorun. İş sorunlarınızı işte bırakıyor musunuz? Çoğu zaman, kendinizi işinizden ayırmak zordur. Bununla birlikte, her zaman harekete geçebilir ve dikkatinizi başka bir yere yönlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak, iş hayatınızı kolaylaştırmak için her zaman mantıklı bir yaklaşım sergilediğinizden emin olun. Çalışma sürekli bir iştir. Bu nedenle, bunu gerçekleştirme şeklinizi periyodik olarak yeniden değerlendirmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Rivero-Remírez, Y. (2019). Evaluación del desempeño: tendencias actuales. Revista Archivo Médico de Camagüey, 23(2), 159-164.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.