Logo image
Logo image

Herkesin Erişebileceği Bir Beceri: Anı Güzelleştirmek

3 dakika
Herkesin Erişebileceği Bir Beceri: Anı Güzelleştirmek
Tarafından yazılmıştır Julia Marquez Arrico
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayat, zaman akarken gerçekleşen olayların etkileyici bir koleksiyonudur. Yaşantınızı eğlenceli kılmak ve anı güzelleştirmek, sizi özünüze yakınlaştırır. Ömrünüzün en güzel zamanlarını, çoğunlukla stres içeren programlarınızın ardından koşuşturarak geçirirsiniz. Bu durum genel bir rahatsızlık haline, hayattan bir türlü tatmin olamamaya, iş stresine ve yoğun endişeye sebebiyet verir.

Herkes stresli süreçlerden geçebilir. Herkes zaman zaman yorgun, bunalmış ve üzgün hissedebilir. Ancak nadir olması gereken bu durumları bazen hayatınızın her alanında sık bir şekilde yaşarsınız. Bu durum sizi tamamen ele geçirene kadar aşağı çekmeye devam eder.

Sonunda “Yaşamaktan yeniden zevk almak nasıl bir duygu?”, “Hayatımı nasıl güzelleştirebilirim?” gibi sorularla uyanırsınız. O eski keyif dolu anlar aslında zamanın doğal akışında gerçekleşmişti ve siz bir noktada yeniden o anları yaşayabilmek için gereken tarifi unuttunuz…

Anı güzelleştirmek ne demektir?

Anı güzelleştirmek, farklı yaklaşımlarla geliştirilen duygusal bir düzenleme becerisidir. Buna duygusal düzenleme becerisi denmesinin sebebi, kişinin iyi hissettiren duyguları artırmanın yanında; öfke, endişe ya da hayal kırıklığı gibi olumsuz duyguları da azaltmaya yönelik bir tutum içinde olmasıdır.

Some figure

Zorunluluklarınızı güzelleştirin

1. İçinde bulunduğunuz anı yaşayın

Öncelikle, anı daha güzel kılabilme becerisi,  kendinizi geçmişten ve gelecekten soyutlamayı gerektirir. Bunu sağlayabilmek için farkındalık eğitimleri yardımcınız olabilir. Günlük görevlerinizi yerine getirirken, o an içinde olduğunuz ve yaşadığınız şeyi durdurup kabul edebilmek anı yaşamanızı sağlayacaktır.

Anda yaşayabilmek, yukarıda bahsettiğimiz kaybettiğiniz reçeteyi yeniden yazabilmeniz için atmanız gereken ilk adımdır. O “hassas” anlarınızda duygularınızı, çevrenizi ve hislerinizi derinlemesine idrak etmeye çalışın. Dış etkenlere bağlı olarak gelişen ve üzerinizde etki bırakan anları, sabah duş alırken üzerinizden akıp giden su gibi düşünün.

2. Değişimden ve değişmekten korkmayın

Günlük sorumluluklarınızı ve işlerinizi gerçekleştirdiğiniz ortamı neler oluşturuyor? Yapılan çeşitli araştırmalar, doğal ışıktan faydalanabildiğiniz ve iyi zamanlarınızı size hatırlatan tanıdık nesnelerle çevrili bir iş ortamının pozitif duygularınızı arttırdığını gösterdi. Böylece insanlar bu tür bir ortamda çok daha yüksek performansla çalışabiliyor.

“Hayatın amacı, onu tat alarak ve deneyimleyerek yaşamak, yeni deneyimlere ise korkusuzca ve hevesle yaklaşmaktır.”

– Eleanor Roosevelt

Belli görüntüleri görsel hafızanıza tanıtmanız ve erişim alanınızda tutmanız anı güzelleştirme yolunda size yardımcı olacaktır. Özellikle bu görseller size geçmiş başarılarınızı ve gelecek hedeflerinizi hatırlatıyorsa motivasyonunuz iyice yükselecektir.

Diğer taraftan, sizi olumsuz düşünce ve duygulara itecek herhangi bir nesneyi veya fotoğrafı çalışma alanınızdan uzak tutun. Kötü anılarınızı canlandıran ve sizi iyi hissettirmeyen nesneleri görüş alanınızın dışında tutun.

Some figure

3. Çalışmak için en iyi malzemeleri edinin

Eğer çalışmanız gerekiyorsa, seçeceğiniz nesneler göze hoş gelen, renkli ve temiz görünümlü nesneler olmalıdır. Çalışma ortamınızda en iyi materyelleri kullanmanız, performansınızın ve motivasyonunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır.

Çalışırken ihtiyaç duyduğunuz tüm iş ekipmanına sahip olmalısınız. Severek kullandığınız ve işinizi kolaylaştıran materyaller elinizin altında olduğunda işinize çok daha olumlu bir şekilde odaklanabileceksiniz.

Örneğin arka plan görseliniz için size ilham verecek ve sizde olumlu hisler uyandıracak bir resim seçin. Eğer çalışırken müzik dinleyebiliyorsanız, bunu yapmaktan kaçınmayın. Çünkü müzik performansınızı, ruh halinizi ve yaratıcı enerjinizi yükseltir.

“Yaptığınız şey konusunda hevesliyseniz, pozitif enerji hissedersiniz. İşte bu denli basit.”

– Paulo Cohelo

4. Günlük alışkanlıklarınızla ilgili her ayrıntıya özen gösterin

Genel olarak daha iyi hissetmek için öğünlerinizdeki ayrıntılara da dikkat etmeniz gerekir. Yemeklerin gözünüze hitap etmesi, masanın özenli bir şekilde hazırlanması, çiçek ve mum gibi objelerle süslenmesi… Bu detaylar, yalnız olsanız bile her anın keyfini sonuna kadar çıkarmanızı sağlayacaktır.

Some figure

Bu şekilde rutinlerinizden de faydalanarak yaşadığınız her anı güzelleştirmiş olacaksınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.