Hiç Başlamazsanız Nasıl Biteceğini Asla Bilemezsiniz

Çoğu zaman, yeni bir projeye başlarken, sırf kötü bir deneyim yaşamaktan korktuğunuz için tehdit altında hissedersiniz. Bununla birlikte, bu korkularla nasıl yüzleşileceğini bilmek, hatalarınıza rağmen tatmin edici olan dolu bir hayat yaşamak için çok önemlidir.
Hiç Başlamazsanız Nasıl Biteceğini Asla Bilemezsiniz
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir şeyin nasıl biteceğini bilmenin tek bir yolu vardır. Bu da o işe başlamaktır. Gerçekten de, yüzleşme, başlama ve devam etme cesaretiniz yoksa işlerin nasıl gelişeceğini asla bilemezsiniz. Başlamazsanız, bitiremezsiniz.

Hayatta başlayan her şey bir sonu hak eder. Bazen olumlu olur, bazen olmaz, ama her zaman bitirmek gerekir, böylece kapıyı kapatabilir ve bir başkasının açılmasına izin verebilirsiniz. Aksi takdirde, ilerlemediğiniz sürekli bir belirsizlik dünyasında yaşarsınız. Aslında geriye gidersiniz çünkü hiçbir şey bitmez.

Kapıların açılması ve kapanması

Hayatta size sürekli olarak kapıları açmaya benzetilebilecek fırsatlar sunulur. Bu fırsatların her biri hayatınızda hayati bir andır. Bu, seyahat etmeniz için bir yolun göründüğü zamandır, bazen parlak ve umut verici, bazen ise karanlık ve kasvetli bir yoldur.

Ancak bu yolda seyahat etmemeye karar verirseniz, yolun sizi nereye götürdüğünü asla bilemezsiniz. Sadece kapıdan izleyebilirsiniz. Işığını görebilirsiniz, ama belki çok parlaktır ve gözlerinizi kamaştırır, bu yüzden geri çekilirsiniz ve o yolda yürümezsiniz. Ya da belki çok karanlıktır ve geleceği de siyah gösterdiğini düşündüğünüz için sizi korkutur.

Rüyalara kapı açmak

Hayatı böyle görüyorsanız, belki de yeniden düşünmeli ve kendinize bazı sorular sormalısınız. Örneğin, yaşama korkunuzu düşündünüz mü? Belki de belirsizliği ve hareketsizliği tercih ettiğiniz için size eziyet veren şey risk alma fikridir? Belki de bitirmeyeceğinizi düşündüğünüz için hiçbir şeye başlamamayı tercih ediyorsunuzdur, bu yüzden hiçbir umut ve hayaliniz konusunda asla ilerlemiyorsunuzdur?

Hayatınız böyleyse, belki de başlamayan bir şeyin bitemeyeceğinizi anlamaya başlamalısınız. Aslında, bu gerçekten yaşamak için doğru bir yol değildir. Çünkü ilerlemekten kaçınarak, riske atıp ufkunuzu genişleterek yaşamaktan vazgeçiyorsunuz.

“Hayatta başarılı olmak için ilk gelen olmak önemli değildir. Başarmak için sadece varmanız, yolda her düştüğünüzde ayağa kalkmanız yeterlidir.”

– Anonim

Ayağa kalkın ve sonuna ulaşın

Bazı insanlar düşmekten korktukları için hiçbir şeye başlayamazlar. Aşırı yüksek bir yol, macera sevmeyenlerde baş dönmesine neden olur. Ayrıca olası bir başarısızlığın utancı ve herhangi bir tehlike ve engelle yüzleşmek istememek, hareketsizliğe ve durgunluğa yol açar.

Belki de başkalarının söyleyecekleri yüzünden cesaret edemiyorsunuzdur. Kendinizi aptal yerine koymaktan korkuyorsunuzdur ya da başkalarının sizin hakkınızda kötü düşünmesinden korkuyorsunuzdur. Ancak bu şekilde hayatınızı hiç bitmeyen bir filme, yarım kalmış bir oyuna, hiç başlamayan bir tiyatro gösterisine dönüştürürsünüz. Asla gerçekleşmeyecek bir kariyer yaratırsınız.

Bir uçurumun üzerinde oturan kadın

Başarısızlık korkusu asla sizi durduran bir şey olmamalıdır. Dahası, bazen hayallerinizi gerçekleştirmeye başlamadığınız anlamına da gelebilir. Bu büyük bir hatadır. Başarısızlık korkusuyla hayati bir projeye başlamamak korkaklıktır ve siz korkak bir kedi değilsiniz.

Eğer düşerseniz, her zaman tekrar kalkabilirsiniz. Sizi tatmin etmeyen, sizi tamamlamayan, sizi tanımlamayan bir şeye teslim olmak asla bir seçenek değildir. Öte yandan kendiniz olmak, kararlı olmak, kendinizi doğru yola koymak ve kalbinizin size rehberlik etmesine izin vermek, en yüksek, en taşlı ve en karanlık yollar karşısında korkudan ve baş dönmesinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Başlama korkusundan kaçının

Başarısızlık fikrinin size eziyet etmesine asla izin vermeyin. Aklınızda gerçek bir sorun olması gereken tek şey denememektir. Aslında, bitirememe korkusuyla başlamamak gerçekten zararlı olabilir.

“Her başarısızlık, hayatımızın tarihinde başka bir bölüm ve büyümemize yardımcı olan bir derstir. Başarısızlıklar sizi yıldırmasın. Onlardan öğrenin ve devam edin.”- Anonim

Bu nedenle istediğiniz kadar başlangıç yapın. Çünkü ancak o zaman hayatınızın her bölümünün nasıl bittiğini öğreneceksiniz. Başarısızlık veya utanç korkunuz nedeniyle projelerinize başlarken paniğe kapılmanıza izin vermeyin. Başkalarının görüşleri ya da başarısızlık korkunuz yüzünden varoluşunuzun kitabını yarım bırakmayın. Unutmayın, ayağa kalkabilir, daha güçlü olabilir ve hikayenizi yüzünüzde tatmin edici bir gülümsemeyle bitirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Başarısızlıklar Bizi Nasıl Başarılı Yapar?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Başarısızlıklar Bizi Nasıl Başarılı Yapar?

Başarısızlık kavramı toplumumuzda sağlam bir yeri olan olgudur. Çocukluğumuzdan başlayarak, başarısız olduğumuzda ya da bir hata yaptığımızda, çevr...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.