İş Ekibi Nasıl Birlikte Tutulur

Kasım 10, 2019
Bu makalede lider kişilerin ekip üyelerini bir arada tutacak bir dizi temel ilkeyi açıklayacağız. Hadi bunlara bakalım!

İş ekibi, genellikle ulaşmak istediklerini elde etmek için net ve açık hedefler izler. Normalde lider kişi bu hedefleri belirler ve ekip bu yapıları takip eder. Bu hedeflere ulaşmayı, ekibin oluşturduğu iş birliği düzeyi ve gruptaki kişilerin iş birliğine bağlılıkları belirleyecektir. Bu sebeplerden dolayı bir ekibi bir arada tutmak, herhangi bir proje için gereklidir.

Bir liderin bu hedefe ulaşmak için kullanabileceği birçok motivasyon stratejisi vardır. Lider, öncelikle çalışanlar arasında güven ve iş birliğini oluşturmalıdır. Bu çalışanların görevlerini daha verimli bir şekilde yerine getirmelerini sağlayacaktır. Ayrıca, işte daha rahat, kendinden emin ve değerli hissetmelerini sağlayacaktır.

Bu makalede lider kişilerin ekip üyelerini bir arada tutacak bir dizi temel ilkeyi açıklayacağız. Hadi bunlara bakalım!

1. İyi bir örnek olun

Bu özellik gereklidir. Lider kişi sürekli olarak ekibin havasını etkilemeli ve kötü bir tuh hali içinde olmanın ekip üyelerini motive edemeyeceğinin farkında olmalıdır. Buna ek olarak, lider sorumluluk, çaba ve girişkenlik göstermelidir. Ancak o zaman lider, çalışanlarının aynı şekilde davranmasını bekleyebilir.

toplantı yapan ekip

2. Ekip arkadaşlarınızı dinleyin

Çalışanlar işlerinden memnun değilse, başarılı bir şekilde bir projeyi geliştirmeniz ve daimi müşterileri korumanız imkansız olacaktır. Bunu başarmak için, liderin ekip arkadaşlarını dikkatle dinlemesi gerekir. Anlayışlı olup onların problemlerini ve kaygılarını anlamak zorundadırlar.

3. Kendinize yatırım yapın

Bilgi her zaman faydalı bir yatırımdır. Bu sebeple, lider kişi eğitimlerini dikkate almalı ve becerilerini mükemmele yaklaştırmak konusunda endişesini korumalıdır. Bunun için, kursları, atölye çalışmalarını ve seminerleri kullanabilirsiniz. Liderler farklı motivasyon teknikleri kullanmanın yanı sıra başkalarıyla ilişki kurma konusunda ilgi göstermeli ve uğraşmalıdırlar.

4. Geri bildirim yapın

Teşhis ve yapıcı eleştirici, her zaman çalışanların gelecekte görevlerini daha iyi öğrenmelerine ve gerçekleştirmelerine izin verecektir. Bu bir çalışma ekibini bir arada tutmak ve her elemanın kendi sonucunu bilmesini sağlamak için önemli bir faktör olacaktır.

5. İyi bir çalışma ortamı oluşturun

İyi çalışma koşulları, insanların verimliliğini ve refahını doğrudan etikler. Bu nedenle, güzel bir ortam ve klima gibi iyi olanaklara yatırım yapmak önemlidir. Bu sayede, çalışanlar daha mutlu olacak ve motivasyonları yüksek olacaktır.

6. Zorlu ancak ulaşılabilir hedefler belirleyin

Bu çalışanların motivasyonlarını korumalarını ve bir hedefe ulaştıklarında kendilerini başarılı hissetmelerini sağlayacaktır.

Maksimum performansa ulaşmak için ekibin hedeflerini belirlemek gereklidir. Bu hedefler ulaşılabilir olmalıdır, ancak aynı zamanda çaba göstermek gerekmelidir. Ekibinizin sınırlarının farkında olmalı ve her kişinin neler yapabileceğini bilmeliyiz.

toplantı yapmak

7. Takımın gelişimine yatırım yapın

Maaş, program esnekliği veya terfi potansiyeli gibi şeyler, çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaktır. Sonuç olarak ekibinizi bir arada tutmanıza yardımcı olacak şeylerdir.

8. Net hedefler belirleyin

Hedeflerin belirlenmesi, görevlerin nasıl yerine getirileceği ile ilgilidir. Hedef motivasyonun ana kaynağıdır. Bu nedenle, net ve belirli hedefler koymak, daha fazla üretime ve dolayısıyla daha iyi takım performansına yol açar.

9. Takım içindeki insanları eğitin

Farklı ekip üyelerini dahil etmek, doğru bilgi, düşünce ve fikirlerin alışverişini yapmak, bir ekibi birlikte tutmak için en önemli hususlardan bazılarıdır. Bu her ekip üyesinin daha değerli hissetmelerini ve grup içindeki öneminin farkında olmalarını sağlar. Ek olarak, ekip arkadaşlarının arasındaki ilişkilerin daha sağlam hale gelmesini sağlayacaktır.

10. Doğru şekilde destek verin

Görevleri yerine getirme şeklimiz değiştiğinde, bu genellikle ekibin, görevin nasıl tamamlanacağını yorumlayabilmesi ve anlayabilmesi için yeni beceriler edinmesi gerektiği anlamına gelir.

Takım lideri çalışanlara kendilerini geliştirme fırsatı vermelidir. Böylece, sunulan yeni hedeflere ulaşmak için yeni yaklaşımları deneyebileceklerdir.

11. Şirketin vizyonunu netleştirin

Şirket vizyonunun tanımlamak, açıklamak, iletmek ve geliştirmek oldukça basittir. Bununla birlikte, en büyük zorluk insanların takip etmeleri için onlara ilham vermektir. Takımınızı teşvik etmek için, bir takım liderinin ileriye yönelik basit, açık ve amacına uygun bir vizyonu olmalıdır. Ayrıca, bir takım lideri güvenilir ve inandırıcı olmalıdır.

iş arkadaşları

12. Tüm ekip arkadaşlarınızı takdir edin

Herkesin takdir edilmesi gerekir ve tabi ki takım arkadaşlarınız bunda istisna değildir. Liderlerinin her biriyle kişisel olarak ilgilendiğini, sorumluluk aldığını ve kendilerine bağlı olduğunu bilmeleri gerekir. Ekibin her üyesinin olumlu özelliklerinin farkında olmak, onlara değerli olduklarını gösterir ve motivasyonu artırır.

Özetle, bir takımı bir arada tutmanız gerekiyorsa, bu anahtar tavsiyeler size yardımcı olacaktır. Ekibinizi ne kadar olumlu etkileyeceğinizi keşfetmek için onları deneyin. Hazır mısınız?