Logo image
Logo image

İnsanoğlu Neden Zamanla Daha Sabırsız Oluyor?

4 dakika
İnsanlar zor zamanlardan geçtikten sonra daha sabırsız hale geliyor. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
İnsanoğlu Neden Zamanla Daha Sabırsız Oluyor?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanoğlu neden her geçen gün daha da sabırsız hale geliyor? Dünya çok mu yavaş ilerliyor? Bu durum sizi umutsuzluğa sürükler mi? Hayatta bazen hiçbir şey planladığınız gibi olmaz, hedeflerinize nadiren ulaşırsınız ve daha da kötüsü, her şeyin olumsuzluk ve hayal kırıklığına uğramış beklentiler etrafında döndüğü bir girdaba hapsolmuş hissedersiniz.

Bu anlattığımız tam anlamıyla sizi mi ifade ediyor? Öyleyse, yalnız değilsiniz. Birçok insan şu anda bu psikolojik gerçekliği yaşıyor. Gerilme ve gerginlikten kaynaklanan çene ağrısından şikayet ederler, midelerinde bir boşluk veya taş yutmuş gibi hissederler ve her zamankinden daha sinirli ve düşüncelidirler. Kafka’ya göre, sabırsızlık, tüm insan hatalarının meyvesidir. Ancak bazen bu gerçeklik, belirgin oldukları kadar karmaşık da olan durumlar tarafından tetiklenir.

İnsanlar genellikle kendilerini sabırlı ve rahat hissederler. Ancak, belirli koşullar nedeniyle bu yaklaşım değişir. Bu, huzursuzluk ve rahatsızlığın ortaya çıktığı ve tahammül, umut ve hatta iyimserliğin ortadan kalktığı zamandır. Peki bu neden oluyor? Bunun bir açıklaması var mı?

“Acelecilik ve yüzeysellik, 20. yüzyılın ruhsal hastalıklarıdır ve bu hastalık basında her yerden daha fazla yer alır.”

– Aleksandr I. Solzhenitsyn

Some figure

İnsanoğlu için neden her geçen gün daha sabırsız hale geldiğine ilişkin gerçekler

Sabırsızlığı tanımlamak oldukça kolaydır: Sinirlenmeden bir şeyi bekleyemeyen bir kişiyi karakterize eder. Ayrıca, öfkesini kaybetmeden görevleri yerine getirme yeteneğinden yoksun bir kişiyi de karakterize eder. Şimdi, aşağı yukarı herkes bunun nasıl hissettirdiğini ve bu boyut yönetimi ele alıp idareyi devraldığında ne olacağını biliyor. O kadar net olmayan şey ise, bunun nedenidir.

İnsanlar neden sabırsızlanıyor? Beklemeye tahammül etmek, diğer insanların alışkanlıklarını kabul etmek ya da her şeyin her zaman istediğiniz gibi olmadığını kabul etmek neden daha zor? Bazı insanların sabırsız doğduğu ve her zaman bu davranışı sergiledikleri doğru mu? Evet, ama en sabırlı kişi bile bu boyuttan yoksun olduğunu hissedebilir.

Nedenini birlikte inceleyelim.

Stres ve aşırı aktif beyin amigdalası

Dış taleplerin, elinizin altındaki psikolojik kaynaklardan çok daha ağır bastığı zamanlar vardır. İş veya işin eksikliği, aile, belirsizliklerin ağırlığı ve hayal kırıklığına uğramış hedefler sizi yüksek stres durumuna sürükleyebilir. Duygusal işlemeye bağlı olan serebral amigdala, bu koşullar altında normalden daha fazla hiperaktif olmaya başlar.

Bu, sürekli bir tehdit hissine dönüşür ve güvensizlikten her olayı, durumu ve uyaranı süzer. Korkudan kaynaklandığı bile söylenebilir. Bütün bunlar zihinsel odaklanmanıza acı ve huzursuzluk katar, bu yüzden de, olaylara yönelik rahat bir bakış açısına sahip olmak yerine acele etme zorunluluğu doğar.

İnsanoğlu için depresyon ve daha düşük serotonin seviyelerinin etkisi

Neden her gün daha sabırsız oluyorsunuz? Sizi daha sinirli hissettiren nedir? Bir şeyleri bitirmeyi ve hatta onlarla devam etmeyi neden zor buluyorsunuz? Çoğu zaman, bu psikolojik durum depresyondan da önce gelebilir. Aslında, Current Biology dergisinde yayınlanan bir araştırma makalesi, bu konuda ilginç bir şeyi ortaya koyuyor.

Portekiz Lizbon’da bulunan, Fundação Anna de Sommer Champalimaud e Dr. Carlos Montez Champalimaud’daki Dr. Zachary Mainen ve ekibi, serotonin nöronlarının düşük aktivasyonu ile sabır eksikliği arasında bir bağlantı keşfetti. Bildiğiniz gibi, bu sinir hücreleri ve onların nörotransmiterleri, esenlik, refah, motivasyon, başarı ve mutluluk ile ilgilidir.

Bu nedenle, bu nörokimyasal bileşenin düşük bir seviyesi esas olarak depresif bozukluklarla bağlantılıdır. Bu nedenle, aşamalı olarak sabır eksikliği hissediyorsanız bir profesyonele danışmalısınız. Ayrıca, sizi yiyen bir tür ilgisizlik hali hissediyorsanız ve şu anda uyku veya yeme bozuklukları yaşıyorsanız da derhal destek almalısınız.

Some figure

İnsanoğlu için sinirli zamanlara kurban edilmiş umutlar

Çoğu insanın ilk elden deneyimlediği yadsınamaz bir gerçek var: Bugünlerde her zamankinden daha sabırlı olmanız gerekiyor. Bunun nedeni, bir hedefe ulaşmanın eskisinden çok daha fazla sebat gerektirmesidir. Hedeflerinize ulaşmak, birkaç yıl öncesine göre daha fazla zaman alır. Ayrıca duygusal ilişkiler ve sosyal yaşam da genel olarak daha zordur.

Bu nedenle, bu bakış açısı size genellikle acı bir hayal kırıklığı ile nüfuz eder. Bunun nedeni, birden fazla başarısızlığın ardında yatan, birden fazla hedefini kaybeden ancak hayalini kaybeden bir kişinin, muhtemelen “Neden her gün daha da azalan bir sabrım var?” diye merak edecek olmasıdır. Sinir bozucu deneyimlerin birikimi, size ılımlılık ve derinlemesine düşünme yetilerini sağlayan ve sakinlik, hoşgörü ve iç denge yaratan kaslara zarar verir.

Süreci tersine çevirmek, yani sabırsızlıktan sabra geçmek kolay değildir. Ancak imkansız da değildir. İyi haber şu ki, sabır sanatına sahip olmak üzere kendinizi eğitebilirsiniz. Bu nedenle, anlamanız gereken bir şey, zamanı ileriye taşıyıp aynı zamanda işlerin de daha hızlı olmasını sağlayamayacağınızdır. Vizyonunuza uyacak şekilde gerçekliği, olayları veya insanları manipüle etmek de mümkün değildir.

Sonuç itibarıyla

Son olarak, neredeyse hiçbir şeyin kontrolünüzde olmadığını ve dünyanın yanıltabilir bir ortama sahip olduğunu, siz de dahil herkesin de bu ortamın içinde olduğunu varsayın.

Bu nedenle, daha sabırlı olmayı öğrenmek, bazen işler istediğiniz veya beklediğiniz gibi olmasa da, umudu beslemeyi içerir. Bu, umudun gelecekteki durumlarda var olmayağı anlamına gelmez.

Sabır her zaman bir erdem değildir. Bazen bu sadece bir yaklaşımdır ve insanlar onu uygulamaya, onunla ilgilenmeye ve onu ileri taşımaya zorlanır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Miyazaki, K., Miyazaki, K. W., & Doya, K. (2012). The role of serotonin in the regulation of patience and impulsivity. Molecular Neurobiology. Humana Press Inc. https://doi.org/10.1007/s12035-012-8232-6
  • Yuzan, Syahrial & Mat, Nik & Mulyani, Sri & Kesuma, Sambas & Risanty, Risanty & Syahputra, Fadlian. (2012). The Effects of Waiting Time, Passive and Active Impatience on Anger and Waiting Acceptability. American Journal of Economics. 2. 109-115. 10.5923/j.economics.20120001.25.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.