Cesaret Biçimleri - Önemseme, Sevgi ve Destek...

İlişkilerimizi daha da özel bir seviyeye taşımak için sevgi tek başına yeterli değil. Eylemlere dönüştürülmeyen duyguların kimseye bir yardımı olmaz ve bu duygular karşınızdakini de besleyemez. Bunun yerine, sevmenin, karşındakinin duygularını önemsemek ve hatalarını onarmak anlamına geldiğini anlayabilen cesur eylemlere ve kararlı kalplere ihtiyacımız var.
Cesaret Biçimleri - Önemseme, Sevgi ve Destek...
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hayatı akışına bırakmak, bundan sonrasında nasıl devam edileceğini bilmek ve belirli kişilerden ve durumlardan uzaklaşmak, aslında büyük cesaret gerektiriyor. Bununla birlikte, cesaretin farklı biçimleri var ve sevdiklerimizi yanımızda tutmak, sevmek, onarmak ve sıkıca tutmak da bu cesaret biçimleri için birer örnek.

Bu elbette kolay bir iş değil. Genelde, konu kalp ile ilgili meseleler olduğunda, doğaçlama durumlar pek de ideal ortam yaratan şeyler olmuyor. Bunun yerine, düşünerek hareket edildiğinde, elimizden gelenin en iyisini vermemiz mümkün olabilir.

Eski bir söz, insanların ayaklarından çok dillerine takılıp düştüklerini söylüyor. Ne de olsa, bazen, tam da bu şekilde, sevdiklerimizi, affedilmeyecek talihsiz sözler, gurur, dikkatsizlik ya da asla konuşulamayan şeyler nedeniyle kaybetmemiz şeklinde gerçekleşiyor bu.

İlişkilere özen göstermek bir sanat ve bu sanat mutlulukla doğrudan ilişkili bir şey gibi görünüyor. Ancak, söz konusu bu durum olunca, kimsenin mükemmel olmadığı da bir gerçek. Çoğunlukla, çiftler, arkadaşlar veya aile arasındaki ilişkilerimizde, hayatımızın geri kalanı boyunca pişmanlığını hissedebileceğimiz hatalar yaparız.

Sevmek, birisine bakmak, ilgilenmek ve tutumlarınız, niyetleriniz, duygularınız ve davranışlarınızla o insanın yanında nasıl var olacağınızı bilmek. Şüphesiz tüm bunları yapabilmek, oldukça yüksek duygusal zeka ve empati gerektiriyor.

ilgi ve sevgi önemli cesaret şekilleri

Cesaret biçimleri: hissetmek yeterli değil, nasıl hissettiğinizi göstermelisiniz

Aesop bir masalda herkesin güvenli bir mesafedeyken oldukça cesur olduğunu söylemiştir. Bu tespit, bir bakıma doğru, değil mi? Ancak uzaktayken ilişkilerin gerçek özünü kaçırıyoruz. Koruma duvarları olan arkadaşlıklar sahibi olmak, bir inanç sıçraması yapmamızı ve gerçek ilişkiler geliştirmemizi engeller. Sevgi, cesaretle kendinizi tamamen başkasına vermemiz için korku ve güvensizliklerin üstesinden gelmemize yardımcı olabilecektir.

Bu tür bir durum için, gerçek olan bir şey de, kahramanlara ihtiyacımızın olmaması. Sevgi meseleleri söz konusu olduğunda, kimsenin bizi kurtarmasını istemeyiz veya buna ihtiyacımız olmayacaktır. Ancak, hayatımızdakilerin, özen, sevgi ve saygı göstermek üzere kararlılık ve cesareti birleştirerek risk almalarını umarız. Sevginin, sevildiğimizi ve değer verildiğimizi hissettiğimiz günlük bir sığınak olacağını anlayan insanların yanımızda olmasını özlüyoruz.

Pek çok çeşit cesaret biçimleri var, ancak bir biçim daha değerli

Cesaret birçok biçimde hayatımızda bulunabiliyor. Bazı insanlar sonunda korkularını yener ve gerçek potansiyellerini ortaya koymak adına rahatlık bölgelerinden ayrılmayı başarırlar. Bunu yapan insanlar, dünyadaki gerçek yerlerini bulabilirler. Hayatlarının ve kimliklerinin kontrolünü yeniden kazanmak için refahlarını olumsuz yönde etkileyen durumları bir kenara bırakan insanlar da bulunuyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çeşitli meslek gruplarına mensuğ oldukça cesur insanlar bulabilirsiniz. Örneğin, insanların başkalarını kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atmalarını gerektiren işler var. Pek çok cesaret türü olmasına rağmen, hepsinde benzer şeyler var aslında. Gerçek cesaret, şöhret, tanınma ya da başka dış kökenli güç duydusu arayanların bencilliklerinden ziyade sevgi ve takdirden ileri geliyor.

Bu nedenle, başkalarına yardım etme konusunda engelleri düşünmeyen herhangi bir kişide aradığınız cesareti bulabilirsiniz. Cesur insanlar, değerlerine göre hareket ederler ve kendi refahlarını daha da iyileştirmek adına mevcut gerçekliklerini değiştirmeye cesaret ederler. Açık konuşmak gerekirse, öz sevgi de, aynı zamanda sevmek, ilgilenmek ve onarmakla ilgili.

Kendimizle olan ilişkimize ve kendi varlığımızla olan bu içsel bağa dikkat etmek, yakınlarımıza her zaman en iyisini verebilmenin tek yolu.

Huzurlu bir çift

Bizim için önemli olan ilişkilerin içerisinde fiilen mevcut olmak bir sanat

Başkaları üzerinde bir etki yaratmak konusunda, oldukça güçlü bir araç var. İlişkiler söz konusu olduğunda her zaman aklınızda bulundurmanız gereken bu çok önemli şey, insanların ihtiyaçları olduğunda yanlarında olmanın ne kadar değerli olduğu.

Bir kişide diğer herşeyden çok iz bırakması muhtemel olan bir şey var ki, o da, onunla birlikte olduğumuzu söyleyebilmemiz. Zaman, bu durumda, onunla birlikte olduğunuzda duracaktır ve hiçbir şey o anda olanlardan daha önemli olmayacaktır.

Paylaşılan zamanda, yani şu anda olanlar her zaman için değerli şeyler. Bu nedenle, bulunduğunuz ana teslim olmak ve kendinizi herşeyinizle yanınızdakine hissettirmek için çabalamak önemli. İnsan ilişkilerinde, bir başkasının karşısında, duygularınızla birlikte oturuyor olmak en belirleyici şey. O ana orada bulunarak, ilgilenerek ve iletişim kurarak anlam katmalısınız.

Sevdiğiniz şey için müteşekkir olmayı öğrenin

Sahip olduklarımıza değer verdiğimizde dünya sizin için daha sakin bir hal alacaktır. Artık hiçbir şeyin özlemini çekmezsiniz çünkü tüm boşluklarınız refah, minnettarlık ve şefkatle dolmuştur.

Hayatınızın tamamlandığının ve mutluluğun, hatta bunun sıradan görünmesine rağmen inanılmaz bir biçimde herşeyin üstüne çıkan bir eylem olduğunun, farkına vardığınız anda, diğer her şey de bir araya gelecektir.

Sevmek, önemsemek, onarmak… Bunlar güzel ilişkilere giden gerçek adımlar ve güçlü duygusal bağları olanların hayatında bulundurduğu cesaret biçimleri.

Sevdiklerinizle ilgilenmek, her anına, söylediğiniz her kelimeye, her karara özen göstermek ve ayrıca hataları onarmaya cesaret etmek sizi mutluluğa götürecek yol.

İlginizi çekebilir ...
Hepimizin Destek Kaynaklarına İhtiyacı Vardır
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Hepimizin Destek Kaynaklarına İhtiyacı Vardır

Tıpkı şu dinazorla ilgili hikayede olduğu gibi her zaman yanınızda olan insanlar vardır. Onlar bizim, yolumuzu bulamadığımızda kuzeyi gösteren yıld...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.