Huzursuz Bacak Sendromu ve Motor Korteks

Huzursuz bacak sendromu, bu hastalıktan muzdarip kişilerin yaşam kalitesini etkiler. Konu hakkında her şey bu makalede!
Huzursuz Bacak Sendromu ve Motor Korteks
Francisco Javier Molas López

Yazan ve doğrulayan psikolog Francisco Javier Molas López.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Huzursuz Bacak Sendromunu (HBS) tarif etmek zordur. Bazı insanlar, bacaklarının kendi kendine hareket ettiğini düşünür. Ancak aslında olan, bu rahatsız edici hissi gidermek için durmadan uzuvlarını hareket ettirme isteği duymalarıdır. Bazıları ayaklarında bir karıncalanma hissettiğinden bahseder. Bu sendromun karakteristik özelliklerini ve motor korteksle ilgisini bu makalede keşfedin!

huzursuz bacak sendromu

Gece yarısını yarım saat geçiyor. Uyumaya çalışıyorum ama imkânsız. Tam uykuya dalacakken ayaklarımda bir karıncalanma hissi başlıyor. Onları hareket ettirmem lazım, o yüzden bir bacağımı havaya kaldırıp sallıyorum. Diğerini kaldırıp tekrar ediyorum.

Birkaç dakika sonra karıncalanma yeniden başlıyor. Ayağa kalkıp odamda bir ileri, bir geri yürüyorum. Bacaklarıma masaj yapıyor, hatta onlara biraz vuruyorum. Karıncalanma azalıyor. Huzursuz bacak sendromu belirtilerini, uykuya dalmama yetecek kadar azaltmayı başardım.

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsüne (NINDS) göre, huzursuz bacak sendromu beş ana tanı kriteri olan duyusal-motor bir hastalık:

  • Genellikle anormal, hoş olmayan veya rahatsız edici hislerle seyreden, yoğun bir bacakları hareket ettirme ihtiyaç ya da dürtüsü
  • Bu dürtünün hareketsizlik ya da dinlenme esnasında başlaması ya da daha da kötüleşmesi
  • Bu dürtünün hareket etmekle kısmen ya da tamamen rahatlaması
  • Bu dürtünün akşam ya da gece başlayarak gittikçe kötüleşmesi
  • Yukarıdaki dört belirtinin başka bir tıbbi ya da davranışsal sorunla açıklanamaması

Huzursuz bacak sendromu ve motor korteks

Bu hastalığın ana nedenlerinden bazıları, demir eksikliği ve trisiklik antidepresanların yanı sıra; selektif serotonin geri alım inhibitörleri, lityum ve kafein. Bununla birlikte, yeni çalışmalar huzursuz bacak sendromunu anormal motor korteks işleviyle de ilişkilendiriyor.

John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, bu hastalık için muhtemel bir neden keşfettiler: motor korteks hiperaktivitesi.

John Hopkins Üniversitesinden Rachel Salas’a göre, beynin bacakları kontrol eden bölgesi, motor kortekste kortikal uyarılma artışı gösteriyor.

ayakları örtmeyen örtü

Tedavi

İlaç tedavisi

  • Rapinirol, pergonid ya da premipeksol gibi dopamin agonistleri
  • Benzodiazepinler uyuşma ve karıncalanma hissini azaltarak uykuya dalmayı kolaylaştırabilir
  • Özellikle gabapentin ve karbamazepin gibi antikonvülsanlar
  • Ağrı kesici etkileri nedeniyle opioidler de kullanılabilir

İlaçsız tedavi

Sonuç

Hastaların yaşam kalitesini artırabilmek için huzursuz bacak sendromu (HBS) ile ilgili keşfetmemiz gereken çok şey var.

Bu sendroma bağlı semptomların etkilerinin azaltılması; daha iyi bir uyku hijyeni sağlayabilir ve uyku kalitesini artırabilir. Ayrıca uykusuzluk, yorgunluk, tükenmişlik ve çalkantılı ruh hali gibi sorunların da önüne geçebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.