Hayatınızla Mutlu Musunuz?

Mutlu musunuz? Sizi en içinizde gülümsetecek şeyi keşfetmek her zaman basit değildir. Aslında, karşılaşmış olabileceğiniz ilk engel kendinize hayatınızın sizi ne kadar tatmin ettiğini onaylamanızı sağlayacak bazı basit soruları sormamak olabilir.
Hayatınızla Mutlu Musunuz?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Tamamıyla mutlu olmak diye bir şeyin olmadığını halihazırda biliyor olabilirsiniz. Bunun yerine, mutluluk bilinçli olarak çıktığınız bir yoldur. (Ki biz de bugün burada bu yol hakkında konuşacağız). Hayatınızla mutlu olmak demek çoğu zaman hayatınızdan keyif aldığınız anlamına gelir.

Ancak, mutluluk statik şeylerden ziyade dinamik şeyler ile ilgilidir. Çünkü biz insanlar hareket içerisinde gelişiriz.

Her sabah planlar yaparak uyanın, ancak sonrasında isterseniz doğaçlama yapıp bu planları değiştirin. Böylece, uykuya gününüzü sonlandırdığınız rutin yerine başka bir harika günün memnuniyeti ile gidin.

İçinizde oluşan bu mutluluk sakin bir coşkudur. Hayatınızdaki her şeyin hareket halinde olduğunu en derininizde bilmektir. Temponuz yavaş veya hızlı olabilir, ancak hala bir yerlere gidiyorsunuz.

Çoğu insan kendi içlerindeki durumun her zaman farkında değildir. Yaşadığınız hayat hakkında mutlu olup olmadığınızı bilmek kendinize birçok soru sormayı gerektirir. Ve, bu sorulara dürüst cevaplar vermeniz gerekir. Bu biraz arabanızı kontrol etmeye benzer.

Zaman zaman, kendinizi sağlamlaştırmak ve hayat teknenizin yelkenlerini, özellikle de biraz sürüklenmeye başladıysanız, düzeltmek için duygusal durumunuzu kontrol etmelisiniz.

Kendinizi Kaç Kere Hayatınızdan Şikayet Ederken Yakaladınız?

Aşağıya bakan, gülümseyen bir kadın.

Bu kendinize sık sık sorabileceğiniz en önemli sorulardan biridir. Önemli olan sadece şikayet etmekten kaçmak değildir. Daha ziyade, aynı şikayetleri tekrar edip etmediğinizi ve eğer tekrar ediyorsanız bunun neden olduğunu bilmek ile ilgilidir. Eğer bu şikayetleri tekrar ediyorsanız bir döngüde sıkışıp kalmış olabilirsiniz.

Şikayetlerin hayal kırıklığı, rahatsızlık ve zarar gördüğünüz algısından kaynaklandığını unutmayın. İnsanlar bir gerilim azaltma yolu olarak şikayet ederler. Ancak şunu da bilmelisiniz ki, şikayet etmek gerginliğinizi azaltmadığı gibi sizi olayların negatif taraflarına odaklanmaya da zorlar.

Bir şikayet döngüsünün iki sonucu olabilir: ya durumu kabul edersiniz, ya da durumdan çıkabilmek için bir şey yaparsınız. Ne yazık ki, durumdan çıkmanın seçeneklerinizde olmadığı durumlar da vardır. Yani, eğer tek seçeneğiniz durumunuzu kabul etmekse, bu durumu inceleyin. Durumunuzdan bir şeyler öğrenin ve en kısa zamanda başka bir şeye konsantre olun.

Etrafınızdaki İnsanlar Doğru İnsanlar Mı?

Bu zor bir sorudur, çünkü etrafımızdaki insanları her zaman seçemeyiz. Tabii ki, size en uyumlu olan insanı her zaman iş yerinizde veya ailenizin içerisinde bulamazsınız.

Toksik insanlar ile iletişim kurarken kullanmak için duygusal filtreler yaratmayı öğrenmek işte tam da bu yüzden önemli bir adımdır. Başkalarının sizin duygusal durumunuz üzerindeki etkilerini görmeyi öğrenmek son derece sağlıklı bir egzersizdir. Bu sizin onlarla olumsuz etkilenmeden ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Temel olarak, bazı insanların basitçe sizin için doğru olmadığını kabul etmelisiniz.

Hayatınıza doğru insanları çekmek veya halihazırda orada olanlarla ilgilenmek de eşit derecede önemlidir. İyi hissetmenizi sağlayan insanlar yanlarında maskelere gerek kalmadan kendiniz olabildiğiniz insanlardır. Bu insanlar sizi yaptığınız her şey ve aldığınız her kararda destekleyen, beraber zaman geçirmeyi çok sevdiğiniz insanlardır.

Şu Anki Hayatınızın Hangi Kısmıyla İlgili Gerçekten Mutlusunuz?

Birbirlerine sarılan mutlu bir çift.

Bazen insanlar geçmişlerindeki birçok mutlu ana kapılırlar veya geleceğin büyülü dünyasının daimi sakinleri haline gelirler.

Ancak, şimdinin size sunabileceği birçok şey de vardır. Dolayısıyla, basit zevklerin tadını sonuna kadar çıkarmak için her an doğru andır. Bu anlar, gelecekte dönüp baktığınızda bulacağınız mutlu anıları oluşturan şeylerdir.

Örneğin, iyi bir kitabın dünyasına dalın veya öğleden sonranızın tamamını yemek yaparak geçirin. Bunlara ek olarak, uzun bir yürüyüşe çıkın ve karşılaştığınız her detayda kaybolun. Ya da bir süredir izlemek istediğiniz o filmi izleyin.

Keyifli bir an herkes için farklı şeyler anlamına gelir. Bu yüzden sizi mutlu eden anları fark etmek önemlidir. Böyle anları toplamak sürdürdüğünüz hayat hakkında ne kadar mutlu olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sizi iyi hissettirme ihtimali olan her şeyi yapın. Hayatınızda var olabilecek problemler veya engellere takılmaktan kaçının. Bu, takip etmek için iyi bir yoldur.

İçinizdeki gülümseme optimizm ile ilgilidir. Hatta, spesifik bir sebebi olmadan gülümseyen insanlar, içlerinde çok fazla mutluluk olduğu için gülümserler. Bu, iç huzura sahip olmaktan gelen bir neşedir. Bu insanlar mükemmel olmadıklarını bilirler ve ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Ayrıca yalnızlıktan da korkmazlar ve kendilerini nadiren başkaları ile kıyaslarlar. Her şeyden önce, iç mutluluk olduğunuz insana sadık olmakla ilgilidir.

İlginizi çekebilir ...
Santandreu: “Mutlu Olmak İçin İç Diyaloğunuzu Kullanın”
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Santandreu: “Mutlu Olmak İçin İç Diyaloğunuzu Kullanın”

Rafael Santandreu son kitabındaa mutlu olmak için nasıl bilişsel psikoloji prensiplerine dayanarak iç diyaloğunuzu değiştirebileceğinizi anlatıyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alice Boyes (2019) What Does “Enjoying Your Life” Mean to You?. Psychology Today
  • Emilio Moyano Díaz (2016) Escala de Felicidad para Adultos (EFPA)

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.