Huzur ve Mutluluk mu Arıyorsunuz? Bu Zehirli Durumlardan Uzak Durun...

Huzur ve Mutluluk mu Arıyorsunuz? Bu Zehirli Durumlardan Uzak Durun...

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2016

Hepimiz “başkalarına sana davranılmasını istediğin gibi davran” deyişini biliriz, fakat ne yazık ki başkalarının davranış şeklinin bize sıkıntı verdiği anlar olur. Bunu her zaman bilerek yapmayabilirler, fakat bu yine de tahammül etmek zorunda olduğumuz anlamına gelmez.

İster çiftler olsun, ister anne baba, iş arkadaşları, dostlar, kardeşler, ister yabancılar.. İnsanlarla ilişkiler asla kolay bir şey değildir. Bütün pozitif enerjimizi emen “zehirli” kişilerce yutulup gitmekse pek kolaydır! Bu yüzden size sıkıntı veren bu kişilerden kurtulmak için biraz sonra vereceğimiz tavsiyeleri okumanızı öneriyoruz.

Başkalarıyla ilişkilerinizi geliştirmenin bir yan ürünü de kendinizle olan ilişkinizle ilgili çok daha iyi hissetmenizdir. Biraz sonra okuyacağınız zehirli durumlara dahil olmamak için harekete geçin!

Anlamsız tartışmalar

Bazı insanlar tartışıp laf dalaşı yapmayı severler, bu çok açıktır. Fakat bu, sizin bunu kabul etmek ve anlamsız tartışmalara katılmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Unutmayın, sürekli kendinizi açıklamak zorunda değilsiniz: “Dostlarınız da düşmanlarınız da açıklamalarınıza ihtiyaç duymazlar.”

Değerli zamanınızı (ve başkalarınınkini) anlamsız küçük şeyler ve sonunda daha fazla soruna sebep olacak meseleler hakkında tartışarak harcamayın. Eğer böyle bir konuşmanın ortasına düştüğünüzü fark edersiniz, yapacağınız en iyi şey frene basmaktır.

Olumsuzluk

Daha önce söylediğimiz gibi, dünya her şeyin kötü yanını arayan mutsuz insanlarla doludur. Fakat her durumda bardağın yarı dolu mu, yoksa yarı boş mu olduğuna siz karar verin. Unutmayın, karamsar insanlar, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak kişiler değildir, onlar kendilerini durduracak birilerini ararlar. Karamsarlık bulaşıcıdır ve enerjinizi alır götürür.

Karşılaştırma yapmak

Dünyada kıyaslama yapmaktan daha kötü birşey olabilir mi? Kendinizi ve sahip olduklarınızı başkalarıyla kıyaslamak kesinlikle iyi bir şey değildir, zira her birey özeldir. Kendinizle kıyaslamaya izniniz olan tek kişi geçmişteki “siz”dir. Bu, hayatınız boyunca ne başardığınız ve nelerin üstesinden geldiğinizi anlamanın tek belirleyici ölçüsüdür. Başka birisini hayatta nerede olmanız gerektiğine dair bir kıyas ölçütü olarak asla kullanmayın!

Hayır2

Sindirmek

Sözlerini, mimiklerini, hareketlerini sizi sindirmek için kullanan kişiler asla iyi arkadaş olamazlar. Bu kişiler, sizden en iyi yanlarınızı alıp sizi erdemlerinizden mahrum bırakmak için zihinsel, duygusal ya da fiziksel gücünüzü kullanırlar. Kimsenin sizi kötü hissettirmeye ya da küçümsemeye hakkı yoktur. Dik durun ve ne yöntemler kullanırlarsa kullansınlar, başkalarının öne geçmek için üzerinize basmanıza izin vermeyin.

Alınganlık

Bu duyguyu kalplerimizin içinde saklamaya kesinlikle değmez! Her gün ihtiyacınız olan hayat enerjisi, olumlu ve üretici çabalar için kullanılmalıdır. Unutmayın: Acı veren hislere, geçmişte yaşamaya, gurur yapmaya son vermek için daima af dilemeyi, affetmeyi ve sayfayı çevirmeyi akılda tutmak daha iyidir!

Dünle ilgili sorun şudur; ileri gitmek yerine ona takılıp kalabiliriz. Bu bazılarının geçmişteki hatalarınızı kullanıp bugününüzü zehirleme ve size kendinizi zavallı hissettirme aracıdır. Hayat kısadır, düne sıkı sıkıya tutunup kalmayın! Bunun yerine ileri gidin ve yolunuza devam edin. Ve yaptığınız şeyleri önemsemeyerek kendiniz için üzülmeyin. Hatalarınızdan ders alın ve gelecekte bu dersleri hatalarınızı tekrarlamamak için kullanın.

Sizi mutlu olmaktan alıkoyan engeller

Herkes mutlu olmayı hak eder, siz de öyle! Bunu aklınızdan çıkarmayın ve gerekiyorsa her gün tekrarlayın. Başkalarının sizinle ilgili düşündüklerinin ve söylediklerinin bir önemi yoktur. Kimsenin yüzünüze bir şeyi çarpmaya ya da yaptığınız bir şey için sizi yargılamaya hakkı yoktur. Mutluluk, sizin tavrınıza göre kısa da sürebilir, sonsuza kadar da…

Sahip olduğunuz her şey için şükredin ve kıskançlık ya da zor dönemlerin gününüzü mahvetmesine izin vermeyin. Mutluluğunuzu çalacak sizden daha büyük bir düşmanınız yoktur!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.