Logo image
Logo image

Indira Gandhi: Asyalı Demir Leydi'nin Biyografisi

5 dakika
Hintli Demir Lady olarak bilinen Indira Gandhi, yalnızca ülkesinin bağımsızlığını desteklemekle kalmamış aynı zamanda ülkesini sürdürülebilir bir ülke haline getirmeye de katkıda bulunmuştur. Ciddi bağımsızlık isyanları ve yolsuzluk ve siyasi suçlamalarla uğraşmak zorunda kalan, tarihe siyah beyaz resimlerle adını yazdıran bir karakterdir o. Hayatı bir romandır ve bugün size onun hakkında daha fazla anlatmak istiyoruz.
Indira Gandhi: Asyalı Demir Leydi'nin Biyografisi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bugün tarihe adını yazdıran tartışmaları bir karakterin hayatına tanıklık edeceğiz. Hem sevilen hem de nefret edilen bu Demir Lady, ülkesini şiddetli çatışma zamanlarında yönetti. Indira Gandhi, genç Batılı nesillerin bilmediği biridir. Biz de siyasetin önde gelen figürlerinden biri olarak kendisinin hayatıyla ilgili bir makaleyi kaleme almak istedik.

Indira Gandhi, Hindistan’da Başbakanlık görevini üstlenen ilk kadındı. Annesi, toplumda dezavantajlı olan kişilerin haklarının savunucusuydu. Babası Jawaharlal Nehru, Britanya İmparatorluğu’nun bağımsızlık lideri ve Hindistan Başbakanıydı.

Indira Gandhi’nin siyasete atılması, onu büyük dünya güçleriyle karşı karşıya getirdi. Hindistan’ı beşinci nükleer güç yapan oydu. Hindistan’daki ilk siyasi figür olarak yaptığı çalışmalar, siyah beyaz sayfalarda yer almasını sağladı. Hiçbir zaman çiçeklerle süslenmiş yollardan geçmedi.

İlk yılları

19 Kasım 1917’de Allahabad’da doğdu. Çocukken Juana de Arco’ya hayran olduğu söyleniyordu. Indira genç yaşta annesini kaybetti ve Indira’nın kendisini siyasete adaması babasını ondan uzaklaşmasına neden oldu. Babasının siyasi mesleği ve ülkesine hizmet etme arzusu ona miras kalmıştı.

Delhi ve Cenevre’de bir Hristiyan okuluna gidene kadar bir süre evde saygın öğretmenler tarafından Indira’ya eğitim verildi. Annesi öldükten sonra Oxford’daki eğitimini bitirmeye çalıştı, ancak II.Dünya Savaşı’nın patlak vermesi Indira Gandhi’nin akademiye olan özlemini boşa çıkardı.

Oxford’da kaldığı süre boyunca Indira, ileride kocası olacak Feroze Gandhi ile olan arkadaşlığına yeniden başladı. Mart 1942’de evlendiler ve iki çocukları oldu. Kısa bir romantizmden sonra, kocasının sadakatsizliği nedeniyle evliliği başarısızlıkla sonuçlandı.

Some figure
Indira Gandhi oğullarıyla (Rajiv Gandhi y Sanjay Gandhi)

Siyasi yükselişi

Hindistan’a döndüğünde, Indira Gandhi siyasetle ilgilenmeye başladı ve o sırada Hindistan Başbakanı olan babası ile işbirliği yapmaya başladı ve onun sağ kolu oldu.

Kongre Partisi’ne katıldı ve Hindistan’ın bağımsızlığı için mücadele eden babasını aktif olarak destekledi. Bu aynı soyadını paylaşmasına rağmen hiçbir ilişkisi olmadığı Mahatma Gandhi tarafından yönetilen bir hareketti. Hindistan, 15 Ağustos 1947’de İngiliz yönetiminden bağımsızlığını kazandı.

Hindistan’ın bağımsızlığının ilk yıllarında, Indira’nın kariyeri 1964’te ölünceye kadar babasının kariyeriyle paralel yönde ilerledi. Indira Gandhi, kendisini ülkesinin siyasetinde ilk sıralara yerleştirerek farklı bakanlıklarda görevler üstlenmeye başladı.

1966’da Indira Kongre Partisi Genel Sekreteri olarak önerildi ve hemen ardından Hindistan’ın yeni Başbakanı seçilecekti. Böylece Hindistan’da bu kadar yüksek bir siyasi konuma ulaşan ilk kadın oldu.

Biyografi yazarlarından bazıları, Indira Gandhi’nin siyasi pozisyonunun, önemli kararlar almada hiçbir işlevi olmayacak, temel görevi partinin imajını temsil etmek olan, kolay manipüle edilebilir birini seçmek amacıyla parti temsilcileri tarafından önerilmesiyle ortaya çıktığını savunmaktadır. Aslında bayan Gandhi bu görevi geçici olarak almış birine benzemiyordu. Hatta kendi partisinden bile sayısız düşman edinmişti.

Indira Gandhi’nin siyasi hayatı

İki kez Başbakan seçildi: 1966’dan 1977’ye ve daha sonra 1980’de 1984’teki suikastına kadar. Indira Gandhi’nin Hindistan Başbakanı olarak ilk dönemi, ileri görüşlü siyaseti ve bağlantısız ülkeler arasındaki bağları güçlendirmeye yönelik arabuluculuk çabasıyla karakterize edildi.

Başrolünde olduğu ileri görüşlü bu pozisyon nedeniyle birçok kez kendi partisi tarafından tehdit edildi. Buna rağmen tarımsal modernizasyon programları yürüttü. Bunlar arasında, Hindistan’da tohumların, mahsullerin korunmasına ve yetersiz beslenmeye son vermek amacıyla süt üretiminin korunmasına dayanan Yeşil Devrim ve Beyaz Devrim gibi bilinen önerileri de vardı.

Pakistan’a karşı açtığı savaş ve hemen ardından Bangladeş’in kurulmasına öncülük ettiği sayısız zaferin yanı sıra bir nükleer ve uzay programı da geliştirdi. Dış politika stratejileri, onu bölgedeki ABD çıkarlarına ve özellikle de kendisini “yaşlı cadı” olarak nitelendiren Başkan Nixon’a ciddi şekilde karşı koydu.

Tüm bunlara rağmen 1971’de, son seçimlerden sonra, Indira Gandhi seçim vaatlerinin çoğunu yerine getiremedi. Gandhi hükümeti popüler olmayan büyük önlemler almaya başlıyordu. Gandhi yolsuzluk ve seçim sahtekarlığıyla suçlanıyordu.

Bu olaylar Hindistan’da çok büyük gerilime neden oldu ve Indira Gandhi, altı yıl boyunca görevden alınmasının yanı sıra Başbakanlık görevinden istifa etmeye mahkum edildi.

Hindistan Başbakanı, kendisine karşı kurulan bir komplonun kurbanı olduğunu düşünür, görevinden zorla istifa etmeyi reddeder ve 1975’te Hindistan’da olağanüstü hal ilan eder. Oğlu tarafından da desteklenerek, basını sansürleyip, muhalefet edeni hapse atar.

Tüm bunlara, Hindistan’da korkunç bir kitlesel kısırlaştırma programı başlatan, Hindistan’ın etkili bir şekilde yönetilemeyecek kadar kalabalık bir ülke olduğunu iddia eden hırslı oğlu Sanjay da eklenmiştir. Bilinir olmayan bu önlemlerle, Indira Gandhi ve oğlunu Hindistan başkanlığından çıkaran yeni bir seçim yapılır.

Some figure

Yeniden seçilmesi ve suikaste kurban gitmesi

Görevden alınmasına rağmen, Indira, oğlu Sanjay’in bir uçak kazasında ölümüyle aynı zamana denk gelen 1980’de tekrar seçilecektir. Başkanlığının bu yeni döneminde, Indira Gandhi hükümeti, Hindistan’ın Pencap gibi bazı eyaletlerinin ayrılıkçı taleplerle yüzleşmek zorunda kalmıştır. Burası, Hindistan’ın merkezi gücünü şiddetle taciz etmeye başlayan Sihizm liderlerinin çoğunluğunun bulunduğu bir bölgeydi.

Bazı teoriler, ayrılıkçı hiziplerin, Indira Gandhi’nin politikalarını desteklemeyen ülkelerin gizli servislerinden beslendiğini doğrulamaktadır. Nereden beslenirlerse beslensinler, ayrılıkçıların girişimleri sonunda Indira Gandhi’nin bardağındaki son damlayı da taşırdı. Gandhi Sihlerin merkezi olan Altın Tapınağının ele geçirilmesini emretmiştir.

Bu saldırı, bağımsız Sihler arasında yüzlerce kişinin ölümüne neden oldu. Bu nedenle o cemaatin üyeleri Başbakana ve hükümetine karşı içten bir nefret beslemiştir.

1984’te, Indira Gandhi’nin en yakın korumalarından ikisi, yakın mesafeden onu vurarak kendi evinde öldürmüştür. Görünüşe göre ikisine de Gandhi’nin yakınlarına sızan Sih ​​militanlarıydı.

Kuzey Hindistan’da Indira Gandhi’nin öldürülmesinin ardından Sihlere yönelik şiddet ve zulüm baş gösterdi. Bu durum, Hindistan’da bin kişinin hayatına mal olan bir dizi isyanın çıkmasına neden olmuştur.

Indira Ganhdi’nin miras bıraktığı gölgesi

Indira Gandhi’nin varlığında yönetilen ülkenin çok farklı iki yönü vardır. Bir yandan Hindistan’ın sadece bağımsız bir ülke olarak değil, aynı zamanda kendi kendini idame ettiren bir ülke olarak kurulmasına çok olumlu katkıda bulunmuş ve onu bir dünya gücü haline getirmiştir.

Diğer taraftan, amaçlarına ulaşmak için yolsuzluğu kullanmaktan ve bazı durumlarda tamamen yanlış ve talihsiz olan tedbirleri almaktan hiç çekinmemiştir.

Siyasi hayatı ve kariyeri boyunca, Indira Gandhi’nin tarihsel karakteri, psikososyal açıdan açıklanmaya çalışılan farklı kişilik türleri ve liderlik türleri üstlenmiş gibi görünmektedir. Hiç şüphe yok ki, belirsizliğin ortasında yaşamış ancak hakkında bilgi edinmeye ve çalışılmaya değer bir karakterdir.

“Bir ömür boyu bile yerine getirilemeyen umutlar vardır (…). Artık alevler söndü, küller soğuk ve çok yakında bronz bir kavanozda toplanacak. Hindistan’ın en sevilen ve aynı zamanda en nefret edilen kadını olan Indira Ana’nın yakılan bedeninden geriye kalanları, tıpkı istediği gibi Keşmir’in karla kaplı dağlarına yaymak için onları bir uçağa götürmek Rajiv’e düşecek.”

– Paola Capriolo

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.