Logo image
Logo image

İki Kişilik Dokuz Eğlenceli Oyun

3 dakika
İki kişinin birlikte oynayarak eğlenebileceği yegane oyunlar Monopoly, satranç veya bilardo değildir. İşte iki kişi oynayarak eğleneceğiniz oyunlardan dokuzu!
İki Kişilik Dokuz Eğlenceli Oyun
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İki kişinin birlikte oynamaktan keyif alacağı birçok özgün ve eğlenceli oyun var. İster eşinizle, ister en iyi arkadaşınızla ya da ev arkadaşınızla oynayın, çok eğleneceksiniz.

Ancak bu oyunlar cep telefonlarında, bilgisayarlarda veya herhangi bir ekranda oynanmaz. Hatta size yeni teknolojilerden bir süreliğine uzaklaşma ve daha geleneksel bir şekilde eğlenme şansı verirler. Çünkü bilardo masası, ıstaka ve birkaç toptan daha eğlenceli bir şey yoktur. Ya da belki bir satranç tahtası ya da bir iskambil destesi.

Ayrıca, hayal gücünüzü kullanmak ve kendi eğlencenizi icat etmek sizi neredeyse her şeyle eğlenebildiğiniz çocukluğunuza götürecektir. Bir karton kutunun bir kale ve bir salıncağın yıldızlara giden bir roket olduğu yerdir çocukluk.

Muhtemelen bu tür bir masumiyet ve güçlü yaratıcılığı kaybetmiş olsanız da, oyunlardan zevk alma yeteneğini asla gerçekten kaybetmezsiniz. İşte denemeniz için dokuz oyun içeren bir liste.

Some figure

İki kişilik dokuz eğlenceli oyun

Albert Einstein, oyunun en yüksek araştırma biçimi olduğunu söylemiştir. Hiçbir şey daha doğru, ama aynı zamanda daha fazla gözden kaçmış olamazdı. Çünkü günlük yaşamınızda, oyun oynamaya ya da başkalarına meydan okuyarak ve yeni şeyler keşfederek elde edebileceğiniz saf zevk anlarına kendinize izin vermeye yeterli zaman ayırma eğiliminde değilsiniz.

Sonuçta, içinizde bir satranç ustası veya Scrabble uzmanı bile olabilir. Bu nedenle eğlenceli anları başkalarıyla paylaşmaktan çekinmemelisiniz. Oynamak zihninizi açar ve yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü geliştirir. Aşağıdaki eğlenceli oyunları bir deneyin!

1. Jenga görsel-uzaysal becerilerinizi test edecek

Jenga klasik bir beceri oyunudur. Toplam 54 bloktan oluşan bir kuleden sırayla tahta blokları çıkararak oynanır. Kaldırdığınız her bloğu kulenin tepesine yerleştirirsiniz, böylece inşaat giderek daha dengesiz hale gelir. Bu oyunda heyecan garantidir!

2. Boggle, başarmak için üç dakikanız var

Boggle, her yüzünde harfler bulunan 16 zar içeren bir küpten oluşur. Oyun, zarları atıp karıştırdığınızda başlar. Ardından önünüzdeki harflerle üç dakika içinde yapabildiğiniz kadar çok kelime yapmalısınız.

3. İsim Şehir: Hayal gücü ve kahkaha

Bu oyun bol kahkaha garanti ediyor. İşte yapmanız gerekenler:

  • Her oyuncunun bir kağıdı ve kalemi olmalıdır.
  • Her oyuncu kağıda dört farklı başlıkla dört sütun çizmelidir. Örneğin, ülke, sebze, ad ve ünlü kişi.
  • Rastgele bir harf seçilir ve tüm oyuncular sütunları o harfle başlayan kelimelerle doldurmalıdır.

4. İki gerçek ve bir yalan

Klasik bir oyun daha. Her oyuncu kendisi hakkında iki gerçek ve bir yalan söyler. Diğer oyuncular hangisinin yalan olduğuna karar vermelidir.

5. Dokuz eğlenceli oyundan bir diğeri: Dizi tahmini

Bu oyunda ilk oyuncu bir televizyon dizisi seçer. Bu TV dizisi ile ilgili üç ipucu yazar. Örneğin Breaking Bad dizisinin bir ipucu “çölde bir karavan” olabilir. Diğer kişi diziyi tahmin etmelidir. Tahmin eden kişi, üç ipucundan hemen sonra diziyi bulamadıysa, o turu kaybeder.

6. Ben kimim?

Bu başka bir klasik eğlenceli oyundur. Karşınızdaki oyuncunun alnına üzerinde ünlü bir karakterin adı yazılı bir post-it notu koyarsınız. Daha sonra kişinin kim olduğunu tahmin etmesi gerekir. Bunu yapmak için soracakları sorulara örnekler vermek gerekirse: “Erkek miyim, kadın mıyım?“, “Ben bir aktör müyüm?“, “Canlı mıyım yoksa ölü müyüm?“, sorulabilecek sorulardır.

7. Konsantrasyon veya çiftler

Kendinizi bir deste kartla eğlendirmenin binlerce yolu vardır. Ancak, iki kişi için hafıza oyunları genellikle en uygunudur.

  • Normal bir iskambil destesi kullanarak, yüzleri aşağı bakacak şekilde dört sıra ve on üç sütun oluşturursunuz.
  • Eşleşen bir çift bulmak için sırayla iki kart alırsınız.
  • Eşleşmiyorlarsa, onları aynı yere tekrar yüzüstü koyarsınız. Amaç, her kartın nerede olduğunu hatırlamaya çalışmak ve eşleşen çiftleri yapabilmektir.

8. Kelime zinciri

Muhtemelen herkes bir zamanlar bu oyunu oynamıştır. Seçtiğiniz kategoriden rastgele bir kelime söylersiniz ve diğer oyuncu kelimenizin son harfiyle başlayan bir kelime söylemek zorundadır. Örneğin, kategori gıda ise, “ekmek” kelimesiyle başlayabilirsiniz. Diğer oyuncu “kiraz” der. Sonra siz “zeytin” dersiniz, ve oyun böyle devam eder.

Some figure

9. Ayna oyunu

Listenin son oyunu çok gülmeyi garantileyen bir oyun. Bir oyuncu yapacağı hareketlere karar verir ve diğer oyuncu her hareketi ve mimiği taklit ederek ilk oyuncunun aynası gibi davranmalıdır.

Bu oyun listesiyle, sıkılmak için hiçbir mazeretiniz yok. Onları bir deneyin ve kiminle oynamayı seçerseniz seçin biraz eğlenin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brett, I. (2019). The Floor is Lava: and 99 more games for everyone, everywhere. Londres: Headline Home.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.