Hipermenore Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Her Şey

Pek çok kadın hoş olmayan ve beklenmedik adet dönemi durumlarından muzdariptir. Bugünkü yazımızda hipermenore nedenleri ve tedavisine bakacağız.
Hipermenore Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Her Şey
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır María Hoyos

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Nüfusun yarısının hayatlarının önemli bir bölümünde yaşadığı bir şey bu durum. Bazı kadınlar için bu bir sorun değilken, diğerleri bundan önemli bir ölçüde muzdariptir. Elbette, her kadını ziyaret eden ve neredeyse aylık olarak görüştükleri bir “arkadaş” olan menstrüasyondan bahsediyoruz. Bu dönemleri ne kadar ağır veya düzensiz olduklarına göre sınıflandırmak mümkündür. Bu bağlamda da, bu yazıda adet akışının yoğun olduğu hipermenore isimli durumun nedenleri ve tedavisine bakacağız.

Ayrıca bu problemin en yaygın nedenleri, tedavi yöntemleri ve en önemlisi ne zaman doktorunuza gitmeniz gerekeceği hakkında konuşacağız.

Hipermenore nedir?

Hipermenore terimi (Yunanca ὑπερ – hiper – “çok” anlamına gelir), menorenin veya adet akışının bolluğunu ifade eder. İnsanlar genellikle bunu menoraji, normalden daha uzun süren veya tek bir döngüde yaklaşık 3 ons üreten (günde yaklaşık altı tampon) aşırı kanamayla eşanlamlı olarak kullanırlar.

Bununla birlikte, tam olarak neyin “aşırı” adet olarak sınıflandırılabileceğini tam olarak belirlemek her zaman kolay değildir. Her kadın kendi aylık dönemi ile ilgili normal düzeni bilir. Beklenmedik bir şekilde meydana gelmediği veya aşırı ağrıya ya da başka tür durumlara neden olmadığı sürece, anormal bir adet kanaması durumu olarak sınıflandırılamaz.

Adet dönemi problemleri.

Hipermenore genellikle aşırı yoğun bir adet kanaması anlamına gelir. Döngüler de sık ve birbirine yakınsa, o zaman önceki iki terimle eşanlamlı olan poli-hipermenore‘den bahsediyor oluruz. Her ikisi de yorgunluğa ve bitkinliğe neden olur. Bu genellikle aşırı kan kaybının neden olduğu demir kaybına bağlı anemiye bağlıdır.

Ayrıca, adet kanamasından kaynaklanmayan adet akışındaki değişiklikler olan hipermenore ile metroraji‘yi karıştırmamak da önemlidir. Sıklıkla menarştan sonra (ilk adet kanaması) veya adet döngüsünde “uyum” döneminde ortaya çıkar.

Hipermenore Nedenleri ve Tedavisi

Hipermenorenin nedenleri, tek başına bir olay mı yoksa başka hastalıkların bir belirtisi mi olduğuna bağlı olarak değişir. Durum ne olursa olsun, bu durum ortaya çıkar çıkmaz bir uzmana görünmek çok önemlidir.

Sadece bir jinekolog, rahim kanserinden hormonal dengesizliğe kadar değişebilen nedenleri doğru bir şekilde teşhis edebilir.

En yaygın nedenler şunlardır:

  • Rahim fibroidleri. Rahimdeki kas yapısını etkileyen iyi huylu tümörler.
  • Polipler. Endometriyum yüzeyini etkileyen ve böylece onu büyüten iyi huylu tümörler.
  • Birkaç hamilelik geçirmiş olmak. Hamilelik sırasında ve sonrasında rahim kaslarının genişlemesi ve kasılması daha ağır bir akışa neden olabilir. Bu, kas dokusundaki güç kaybından kaynaklanır ve sonuç olarak kanamanın uygun şekilde tutulmasını önleyebilir.
  • Yanlış kan pıhtılaşması ile ilgili koşullar. Kanı doğru bir şekilde pıhtılaştırma zorluğu veya yetersizliği adet akışını artırır.
  • Pelvik tıkanıklık sendromu. Bu durum pelvik venöz damarların (pelvik varisli damarlar) genişlemesini içerir. Her zaman menopoz sırasında ortaya çıkar.
  • Rahim kanseri. Daha seyrek olmasına rağmen, uzmanlar semptomlarından biri olan hipermenore sayesinde bunu tespit edebilirler.

Hipermenore tedavisi

Hipermenore tedavisi, bu duruma neyin sebep olduğuna bağlı olarak değişir. Örneğin, kanseri miyomlarla aynı şekilde tedavi edemezsiniz. Ek olarak, daha önce gördüğümüz gibi, hipermenore kendi başına bir hastalık olsa da, diğer zamanlarda başka bir durumun semptomu olarak kendini gösterir.

Klinik tedaviler, doğum kontrol hapları gibi hormonal tedavilerden yumurtalıkların alınması gibi cerrahi tedavilere kadar uzanmaktadır.

Doktorlar ayrıca genellikle kanamada artışa neden olan anemiyi de tedavi edebilirler. Hipermenore genellikle mide ağrısına eşlik ettiği için tedavi genellikle analjezikleri de içerecektir.

Ancak bu durum her zaman için bu kadar ciddi olmayacaktır. Bu nedenle ciddi bir hastalığınız olabileceğini düşünmeden önce jinekoloğa gitmelisiniz.

Hipermenore neden olur?

Diğer Hususlar

Bu durumu yalnızca bir uzman teşhis edebilir. Adet akışınızdaki herhangi bir artış, illa ki hipermenore olarak kabul edilmemelidir. Aşırı endişelenmemek çok önemlidir. Adet döngülerinizden yalnızca biri anormalse, paniğe kapılmamalısınız. Menstrüasyonun, yediklerinizden yaşınıza kadar birçok faktörden etkilendiğini unutmayın.

Öte yandan, sık sık meydana gelen ve hiç hafiflemeyen adet akışında kademeli bir artış olduğunda işleri hafife almamalısınız. Analjezik almak ağrınızı dindirebilmesine rağmen, rahatsızlığı ortadan kaldırmaz.

Kısacası, dikkatli olmanız ve gerekirse doktorunuzu ziyaret etmeniz çok önemlidir. Böylelikle, doktorlar, neler olduğunu teşhis edebilecek ve en uygun tedaviyi yazabileceklerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.