Logo image
Logo image

Ignacio Solares: Genç Bir Psikologa Mektuplar

2 dakika
Psikoloji okumayı mı düşünüyorsunuz? Bugün, konuyu sevenler için yazılmış ancak ne olduğu hakkında net bir fikri olmayanlar için bir kitabı paylaşıyoruz.
Ignacio Solares: Genç Bir Psikologa Mektuplar
Tarafından yazılmıştır Carlos Santiago
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Psikoloji okumayı mı düşünüyorsunuz? Bunun düşünen birini tanıyor musunuz? Bu bilimin tarihsel olaylarından bazılarını araştırmak ve nasıl ilerlediğini öğrenmek ister misiniz? Ignacio Solares bu çalışmasında, ilginç bulabileceğiniz tarihsel verileri toplar. Konuyu sevenler için yazılmış ancak ne olduğu hakkında net bir fikri olmayanlar için bir kitaptır.

Ignacio Solares, kızının sorularını yanıtlamak için iki yüzden fazla sayfa yazdı. Bu yüzden, kitabın Sophie’nin Dünyası gibi diğer ünlü kitaplara benzeyen tarzda samimi bir tonu var. Kitap, kızının iyi bir kariyer tercihi yapmasına yardım etmeyi amaçlıyor.

Yazar hakkında

Ignacio Solares, 15’ten fazla yayınlanmış eseri bulunan Meksikalı bir yazardır. Tarihsel anlatıya kendini adamasından ötürü adını taşıyan birçok ödül aldı. Uygulamalı psikoloji alanında uzman olmadığını, fakat felsefe, mektuplar ve tarih konusunda uzman olduğunu not etmeliyiz. Eserlerinin sağladığı bilgiler mütevazidir ama çok değerli bibliyografyalar tarafından desteklenmektedir.

Some figure

Okumaya başlamadan önce

Genç Bir Psikologa Mektuplar ve Altın Sikke: Freud veya Jung? 2003 yılında Mexico City’de yayımlandı. Kitap on iki harften oluşuyor. Her biri bize Ignacio Solares’in “genç psikolog” un öğrenmesi için önemli olduğunu düşündüğü teorik ve tarihi bir bakış sunar.

Bu kitap türünün tek örneği değildir:

Bu kitaplar başlangıçta yorucu olabilecek çalışma alanlarına giriş niteliğindedir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, Ignacio Solares, kızının sorularını dinleyerek başlar. Daha sonra, psikolojinin amacını ve evrimini anlatmaya çalıştığı on iki mektup yazar. Psikanaliz, kolektif bilinçdışı, eşzamanlılık teorisi, davranışçılık ve pragmatizm gibi konulara değinirler. Bu konuların tümü, bu bilimin temellerinde önemli bir rol oynamaktadır. Solares, anlaşılması kolay bir akışkan anlatı ile yazar.

Ignacio Solares okumaktan kim zevk alır?

Bazı büyük psikologların yaptığı konuşmaların bir kısmını okuyabildiğinizi hayal edebiliyor musunuz? Ignacio Solares kitabında farklı yazarlardan birkaç mektup parçası içeriyordu. Örneğin, Jung ve Freud, Freud ve Charcot ve diğerleri arasındaki yazışmaları da içeriyordu. Ayrıca, bazı notlarının parçalarını da içeriyordu. Ancak, bu kitabın amacı tüm psikolojiyi kapsamak değildir.

Bununla birlikte, çalışmaları, konu hakkında biraz bilgi edinmekle ilgilenen birçok insanın yanı sıra psikolojinin onlar için olup olmadığından emin olmayanlar için yararlı olabilir. Bu kitap büyük bir psikologun kariyerini ateşleyebilir.

Some figure

Hevesli okuyucuların başka bakış açılarındaki şeyleri hayal etmekten ve görmekten hoşlandığı fikrindeyiz. Bunu yapmanın en iyi yolu, en çok sevdiğiniz veya en çok ilgilendiğiniz konu hakkında okumaktan başka ne olabilir ki? Bu durumda, o konu psikolojidir. Kitabın başlığının ‘genç psikologlara’ ithaf edildiğini unutmayın. Bunlar çalışmalarına başlayan psikologlar veya hangi kariyeri seçeceğinden emin olmayan gençlerdir.

Konuyla aşina olmasanız bile, Ignacio Solares kitabında psikoloji hakkında kısa ve net bir açıklama paylaşıyor. Psikolojinin en önemli tarihi olaylarını bir bilgi dalı olarak ele almaya ve incelemeye çalışır (ancak bilim olarak değil, bu yüzden kitap birçok kişi tarafından eleştirildi).

Sonuçlar

Bu kitabı okumak sizi bir uzman yapmayacaktır. Ancak, harcadığınız zamana değecektir. Konuya bir giriş olduğundan, bu kitabı bitirdikten sonra ana fikir daha fazla bilgi aramaktır. Başka bir deyişle, bu kitap, bu şaşırtıcı bilimi keşfetmeye devam etmenize yardımcı olacak bir başlangıç noktasıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.