Logo image
Logo image

İnisiyatif Almak ve İşleri Sonuçlandırmak

4 dakika
İnisiyatif Almak ve İşleri Sonuçlandırmak
İnisiyatif almayı bilenler dünyalarını değiştirirler ve başkalarından da bunu kendileri için yapmasını hiç bir zaman beklemezler. Sonunda, her insan hayallerinin peşinden koşmaya ve bir şeyler yapmaya cesaret etmenin ne kadar kritik olduğunun farkına varacaktır.
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Nasıl inisiyatif alacağınızı bilmek, örneğin, hoşlandığınız kişiye dışarı çıkma teklifi etmeye cüret etmek demek. Aynı zamanda, içerisinde bulunduğunuz mevcut kalıbı kırıp, kendi kalıbınızı yapabilmek de demek. Bunun yanında, inisiyatif alma yeteneği, proaktif olma, bazı şeyleri önceden tahmin etme ve herhangi bir zorluktan kurtulabilme, sezgi, yaratıcılık ve çevrenizdeki aktivitelere katılım isteği gibi unsurlarla dolu bir sosyal beceriyi de uyandıran element olabilir.

Kim böyle bir hayata sahip olmak istemez ki? Aslında doğru soru şu olmalı, hayatı boyunca inisiyatif alamadığını hiç duymamış biri çevrenizde var mı? Bu durumda ve neredeyse farkına bile varmadan, bu kelime, herkes için özlem duyulan bir olgu haline gelmiş oluyor. Bir diğer taraftan da, inisiyatif kullanma kabiliyeti, hayattan istediklerinizi elde etmek için kişiliğinize ve davranışınıza entegre etmek isteyeceğiniz bir itici güç haline geliyor.

Bu boyutu pek çok şekilde tanımlayabiliriz (erdem, sosyal yetenek, vb.). Bununla birlikte, her zaman için ortada öylece duran bir nokta da bulunuyor. Bazı insanlar inisiyatif sahibi olabiliyorken, bazılarının bu yeteneği pek yoktur. Bu bazılarının bu yetenekten yoksun olmasının nedeni de, genellikle kişisel güvensizlik ve korku oluyor. Birçoğu başarısızlık ve öne çıkmaktan korkar. Başkalarının, bu tür insanların yanılmaz olmadıklarını bilmesi oldukça korkutucu bir durum.

Bunun yanında, açık olan bir nokta daha var ki; bulunduğunuz yerde kalmakla başarısız olmak arasında hiçbir fark yok. Hâlâ aynı yerdeyseniz, yani hayatınızda hiçbir yeni şeyin olmadığı, sosyal, duygusal ya da profesyonel olarak ilerlemediğiniz aynı bölgede kaldıysanız, başarısız sayılırsınız. Bu nedenle, gerçekliğinizi esaslı bir biçimde geliştirmek ve zihninizde ve kalbinizde sahip olduğunuz şeye ulaşmak istiyorsanız, o zaman bu hedefe doğru harekete geçmelisiniz. Başka bir deyişle, yapmanız gereken şeye dair inisiyatif almalısınız.

Some figure

İnisiyatif alıp istediğinizi nasıl elde edersiniz?

Hayatınızın bir noktasında, siz de bu duyguyu yaşamış olabilirsiniz. Bir şeyi yapmayı istemek ve nasıl yapılacağını bilememek veya yapmaya cesaret edememek hissini yani. Patronunuzdan zam istemek, o özel kişiye çıkma teklif etmek veya hayatınızda bir değişiklik yapmak ve yeni bir proje başlatmak olabilir bu durumlar. İnisiyatif almak, bir anlamda, cesaretten fazlasını gerektiriyor.

Her şeyden önce, bu yeteneğe sahip olmak, bu yapıya uygun bir mizaca ve bir eylem planına sahip olmak demek. Bunun nedeni, inandığınızın ötesinde, inisiyatif sahibi insanların nadiren doğaçlama yapması, yani, bu insanlar bolca plan yaparlar. Kuşkusuz bunun gibi bir yaşam tarzı, bilişsel, duygusal ve davranışsal süreçlerinizde ince ayarlar yapmanızı gerektirecektir. İhtiyacınız olduğu zamanlarda inisiyatif almanıza yardım edebilecek bazı stratejileri öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

“Her zaman zamanın bir şeyleri değiştirdiğini söylerler, ama aslında bu şeyleri kendiniz değiştirmelisiniz.”

– Andy Warhol

Duygularınızı da hedefinize göre ayarlayın

Bazı duygular yıkıcı olabiliyor. İnisiyatif almak, genellikle iki özel duyguyu da beraberinde getiriyor: korku ve utanç. Çoğu insan başarısızlıktan ve bunun yarattığı sonuçlara maruz kalmaktan korkar. Bu yüzden, bu duyguları en kötü düşmanınız olarak tanımlamalı ve onları etkisiz hale getirip kendinizi hedefinize doğru yeniden yönlendirmelisiniz.

Nasıl mı? Gerçekten neyi hak ettiğinizi kendinize hatırlatmak için iç dünyanızda kendinizle diyalog kurarak. Korku ve utancın sizi etkisiz hale getirdiği, potansiyelinizin önünü kapattığı ve kimliğinizi başka bir yere doğru çarpıttığı son derece açık olmalı aslında. Bunun yerine, her zaman inisiyatif almayı kolaylaştıran olağanüstü bir duygu var: coşku veya heyecan olarak tanıyorsunuz onu siz.

Günü planlayın, gözlemleyin ve anı yakalayın

İnisiyatif almak, üçe kadar sayıp bir havuza atlamakla eşanlamlı da değil. Bunun nedeni, havuzun boş olabileceği ihtimali ve önceden tahmin etmeniz gereken bir hata yapabileceğiniz gerçeği.

  • Proaktif olmak, içerisinde bulunduğunuz bağlamı hesaba katmak, geleceği tahmin etmek, duruma farklı açılardan bakmak ve bir tasarı planına sahip olmak anlamına geliyor.
  • Ayrıca, istediğinizi başarma konusunda da, hiçbir şeyi şansa bırakmayın. Şanslı olabilirsiniz, ancak şansınızı çaba, çalışma ve özgünlükle de yaratabileceğinizi her zaman aklınızda bulundurmalısınız.

İnisiyatif almanıza yardımcı olabilecek müttefiklere ve akıl hocalarına sahip olun

Her süreçteki sorumluluk, bugünü yaratmak ve istediğiniz geleceği şekillendirmek söz konusu olduğunda, tamamen size ait olacaktır. Ancak bu, bir uzmanın yardımına ve tavsiyelerine güvenemeyeceğiniz anlamına da gelmez.

Elbette ki, çevrenizde, atacağınız bir adımı desteklemek veya yardımıyla bunu kolaylaştırmak için üzerine düşeni yapabilecek birileri mutlaka olacaktır.

Bunlara ek olarak, aynı tecrübelerin içerisinden geçmiş ve size de tavsiyede bulunabilecek birilerini de tanıyor olabilirsiniz. Olası tüm verileri birleştirerek ortaya çıkaracağınız bir kararı alırken açık fikirli olun, çevrenizdekilerin fikirlerini de dinleyin ve diğer bakış açılarını da dikkate alın.

Some figure

Sonunda ulaşacağınız her zafere giden yol, gündelik savaşları kazanmaktan geçiyor

İnisiyatif sahibi insanlar doğaçlama yapmaz ve aynı anda her şeyi birden riske atmaz. Başka bir deyişle, birdenbire sevdiğiniz kişinin önüne atlayıp ona nasıl hissettiğinizi anlatmayın. Bunu yapmadan önce, örneğin, her geçen gün onlara daha yakın olmaya başlamalı ve onların aklını çelmek için zaman ayırmalısınız.

Aynı şey herhangi bir başka konu için de geçerli. Önce işletmeniz için değerinizi ortaya koymadan patronunuzdan zam isteyemezsiniz. Bazı kapıları kapayıp diğerlerini açmazsanız, hayatınızda da köklü bir değişiklik yapamazsınız. Buradaki kilit nokta, her duruma zeka ve karizmayı aşamalı olarak enjekte etmek, her anlamda kendinizi ve değerinizi göstermek.

Geri adım atmanız gereken zamanlar olacaktır, ancak bu hareket, bilmediğiniz bir şeyi öğrenmek anlamına da geldiğinden, bunu yapmanızda bir sakınca da olmayacaktır. İvme kazandıkça, bu tür seçimler, yeni seçenekleri değerlendirmenize ve her şeyi farklı bir perspektiften görmenize yardımcı olur.

Temelde, inisiyatif almak sadece cesaretle ilgili değil. Bu anlayış, faaliyetlerin nasıl planlanacağını bilmek, sabırlı olmak ve duygularınızı iyi yönetmekle de yakından ilgili. Hepsi bir araya gelecek ve cesaret ve heyecan ile dolacaksınız. İnisiyatif almak konusunda, dürtüleriniz doğrultusunda hareket etmek de size pek faydalı olmayacaktır. Size faydalı olacak şey, refleks ve zeka ile hareket etmek.

Son olarak, herkes istediği hayata sahip olmak üzere inisiyatif almak için kendini yetiştirebilir, bunu da göz önünde bulundurun.