İç Benlik ile İletişim Kurmanın Yolları

Kendinizle bağlantı kurmak sizi daha mutlu ve daha farkındalıklı hale getirir. Bu makalede, kendi benliğinizle temasa geçmenin yollarını keşfedin.
İç Benlik ile İletişim Kurmanın Yolları

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2019

Yaşam koçluğu uzmanları, bu dünyadaki amaçlarını bulamayanlara iç benlik ile bağlantı kurmalarını önerir. Ne yazık ki, birçok kişi bir şeye ait olduğunu hissetmez ve bunun nedenini anlamaz. Bu insanlar genellikle korkularından, eksikliklerinden ve güvensizliklerinden daha fazlası olmadıklarına inanırlar.

İç benlik ile bağlantının olmaması, yaşamak yerine “yaşıyor gibi” yaptığınızı hissetmenize neden olur. Kendinizi dış dünyanın gerçekliğinden korumak için bir maske ve kalkan oluşturmaya ihtiyaç duyarsınız. Koçluk uzmanları, içsel gücünüzle bağlantı kurmanın bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olacağını ileri sürüyor.

İç huzuru sağlamanıza yardımcı olacak birkaç kendinizi keşfetme aracı vardır. Bu araçların sayısı çok fazla olduğundan, her birey kendi kişiliğine ve yaşam tarzına göre en iyisini seçmelidir.

İç benlik ile iletişim kurmak için araçlar

Kendinizi yıllardır uyuyormuş gibi hissediyor olsanız bile, kendinizle iletişim kurmak için asla geç değildir. Keşfedeceğiniz bu içsel güç, gerçek mutlulukla dolu, anlamlı ve derin bir yaşam sürdürmenizi sağlar.

iç benlik mutlu kadın

Kendinizi egonuzla ilişkilendirmeyi bırakın

Çocuklar doğduklarında açık bir kitap gibidir. Siyasi fikirler, din, eğitim ve gelenekler gibi pek çok şey hayatlarını etkiler. Büyüdüklerinde, düşünce süreçlerinin bir kısmı, tıpkı kendilerine ait olduğunu sandıkları pek çok fikir gibi, beyinlerinde programlanmıştır.

Bu nedenle gerçeklik algınız sizi korkutabilir ve egonuz etrafınızı çevirerek sizi korumaya çalışabilir. Bu nedenle, düşüncelerinizi sorgulamanız, analiz etmeniz ve anlamanız gerekir. Etrafınızdaki gerçek dünyayı görmenin ve gerçek özünüzü, potansiyelinizi ve başarabileceğiniz şeyleri keşfetmenin tek yolu budur.

Meditasyon yapın

Meditasyon içsel benliğinizle bağlantı kurmak için harika bir araçtır. Kuşkusuz, görünüşte basit olmasına rağmen; zaman, özveri, disiplin ve azim gerektiren bir etkinliktir. Meditasyon yapmak, huzurlu hissetmenizi ve nefes alıp vermenize odaklanmanızı sağlar.

Bu nedenle, meditasyon aynı zamanda günlük yaşamınızda neyin önemli olduğuna odaklanmanıza izin verir, bu da tüm dikkatinizi asıl işlerinize verebilmenizi sağlar. Böylelikle, kendinizi zararlı düşüncelerle ilişkilendirmeyi bırakarak, gerçekte neye ihtiyacınız olduğunu ve ne istediğinizi keşfedebilirsiniz.

Toksiklikten kurtulun

Bazen, gürültülü bir dünyada yaşamak yolunuzu kaybetmenize neden olabilir. Son zamanlarda televizyona göz attınız mı? Olumsuz haberler, sosyal medyada tartışan insanlar, öfke ve sadece siyah beyaz görüşlerle dolu.

Tahmin edebileceğiniz gibi, yaşamınızdaki toksisiteden kurtulmanın önemli bir kısmı tüm bu dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmaktır. Önemli olan bilgi alıp almamak değil, gerçekte neyin önemli olduğuna karar vermek ve kendinizi bütün gün huzurunuzu ve dengenizi bozan kötü haberlere maruz bırakmamaktır.

Yavaş yavaş etrafınızdaki her şeyin nasıl değiştiğini göreceksiniz. Gördüğünüz, okuduğunuz ve dinlediklerinizi akıllıca seçin. Sadece temel bilgilere odaklanın ve dünyanın gürültüsünden kaçının. Birkaç hafta içinde içsel benliğiniz güç ve enerji ile dolacak.

“Yaşamın, bir kişinin iradesini sınamak için pek çok yöntemi vardır. Ya hiçbir şey olmamasını sağlar ya da her şeyin bir anda olmasını.”

– Paulo Coelho

üzgün adam

İç benliğinizi görselleştirin

Her birimiz bir iç benliğe sahibiz. İç benlik, eylemlerimizi yönlendiren bir tür lider. Genel olarak, kendinizin en iyi hali bilge, kendine güvenen, cesur, iyimser ve heveslidir. Herkesin inanılmaz niteliklerle dolu bir içsel özü vardır, ancak tüm bu özellikler derinlerde gizlidir. Öyleyse bırakın ortaya çıksın! İçinizdeki Kendinizi kabul edin ve şu anki size dönüşmesini izleyin. Bunun ortaya çıkmasına izin vermezseniz yerini egonuz ve korkularınız alabilir.

İçselliğinizle bağlantı kurmak için yukarıda bahsettiğimiz araçları kullanmaya başlayın. Pişman olmayacaksınız!

İlginizi çekebilir ...
İç Sessizlik Gürültülü Bir Dünyada Nasıl Bulunur
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İç Sessizlik Gürültülü Bir Dünyada Nasıl Bulunur

İç sessizlik ve dış sessizlik beyne çok faydalıdır. Sessizlik ve açığa çıkan uyaranlar, benzersiz bir rahatlama şekline olanak tanır.  • Serra, U. (2016). El despertar de la Esencia: claves para conectar con tu guía interior y desarrollar todo tu potencial. Amazon