Yanınızda Biri Olduğunda Daha Çok İlerlersiniz

Yanınızda Biri Olduğunda Daha Çok İlerlersiniz

Son Güncelleme: 11 Ağustos, 2017

Antonio Machado’nun dizeleri bize hayatın, yürümemiz gereken bir yol olduğunu ve bu yolda bazı kaçınılmaz engellerin bulunduğunu hatırlatır. Yapabileceğiniz şey, o engelleri nasıl aşacağınıza karar vermek ve hedeflerinize  giden yola odaklanmaktır. Bu bakımdan, birinin yanınızda olduğunu bilmek güzeldir.

“Kenya’ya yaptığımız bir gezide yanımızdaki bir Masai’ye önümüze bir aslan çıkıverirse ne olacak diye sordum. Hiçbir şey olmaz, dedi çünkü bir mızrak ve bıçağı vardı. Peki, ya yalnız olsaydı ne olurdu diye sordum. Bana dedi ki: yalnızsan, öldün demektir. İşte o anda, bu sözleri bir hayat dersi olarak aldım.”

– Alberto Chicote, Al rincón de pensar adlı programda

Bir mülakatında ünlü aşçı, hayatındaki en önemli derslerden birini, yalnız olmak ölü olmaktır sözleri olarak tanımlıyor. Çünkü yolumuz, her tür ve şekilden aslanlarla doludur. Bu yolda yalnız kalırsanız hemen yok olabilirsiniz ve yardım almadan onları yenemezsiniz.

Yalnızsanız, ölürsünüz 

Yalnız olmak, ne yalnız hissetmek ne de yalnız olmayı istemekle aynı şeydir. Yani arzu edilen yalnızlık belli zamanlarda güzeldir ve hatta gereklidir. Yalnız hissetmek ise etrafınız insanlarla çevrili olduğu hâlde bir boşluk duymak demektir. Yalnız olmak, bir nehri geçmek istemek ama bir köprü yapmak üzere kütükleri çekmenize yardımcı olacak kimse olmadığından bunu başaramamak demektir.


kendi isteğiyle size yardım eli uzatacak doğru insanlar çevrenizi sardığında, engeller karşısında gücünüz ve hüneriniz ikiye katlanacaktır.

Sanırım Masai’nin Chicote’ye verdiği dersin nedeni buydu: yalnızlık kötü olduğu için değil, bazen yoldaşlarla yürümek vazgeçilmez bir şeydir. Pratik bir örnek vermek gerekirse, bir iş yeri açtığınızı düşünün: Bunu yalnız yapmak için tek başına imkanınızın olması muhtemel değildir. İşte bu nedenle, farklı becerilerin birleştiği bir ekip, size yardımcı olacak ve mutluluk ve başarınızı paylaşmanıza imkan verecektir.

“Sevgili Daniel, bunu ne kadar çabuk fark edersen o kadar iyi: şu rezil hayatta, yanında paylaşacak biri olmadıkça hiçbir şey altın kıymetinde değildir.”

– Carlos Ruíz Zafón, Rüzgarın Gölgesi

Sona varmak oraya başkalarıyla varmak kadar önemli değildir 

Kütüğü çekip karşı tarafa ulaşmayı başardığınızda yanınızda birinin olmasının değerini ve yalnız olmanın ne zaman daha iyi olduğunu bilmenin erdemini anlayacaksınız. O zaman düşmenize ya da boğulmanıza izin vermeyecek birinin yanınızda olmasının ne büyük şans olduğunu bileceksiniz. Sizi ayaklarınız üzerinde tutan ve en azından birkaç saniyeliğine dinlenmenize müsaade eden biri.

Çoğu zaman, kötü kişilerle olmaktansa yalnız olmak iyidir diyoruz kendimize ve yanımızda olacakları seçenin kendimiz olduğunu unutuyoruz. Hem arzu edilen yalnızlık hem de gerçekten yanımızda olanlarla umut ve hayallerimizi paylaşmanın zamanı vardır.

Bu bakımdan, bir zamanlar Albert Einstein’ın kendini yalnız hissettiğini söylediğini bilmek, ilginizi çekecektir. Hedeflerini gerçekleştirmeyi başardı ve 20. yüzyılın en büyük bilim adamlarından biri oldu ama duygusal olarak yalnızlıkla mücadele etmekteydi. Bu da kendimizi bütün hissedebilmek için yakın ilişkilere sahip olmanın gerekli olduğunu gösteriyor.

Birinin sizi itmesi çok daha etkili olur 

Bir bebek, ilk adımlarını atmaya başladığında anne babası, çocuğun bunu kendi baştan yapması gerektiğinin farkındadır ama ona yardım eli uzatıp yanında olduğunuzu hissetmesini sağlamak daima doğru olacaktır. Yetişkin olduğumuzda da aynı şeyi yaşarız. Kendinize yetersiniz ve yolunuzda öz güvenle ilerlersiniz ama gerektiğinde sizi ileri itecek birinin yanınızda olması asla kötü bir fikir değildir.

Kimi zaman hayatınızda bazı insanların varlığı, sınırlarınızın olduğu yeri aşıp  ilerlemek için ihtiyacınız olan motivasyon olabilir. Bu kişiler, hak ettiğiniz şeye inanmanızı, umut ve hayalleriniz için mücadele etmenizi sağlar ve şüphe ve korku karşısında vazgeçmekten sizi alıkoyar.

Hayat yolunda ilerlerken yanınızda birinin olması, hiç şüphesiz ki sizin için önemli olan ve sizi paylaşmaya davet eden insanları bulma şansını elde ettiğiniz anlamına gelir. Ayrıca gerçekten buna değen kişiler ise sonuna kadar yanınızda kalacak ve hedeflediklerinizi başarmanıza yardımcı olmaya çalışmayı asla bırakmayacaklardır.

“Birlikte yürümek, bir başlangıçtır; birlikte kalmak bir süreç ve birlikte çalışmak ise kazanmaktır.”

– Anonim


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.