Duygusal Bağlantılar, Buluşacak Bir Yer

Duygusal bağlantılar, insan ilişkileri dünyasının en hoş kısmı. Aşk, samimiyet, arkadaşlık ve iki insanı derin bir seviyede birleştiren diğer tüm konular onlar sayesinde mümkün. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?
Duygusal Bağlantılar, Buluşacak Bir Yer

Son Güncelleme: 29 Ocak, 2021

İnsanlar özerk olmayı severler ama aynı zamanda duygusal bağlantılar gibi destek olacak olgulara da ihtiyaç duyarlar. En bağımsız olan insanlar bile büyük ölçüde başkalarına bağlı olacaktır ve çoğu insan da toplum yapısı içerisinde diğerleriyle örgütlenmiş durumda. Örneğin, çoğu insan hastalıklarını tedavi edecek doktorlara ve arabalarını tamir edecek tamircilerine güvenir.

Bununla birlikte, insanlar öğrenmeye nasıl zaman ayıracaklarını bile bilmiyorlar ve kendilerini korumak ve kollamak üzere görevli hükumetlerinin sorunlarını çözmek için ihtiyaç duyacakları kaynakları ve araçları erişebilecekleri bir yere koyacağına inanıyorlar. Bununla birlikte, duygusal bağlantılar konusunda bir anlaşmaya varmak aslında biraz farklı bir konsept.

Bunun nedeni, insanların aldıkları malzemeyle başkalarına ödeme yapması. Zaten bu şekilde de olmalı. Aksi takdirde, insanlar arasındaki bağlantı da kesilecektir veya hiç olmayacaktır. Ayrıca, en şaşırtıcı kısım, insanların karşılıklılık oyununu erken yaşlardan itibaren oldukça ustaca oynamayı öğrenmesi.

Örneğin, bir ağabey ve küçük bir erkek kardeş televizyon izliyor olsun. Ufaklık, neler olduğunu anlayacak kadar büyük değil ama erkek kardeşinin yanında ve hatta kahkahalarında ve şaşkınlık ifadelerinde ona katılıyor. Her nasılsa, gerçekten ve sihirli bir şekilde, çoğu insan kendisini harekete geçirmek için doğru koşulları bekleyen bir biçimde önceden ayarlanmış bir program olarak doğar. Bu program, birkaç çizim, bisiklete binme veya güzel bir yemek şeklinde olabilir.

“Başarının anahtarı, yaşamın her alanında – zihinsel, duygusal, ruhsal ve fiziksel – büyümeye devam etmektir.”

– Julius Erving

Kardeşler arasındaki duygusal bağlantılar.

Güven, samimiyet, aşk ve ilişkiler

Duygusal bağlantı, pratik bir biçimde empati duygusu veren bir şey. Bu alan, kendinizi başka birinin yerine koyma yeteneğinin karşılığını aldığı oyun alanı. Yayımdaki frekansların bu çakışması, insanların iyi bilinen kalıplar altında bile benzersiz ve bireysel bir şekilde bir kaybı atlatmasını sağlar. Bu oyun alanında diğeri, tıpkı size adapte olduğu gibi, sizin de adapte olduğunuz belirli bir birey haline gelir.

Bu durum, aynı zamanda, en samimi ve derin duygusal alışverişin gerçekleştiği alanla da ilgili. Yani, birçok çiftin ya düşündükleri ya da birbirlerini yok etmeye çalıştıkları yer de olabiliyor. Bu alan, aynı zamanda, duygusal bağın, küçümsemenin, uzaklığın, yıkıcı eleştirinin veya kayıtsızlığın göründüğü yerden çok uzakta. Bu balonun dışında, güvenlik oluşturmak yerine rutinler ve alışkanlıklar oldukça sıkıcı hale gelir. Bunun nedeni de boğulma ve boşluk hissinin ortaya çıkmış olması.

Bunun tersine, duygusal bağlantılar, sahip olmanız muhtemel olan nefrete panzehir ve bencilliğe engel olacaktır. Bu bağlantılar, az önce bahsettiğimiz bu duyguları etkisiz hale getiren kriptonit gibiler. Böylece, yanlış anlamalar veya öfke bu bağlamda birbirleriyle karşılaşmak için bir alan bulur. Bunların arasındaki fark bile bunlardan bir şeyler öğrenmek ve üzerine inşa etmek için değerli bir meta haline geliyor.

Ancak, bahsettiğimiz bu durumda ciddi bir eksiklik durumu var. Örneğin, birçok insan bir film veya kaset seçiyormuş gibi aşk için partner veya bir sevgili arar: yani albüm kapağına ve özetine bakarlar.

Herkesin telefonunda birçok kişiye erişimi var ve akrabalarının veya oda arkadaşlarının sohbetlerini dinlerken “insan alışverişine çıkma” seçeneğine sahip oldular neredeyse. Bu şekilde bile, bir toplantı, bu bağlantının başlangıcı olabilir, ancak bu anlamda bir süreklilik sağlama zahmetinden de kendinizi kurtarabilirsiniz. Çünkü önünüzdeki pencerede birçok seçenek olduğunu da biliyorsunuzdur.

Arkadaşlık siteleri ve ilişki bağımlılığı

Duygusal bağlantılar oluşturmak ve geliştirmek için stratejiler

Bu konuda size yardımcı olabilecek şu fikirleri ifade edebiliriz:

  • Sabırlı olun. Duygusal bağlantılar bir anlamda bir çeşit güveç gibi, zaman ve sabır gerektirir. Aksine, bu anlamdaki sabırsızlık da yüksek seviyedeki bir kaygı durumundan kaynaklanmakta. Sakin olmanıza yardımcı olan aynı stratejiler, genellikle daha sabırlı olmanıza da yardımcı olur.
  • Talepleri isteklere dönüştürün. Verme özgürlüğü bağlantıyı sağlar ve gündemde olan bir çeşit borcun veya taahhüdün, esasında akışkan olması gereken şeyi geciktirmesini de önler.
  • Çatışma sırasında da bağlantıyı koruyun. Zihninizde olanı yüksek sesle ifade edebilmek için bir başkasını incitmek zorunda değilsiniz. Bir durumu iyileştirmek için önerilerde bulunun ama onu kontrol etmeye çalışmayın.
  • Tahmin edin. Kimsenin bir başkasının aklını okuma gücü yok, ancak bir sonraki adımda ne yapacağınızı bulmak için içgüdülerinize güvenebilirsiniz.
  • Örneğin, partnerinizin kötü bir gün geçirdiğini hissederseniz, ona akşam yemeği için özel bir şeyler hazırlayabilirsiniz. Bu bağlantının var olması, bağlantının kendisi için de bir takviye görevi görecektir.

Arzulanan veya kırılgan ve değerli şeylerle ilgilenmek kolay bir iş değil. Doğaları gereği, duygusal bağlantılar, aynı normu takip ederler. İyi haber şu ki, beğenmediklerinizi dışarı atarken, sevdiğiniz profiller arasında seçim yapmak yerine insanları tanımaya çalışma anlamında da sahip olacağınız bir gücünüz var. Bu durumda bu ilişkiyi basitleştirmek, zenginleştirmenin de tam tersi olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
İlişki Bağımlıları: Duygusal Bağılılık Köleleri
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İlişki Bağımlıları: Duygusal Bağılılık Köleleri

İlişki bağımlıları asla sağlıklı, mutlu bağlantılar kurmaz. Kendilerini rehin durumlarında bulurlar. İlişki bağımlıları ikiye ayrılır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.