Hastalıklara Çare Olarak Gülmekten Daha İyi Bir İlaç Yoktur

Hastalıklara Çare Olarak Gülmekten Daha İyi Bir İlaç Yoktur

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2017

İnsanlar için gülmek, nefes almak kadar önemlidir. Bayat, üzücü bir hayat sürmek son derece zor olabilir. Herhangi bir hastalığın üstesinden gelinmesi zor olmakla kalmaz, aynı zamanda, hastalığın izleri sizinle kalır ve sizi gittikçe, içten içe daha çok tüketir.

Bu nedenle, mutluluk hayatımızın temelinde yer alması gereken bir duygudur. Her ne kadar her zaman için mutlu olamasak, üzülmek gibi diğer duyguları da süreklilik arz etmeyecek şekilde yaşasak da, buradaki amaç, bu güzel duyguyu hayatımızın baskın bir duygusu haline getirmeye çalışmaktır.

“İnsanın mutluluğu, genellikle nadiren görülebilecek büyük başarılar ile değil, her gün gerçekleşen küçük şeyler ile oluşur.”

– Benjamin Franklin

Olumsuzluğu mutluluk ile iyileştirilmesine yönelik pratik bir rehber

Evet, bugünün dünyasında mutlu ve mesut yaşamak o kadar da kolay değil, biliyoruz. Hayatınızın önemli bir bölümünde, mutluluğu günlük yaşamınıza daha sağlıklı bir şekilde yaymak için, aşağıda sizlere yardımcı olacak mantıklı olabilecek bazı ipuçları derledik:

  • Yaşamınız boyunca, şu an sahip olduğunuzdan daha iyi bir hayata sahip olmak için hayaller kurarak geçinen bir insansınız, bu, şu an için mutlu olmadığınız anlamına gelir ve şu anın size sağladığı faydalardan yararlanmazsınız demektir. Tek sahip olduğunuz gerçek, şu anda var olan gerçektir. Geçmişinizi ders almak ve geleceğinizi umut etmek adına kullanmanız gerekirken, şu andan kopmamalısınız.
  • Çevrenizde var olan küçük mutlulukların sürekli olarak olan tadını çıkarmaya çalışın. Muhteşem şeyler devamlı olarak ortaya çıkar. Bu muhteşemlikler her ne kadar küçük olurlarsa olsunlar, bu durum onları daha önemsiz bir hale getirmez. Beklenmedik bir gülümseme, hoş bir jest, keyifli bir yürüyüş… Hayatınızı günlük sade mutluluklar ile süslemek için bir panayır alanına dönüştürebilecek çok sayıda basit eylem vardır.
  • Karşılığında hiçbir şey istemeden sevin. Birini sevmek ile birinden bir şey beklemek arasındaki ince farkın ne olduğunu bilmek önem arz eder. Eğer karşılığında herhangi bir şey beklemeden gönlünüzü açarsanız, evrenin kendisi, sizin hayatınızda güzellikler meydana gelmesi için çalışacaktır. Bu konuda hiç bir şüpheniz olmasın.
  • Sevdiklerinizi takdir edin ve onlar ile birlikte geçirdiğiniz zamanların elinizden geldiğince tadını çıkarın. Tanıdıklar ile dolu ve samimi bir ortamda, bu mutluluk durumuna ulaşmak çok daha kolaydır. Herhangi bir önyargısı olmadan sizi seven insanlar ile beraber olduğunuz zaman, hiçbir şey ters gitmez ve kendiniz gibi olmaktan çekinmezsiniz.
  • Daima sabırlı olun. Siz ne kadar acele ederseniz gidin, bir şeylerin oalcağı varsa, olacağı zaman da vardır. Hedeflerinize ulaşmak için, ilk yapmanız gereken şeylerin başında, acele etmemek gelir. Bunu sadece doğru anda yapmak önemlidir. Bunu yapmak için, mutsuzluğa neden olan stresi ortadan kaldırmak, gereksiz gerilimi azaltmak ve sinirlerinize hakim olmaya çalışmak gereklidir.
  • Bir gülümseme ile sıkıntılara karşı gelmeye çalışın. Kendinizi olabildiğince rahat hissedersiniz, her gün başınıza gelebilecek her türlü olumsuzluğun etkilerini iyileştirmek, nispeten daha kolay olabilir. Bu nezaket, sağlıklı ve olumlu tutumun, daima katı kural ve güce dayalı bir davranış biçiminden çok daha fazla kapı açabileceğini unutmayın.
  • Kendinizi boğmayın. Bazen zor durumlarla karşı karşıya kaldığınızda, tüm dünya sizin üzerinize geliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak, bu gibi durumlarda, bir panik haline girerseniz, panik domino etkisi yaratarak daha büyük sorunlara sebebiyet verebilir.
  • Kötü durumları görmezden gelmeyin, onlar ile yüzleşin. Sürekli bir gülümseme halinde, kurşun geçirmez bir espri anlayışı ile kuşanmış bir mutluluk ve olumlu hisler yayarsanız, kimse size karşı duramaz. Negatif durumlardan kaçmamak önemlidir. Ne kadar çok bu gibi durumlardan kaçınırsanız, zorluklar ile yüzleşmeniz o kadar zor olacaktır.
  • İyilik yapın. Kötülük ile savaşmak için, iyiliği yanınızda taşımaktan daha iyi daha uygun bir yol yoktur. Sanki aynı madalyonun iki yüzüymüş gibi, var olmak için  birbirlerine ihtiyaç duyan iki karşıt gibi gelseler de, iyiliğin ve kötülüğün gerçeği böyle değildir. İyiliğin bir karşıtlığı yoktur.
  • Destekleyici olun. Kiminle olursa olsun, sadece bildiğimiz ve sevdiğimiz insanlar ile değil, tanıdığımız herkese karşı yardımcı olmalıyız. Bir mutluluk dünyasında yaşayan bir insanın, yardım etmek istedikleri kişinin kimliğine göre hareket edeceğini düşünmüyorum. Bu iyiliği, karşılığında hiçbir şey istemeden yapacaklar ve bu konuda kendilerini harika hissedeceklerdir. Bu yaklaşım, kötülük için harika bir çözümdür.

“Mutluluk, sevdiğiniz işi yapmak değil, yaptığınız işi sevmektir.”

– Jean Paul Sartre

Kötülüğün, hayatınızı ele geçirmeye başladığını hissettiğiniz an, size verdiğimiz bu ip uçlarını hatırlayın. Mutluluğun gücünü unutmayın ve sizi rahatsız eden herhangi bir olumsuzlukla yüzleşmek için bu gücü kullanın.

Görseller: Claudiatremblay

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.