Logo image
Logo image

Öz Güveninizi Geliştirmek için 5 Basit Yöntem

3 dakika
Öz Güveninizi Geliştirmek için 5 Basit Yöntem
Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Kendine olan güven ya da sadece güven kendine özgü sabit bir kalitede değildir. Daha ziyade, işler zorlaştığında onu korumak için biraz daha fazla çaba gerektiren bir zihin durumu gereklidir. Başka yetenekler gibi öğrenilmeli, uygulanmalı ve bu alanda bir uzman olunmalıdır. Ancak, ustalaştıktan sonra, ortaya harika sonuçlar çıkar. Bu makalede, öz güveninizi arttırmak için size bazı basit ve etkili yollar göstereceğiz. Bunu yaparak, günlük hayatınızdaki sorunlar ile daha güçlü bir şekilde yüzleşmenizi ve ve duygusal sağlığınızı geliştirmenize olanacak sağlayacaktır.

1. Beden Dilini Kullanın

Tek bir an içerisinde beden diliniz, kendinizden emin olduğunuzu ya da kendinize güvenmediğinizi gösterebilir. İlk izleniminiz, hazır ve her şeyin kontrol altında olduğu şekli ile dışarı yansısın. Güvenilir olduğunuzu ve kendinize inandığınızı gösterirseniz, sadece kendinizi daha güvende hissetmek ile kalmaz aynı zamanda, başkalarının da size daha kolay güvenmesini sağlarsınız.

Ayrıca, yapılan birçok bilimsel araştırma kendine güvenen bir kişinin, beden dilini özümsemenin, kendimizi daha iyi hissettirdiğimizi göstermektedir. Kendine güvenen bir kişi başını dik tutar, dik oturur, omuzlarını geri çeker ve doğrudan konuştuğu kişiye bakar. Yapmanız gereken de tam olarak budur. Sağlam bir şekilde el sıkışın ve biri sizinle konuştuğunda göz teması kurun.

Some figure

2. Şık giyinin

Daha şık bir görünüm, kendinizi daha iyi hissettirir. Kendinizi çekici hissettirecek kıyafetler ve aksesuarlar seçerseniz, öz güveninizi artırabilirsiniz.

Çalışmak istediğiniz pozisyon için giyin. Başka bir deyişle, başarılı olmak için giyinin. Kişiliğinizin seçeceğiniz aksesuarlarla göz kamaştırmasından çekinmeyin. Bir parça mücevher, ilginç bir saat ya da çarpıcı bir kravat, iyi görünümün parçaları olabilir.

3. Sağlam ve kendinize güvenerek konuşun

En sevdiğiniz konuşmacıyı bir daha dinlediğinizde, nasıl konuştuğuna bakın. Başarılı bir konuşmacı ritmik ve sabit bir tonda güvenle konuşur. Düşünmek için zamana ihtiyacınız olduğunda “eh” ve “mmm” gibi sözcük etiketleri kullanmak yerine, sadece duraklayın. Bu, söylediklerinizin akışında daha az bölünmeyi sağlar.

Sağlam duran ama çokta agresif olmayan bir konuşma tarzını benimseyin. Bunu yaparken, öz güveninizde kesinlikle bir artış hissedeceksiniz. Ayrıca, daha ciddiye alınmak istiyorsanız, yüksek perdeli veya gergin bir tonda konuşmayın. Ayrıca gergin bir şekilde gülmekten de kurtulmalısın.

Harika bir konuşmacı örneği olarak, belgesel dizisi Cosmos: A Spacetime Odyssey’deki Neil deGrasse Tyson’a bakabilirsiniz. Dizinin bölümlerinde Tyson’ın, güvenle nasıl konuştuğu açıkça görülebiliyor, izleyicilere her zaman hitap ediyor ve dikkatlerini çekmeyi başarıyor.

4. Olumlu düşünün ve davranın

Öz güveninizi arttırmanın bir başka yolu da, her zaman bardağın dolu tarafına bakmakta ve olumsuz yorumlardan kaçınmaktan geçer. Gülümseyin ve mutlu, pozitif insanlarla birlikte olmaya bakın. Böylelikle kendinizi daha iyi hissedecek ve iş arkadaşlarınız, etrafınızda olmaktan keyif alacaktır.

İşleri biraz daha kolaylaştırmak için, bir minnet günlüğü tutun. Bu günlük, gününüzün keyifli anlarını ve başarılarınızı hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Minnettar bir durumdayken daha fazla huzur ve güven içinde olursunuz.

Some figure

5. Harekete geçin

Kendinize olan güveni artırmak için, giyim tarzının ve nasıl durduğunuzun da ötesine geçmelisiniz. Yani, harekete geçmelisiniz. Bir etkinlik sırasında daha önce tanışmadığınız bir yabancı ile tanışın ya da normalde hayır diyeceğiniz bir işe evet deyin. Cesur hamleler yaparak alıştırma yapın ve yakında sonucu görmüş olursunuz.

Eylem eksikliği şüphe ve korku doğurmaktadır. Ancak, konfor bölgenizin dışına çıkmak güven ve cesaret oluşturur. Pratik bir egzersiz olarak, güçlü ve zayıf yönlerinizi not edin. Çoğu insan zayıf alanlarınız üzerinde çalışmanızı söyleyecektir ama aslında güçlü yönlerinizi incelemeli ve onlardan da faydalanmalısınız. Pozitif özelliklerinize daha fazla mesai harcadıktan sonra sonra, güveniniz kendi kendine ortaya çıkacaktır.

Son olarak, ne yaparsanız yapın, her zaman sizden hoşlanmayan insanlar olacak, bunu da unutmayın. Yani, gerçekten neyi başarmak istediğinize odaklanın ve başkalarının sizin hakkında ne düşündüğü hakkında endişelenmeyin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.