Logo image
Logo image

Almadığınız Riskler İçin Pişman Olun

3 dakika
Almadığınız Riskler İçin Pişman Olun
Tarafından yazılmıştır Alicia Escaño Hidalgo
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaptığınız şeyler için veya hayallerinize ve hedeflerinize yatırım yaptığınız cesaret için asla pişman olmayın.Zaten çoktan yaptığınız bir şeyden, umduğunuz şekilde gitmediği için pişmanlık duymanız saçma bir zaman ve enerji kaybıdır. Ya iyi gitmiş olsaydı? Pişman olacak mıydınız?

Eğer cevabınız hayır ise, o zaman havuza atladığınız için pişman değilsiniz. Gerçekten pişman olduğunuz şey; beklentilerinizin karşılanmaması. Fakat hayat böyle işte.

Başarısızlık, öğrenmemize yardımcı olur, böylece yaşadığımız deneyimler ile tekrar deneyebiliriz.

Pişmanlık, konfor bölgenizde yaşar, ne olabileceğini hayal eder. Denemeyi bile reddediyorsanız, hedefinize ulaşmak konusunda çoktan başarısız oldunuz demektir. Bunu yaparak, heyecandan yoksun bir hayatı seçiyorsunuz, sadece birazcık hayal kırıklığına uğramaktan korktuğunuz için.

Üzgünüm, ama hayal kırıklığı hayatın bir parçası. Yeni bir şeye inanmazsanız bile, onları er ya da geç hissedeceksiniz. Aileniz, ilişkiniz, işiniz veya yaşamınızda başka bir alan aracılığıyla öyle veya böyle, bir şekilde gelip sizi bulurlar. Kendi başına riskten kaçınmak bile bir hayal kırıklığı kaynağı olabilir.

Pişmanlığa tutunmayın

Tüm kararlarınız, eylemleriniz, hayalleriniz, mücadeleleriniz ve kelimeleriniz kim olduğunuzu oluşturur. Sizi şu an bulunduğunuz yere getirmişlerdir. Kimse, olduğu kişi için veya nasıl yaşamayı seçtiği konusunda pişmanlık duymamalıdır.

Bu toplumda başarı çok değerlidir. Sadece risk alıp da karşılığını alanlara değer veriyoruz.

Some figure

Sonuçlara çok fazla odaklanıyoruz, sürece, fedakarlığa ve hedeflerine eforla yatırım yapan kişilere değil. Bazen bazı şeyler iyi gider ama bu her zaman olmak zorunda değildir.

Ama gerçekten önemli olan şeyler şunlardır: sizi yaşamaya ve sevmeye iten, paranıza, zamanınıza ve çabalarınıza yatırım yapmaya devam etmenizi sağlayan bir hedefe sahip olmak. Gerçekten insanları motive eden şey budur, sonuç değil.

Kendini yaşamak istedikleri hayatı inşa ederken sahip olacağı umutla doldurmak, insanları sabahları uyandıran ve mutlu eden şeydir.

Yani yaptığınız şeyden pişman olmayın; başarısızlık korkusu yüzünden bir şeyi denememekten pişman olun. Fakat korkunuzun sizi etkilemesine izin verdiğiniz için kendinizi cezalandırmayın. Sadece kendinizi geçici bir duyguyla yönlendirmenize izin verdiğinizi ve yeni bir şey ile bunu değiştirebileceğinizi fark edin.

Endişelenmeyin. Kimse mükemmel değildir ve duygularınızdan etkilenip manipüle edilmeniz normaldir. Sadece yaşadığınız durumlardan sonuçlar çıkarmalı, öğrenmelisiniz. Ayağınız yere bassın ve sonra bir kere de olsa, ne olursa olsun uçmayı seçin!

Cesur olun ve uçmayı öğrenin, fakat düşerseniz ne yapacağınızı da öğrenin

Olgunluk, hayalleriniz ve umutlarınız olduğunda gelir, ama aynı zamanda ayaklarınızın yere bastığı zamandır. Kendinizi iyi tanıdığınızda kendinizi koşulsuz bir şekilde kabul edin ve sınırlarınızı anlayın.

Olgun insanlar sınırlarını ve potansiyellerini anlarlar ve bunu yapabilecekleri bir planı oluşturmak için kullanırlar, çünkü durum üzerinde ne kadar kontrol sahibi olduklarını bilirler.

Kontrol dediğimizde, elbette değiştirebileceğiniz şeyleri kastediyoruz; hayal kırıklık seviyeniz, eylemleriniz ve kararlarınız gibi.

Some figure

Olgun insanlar cesurdur. Ana odaklanmış durumdalardır, ancak daha iyi bir gelecek hayal ederler. Hayatı sıkı sıkıya bağlı kalarak yaşamak isterler ve yeni fırsatlara sırt çevirmezler.

Eğer burada yaşamak için dünyaya geldiysek, o zaman yaşamamız gerektiğine inanırlar. Eğer işler ters giderse, o zaman bunun üstesinden gelirler.

Bu, onların umursamaz ve ne yaptıklarından habersiz oldukları anlamına gelmez. Dürtüsel insanlar da aşırı korkuyor olabilirler. Olgunluk ve duygusal zeka, insanları cesur ama aynı zamanda sorumlu ve ihtiyatlı yapar.

Anahtar, olası başarısızlıktan korkmamaktır. Gerçekçi iseniz, başarısızlığı muhtemel görmezsiniz, bu sadece olası bir durumdur.

Cesur olmayı beklemenin hiçbir faydası yoktur. Kıyıda sonsuza dek, okyanusta yüzmenin nasıl bir şey olduğunu bilmeden kalmayı mı planlıyorsunuz?

Yaşamak, risk almak, hayallerinizin gerçekleşmesini sağlamak ve arkasındaki gizli büyüyü görmek için buradasınız. Ve eğer başarısız olursanız, tekrar öğrenebilirsiniz ve uçabilirsiniz.

Yaptığınız hiçbir şeyden pişman olmayın; yapmaktan korktuğunuz şeylerden pişman olun.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.