Logo image
Logo image

İlişkinizde Bağımsızlığınızı Korumak İçin Beş Anahtar

3 dakika
Sağlıklı ve uzun bir romantik ilişkiyi sürdürebilmeniz için bazı açılardan bağımsız kalmak önemlidir. Bu yazımızda ilişkinizdeki bağımsızlığınızı korumak için beş anahtarı sizinle paylaşacağız.
İlişkinizde Bağımsızlığınızı Korumak İçin Beş Anahtar
Andrés Navarro Romance

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Andrés Navarro Romance

Tarafından yazılmıştır María Hoyos
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı insanlar bir çift olmanın zamanınızın çoğunu partnerinizle geçirmeniz anlamına geldiğini düşünür. Ancak, gerçekte bir ilişkiyi deneyimlemenin birçok farklı yolu vardır. Bazen ilişkinizde bağımsızlığınızı korumak derin ve sevgi dolu bir ilişki yaşamanın anahtarı olabilir.

Başka bir insana bağlanmış bir şekilde yaşamak son derece zararlı olabilir. Bu şekilde yaşamak sizi baskı altında, bunalmış ve boğulmuş hissettirebilir. Bunu söylerken sık sık partneriniz ile birlikte plan yapmanın yanlış olduğunu söylemeye çalışmıyoruz. Ancak, ilişkinizde bağımsızlığınızı korumak yalnız başına zaman geçirmenin keyfini de çıkarmanıza izin verir, ki bu her zaman gerekli olan bir şeydir. Hepimiz bir şeyler üzerine düşünmek ve hem fiziksel hem de duygusal açıdan huzur haricinde bir şey hissetmemek için bir alana ihtiyaç duyarız.

Diğer yandan, egonuzu kontrol etmeyi öğrenmeniz de önemlidir, ki egonuz ilişkinizi etkilemesin. Örneğin, kendi hırslarınızı ve arzularınızı partnerinizden öne koymaktan kaçınmalısınız. Eğer zamanınızın çoğunu partneriniz ile geçiriyorsanız bu daha zor olabilir. Çünkü partneriniz kendisini sizin hoşunuza giden etkinliklere katılmak zorunda hissedebilir, ve aynı durum sizin için de geçerli olabilir.

İlişkinizde Bağımsızlığınızı Korumak ve Önemi

Çoğu zaman bir ilişkideki bağımsızlık eksikliği genellikle bir aşırı bağımlılık durumu ile bağlantılıdır. Eğer belli bir bağımsızlık seviyesini nasıl yaratıp koruyacağınızı bilmiyorsanız partneriniz de yanınızda olmadığında herhangi bir şeyi nasıl yapacağınızı bilmediğiniz bir noktaya gelebilirsiniz. Bunun bir sonucu olarak kendinizi derin ve tehlikeli bir konfor alanına batmış olarak bulabilirsiniz.

Kişisel açıdan büyüyebilmek ve ilişkinize değer vermeyi öğrenebilmek için kendinize zaman ayırmanız önemlidirSevdiğiniz insanlara uzanmakta ve onlarla keyifli planlar yapmakta tereddüt etmeyin. Ancak, bunun mümkün olmasının tek yolu ilişkinizde belli bir seviyede karşılıklı dayanışma olmasıdır.

Kısaca, ilişkinizde bağımsızlığınızı korumak hem hayatın keyfini çıkarmanıza, hem de aynı zamanda partneriniz ile geçirdiğiniz her ana değer vermenize olanak sağlar. Diğer yandan, kıskançlığınızı ve sahipleniciliğinizi kontrol altında tutmanıza da yardımcı olabilir.

Some figure

İlişkinizde Bağımsızlığınızı Korumak İçin Beş Anahtar

1. Partnerinizi kabul etmek için ilk önce kendinizi kabul edin

Kendinizi sevmek ve kendinize değer vermek için biraz içinize bakmak her zaman iyi bir fikirdir. İster inanın ister inanmayın, bu partnerinizi kabul ve takdir edebilmeniz için çok önemlidir. Ek olarak, bunu yapmak arkadaşlarınız ve aileniz ile daha sağlıklı ilişkiler kurmanıza da yardımcı olacaktır.

Dahası, sizi diğer insanlardan farklı kılan her şeyin de farkında olmalısınız. Örneğin beğenilerinizin, fikirlerinizin, tutkularınızın ve hobileriniz. Kişiliğinizi tanımlayan tüm özelliklere değer vermek etrafınızdaki her küçük şeye adapte olmanızın şart olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

2. Partnerinizle konuşun

Başka bir önemli nokta da partneriniz ile bireysel alanınız ve bağımsızlığınıza ihtiyacınız olduğu konusunda konuşmaktır.

Bu şekilde partnerinizin ayrı bir şekilde zaman geçirmenin gerçekte ilişkiniz için pozitif olduğunu ve bunda yanlış bir şey olmadığını anlamasını sağlayabilirsiniz. Onlara bireysel açıdan büyümenizin ilişkinizi de iyi bir yönde etkileyeceğini öğretin.

3. Dürüst olun

Bahsettiğimiz üzere ayrı bir şekilde zaman geçirmeniz tamamen normaldir. Ancak partnerinizle sürekli bir şekilde içten bir iletişimi canlı tutmanız önemlidir. Hatırlayın ki dürüstlük her zaman en iyi politikadır. Bu şekilde yanlış anlaşılmalardan, şüphelerden ve hatta kıskançlık kaynaklı problemlerden kaçınmak daha kolay hale gelecektir.

Elbette bu partnerinize her küçük şey ile ilgili açıklama yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Ne kadar yakın olursanız olun, mahremiyet her zaman önemli ve saygı duyulması gereken bir şeydir. Bununla beraber, önemli şeyleri onlardan saklamamaya çalışmanız veya onların size olan güvenini riske atacak sırlar saklamamanız önemlidir.

Some figure

4. Kişisel alanınızı koruyun

Kişisel alanınıza değer vermek hem ilişkiniz hem de sizin için çok olumlu olabilir. Yürüyüşe çıkmak, en sevdiğiniz filmleri izlemek, ilginç bir kitap okumak, spor yapmak gibi aktiviteleri ya da keyif aldığınız herhangi başka bir şeyi yapmak önemlidir çünkü bu aktiviteleri yapmak benlik saygınızı pozitif yönde etkiler. Eğer bu şeyleri yapmayı bırakırsanız bir noktada o kadar özlersiniz ki rahatsızlık hissetmeye başlarsınız.

Ek olarak, bu küçük keyifler kendinizle barışık hissetmenize de olanak sağlayacaktır. Sakin ve rahatlamış hissedecek ve kendi kendinize bir şeyler yaparken bile mutlu hissedebileceğinizi fark edeceksiniz.

5. Sağlıklı sınırlar belirleyin

Sınırlarınız kişisel alanınızı korur. Bu nedenle partnerinizle sınırlarınız ve tolerans göstermeyeceğiniz durumlar ve davranışlar hakkında konuşmak gereklidir. Buna karşılık siz de partnerinizin zevklerine, değerlerine, inançlarına ve duygularına saygı göstermelisiniz. Bir ilişkide olmak tamamıyla takım çalışması ile ilgilidir. Saygı gösterin, ve karşılığında siz de saygı göreceksiniz.

Görebileceğiniz üzere, ilişkinizde bağımsızlığınızı korumak elzemdir. Kendi kendinize zaman geçirerek duygularınız ve düşüncelerinize bağlı hissedeceksiniz ve kişisel olarak büyüyecek ve daha zengin bir sosyal hayat edineceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dema Moreno, Sandra (2005): “Entre la tradición y la modernidad: las parejas españolas de doble ingreso”, Universidad de Oviedo, Área de comercialización e Investigación de Mercados. Disponible en: https://www.raco.cat/index.php/Papers/article/viewFile/52753/60703
  • Ajenjo Cops Marc y Joan García Román (2014): “Cambios en el uso del tiempo de las parejas ¿Estamos en el camino hacia una mayor igualdad?”, Revista Internacional de Sociología, Vol 72, No 2. Disponible en: http://revintsociologia.revistas.csic.es/index.php/revintsociologia/article/view/568

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.