Herkesi Dinlerim Ama Ne Yapacağıma Ben Karar Veririm

Herkesi Dinlerim Ama Ne Yapacağıma Ben Karar Veririm

Son Güncelleme: 21 Eylül, 2017

Hayatın arkadaşlarla birlikte içilen bir kahve sayesinde daha iyi anlaşıldığını söyleyen şarkılar vardır. Belki de en güzel sohbet ve tavsiyelerin bu durumlarda ortaya çıkması nedeniyle böyledir. Gerçekten de önemli bir karar vermem gerektiğinde o bir bardak kahve, çok büyük bir enerji verir bana. Kahve eşliğinde dostlarımı dinlerim ama sonunda kendi kararlarımı veririm.

Kahve içmek derken önemsediğiniz insanlarla yaşadığınız o samimi anlardan bahsediyorum. Hayatınızdaki önemli insanlarla temas kurmak, duygusal sağlığınız için çok önemlidir ve her gün yüzleştiğiniz karmaşık durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olur.

İç benliğinizin kendini ifade etmesine izin vermek ve bunu size en yakın insanlarla paylaşmak, pek çok avantaj sağlar. Özellikle de aklınızın karışık olduğu rahatsız edici durumlarda. Önünüze açılacak pek çok zorlu yol vardır ve bu yolculukta yanınızda arkadaşlarınızın olması, size istikrar sağlayacaktır.

“Yaşam ağacı, arkadaşlarla iletişimdir; sonuç elde etme, rahatlama ve onlara güvenmektir. ”

– Francisco de Quevedo

Dinlemek, önceden görmediğinizi görmenize yardımcı olur

İşitilmenin en büyük avantajı, bir başka görüşü dinleyebilmektir. Problemleriniz, sizi bunaltır, baskı altına alır ve sorumluluklarla donatır. Dolayısıyla, başka bir insanın bakış açısı, bilinmeyenlerle çalışmanıza yardımcı olabilir.

sıcak bir içecek eşliğinde bir arkadaşı dinlemek

Bir işiniz olduğunu ve dilediğiniz şeyi yapabildiğinizi düşünün. Ama işinizi bırakmak istemeniz için bazı nedenler olabilir. Mesela, ailenize daha yakın olmak istemek gibi. Bu durumda yapmak istediğiniz şeyle hiç ilgisiz bir başka iş teklifi almışsınızdır ama bu iş, ailenize daha yakın olmanızı sağlayacaktır. Hangi kararı verirdiniz bu durumda?

Kendinizi bütün bunların tam ortasında bulmak ve her kararın getireceklerini anlayabilmek çok güçtür. İşte bu nedenle daima yanınızda olan insanlara gidip her şeyi onlara anlatırsınız. Size kendi bakış açılarını sunarak farklı avantaj ve dezavantajları görmenize yardımcı olurlar ve böylece sonunda kendi kararınızı verebilirsiniz.

Başka insanlar kararlarınızı etkileyebilir

Her aldığınız kararda bir hata yapma olasılığı vardır zira değişiklikler daima bir şeyi kaybetmeyi içerir ve bu, kabul etmemiz gereken bir şeydir. Bunun sonucunda ikinci bir avantaj yaşarsınız: Görüşlerinizi ne kadar çok problem kapatırsa, başka insanların gücü ve bilgeliğine o kadar ihtiyaç duyarsınız.

Kaç defa, almak istediğiniz bir karar için güce ihtiyacınız varken sizi dinleyecek birini istediniz? Evet kendim karar veriyorum ama bazen itici bir güce, bir sarılmaya, destekleyici bir söze ihtiyaç duyarım. “Ne olacaksa, o olacak” diyecek birini isterim yanımda.

“Başkalarını dinleyemediği için en çok kaybeden kişi, kendimizdir.”

– Jorge González Moore

Yani başka insanlar nihai kararınızı etkileyebilir çünkü şefkatle verdikleri tavsiyeler, sizi ne kadar çok sevdiklerini ve sizin için en iyi şeye karar vermeniz için size yardım etmeye çalıştıklarını gösterir.

Karar veririm çünkü sonuçlarla başa çıkacak olan benim

“Herkesi dinlerim ama kararımı kendim veririm” sözünün ardında şu fikir yatar: kişinin kendi kararları pek çok insana bağlı olsa da sonuçlarla başa çıkacak olan daima kendisidir.

bulutlarda salıncakta sallanmak

Dediğim gibi başka insanların kendi bakış açılarını dillendirerek seçeneklerinizi çoğaltması çok faydalıdır. Ama eylemlerimizin tek sahibi biziz. Yalnızca sizi etkileyen bir şeyden, aldığınız kararların yol açtığı hatalardan başka hiç kimse sorumlu değildir ve seçtiğiniz yolun yükünü başka kimse taşımayacaktır.

“Çünkü hiç kimse sizin adınıza bilemez. Hiç kimse sizin adınıza gelişemez. Hiç kimse sizin adınıza arayamaz. Hiç kimse yapmanız gerekenleri, sizin adınıza yapamaz. Varlık, vekillere izin vermez.”

– Jorge Bucay

Dolayısıyla, bütün bunları aklınızda tutarak sırf katılmadığınız için ya da sırf fikirleriniz nezaketten kaynaklanmadığını düşündüğünüz için başka birini dinlemekten kendinizi mahrum bırakmayın. Kendi bakış açınızı bütünüyle yitirmedikçe zihninizi başka perspektiflere açmak güzeldir. Neye ihtiyacınız olduğunu ve onu nasıl elde edeceğinizi siz biliyorsunuz. Sadece kendiniz adına yaşayabilir, kendiniz adına karar verebilir ve hareket edebilirsiniz.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.