Aşırı Hassas İnsanlarla Baş Etmek

Aşırı Hassas İnsanlarla Baş Etmek

Son Güncelleme: 01 Şubat, 2018

Bazı insanlar hayatları boyunca, aşırı hassas insanları rahatsız etmeyecek şekilde sözlerine ve eylemlerine dikkat ederek yaşarlar. Ancak “Üzgünüm” ve “lütfen kızma” gibi cümleler hayatınız boyunca sıkça not edildiği zaman, elde edeceğiniz tek şey yavaşça kendinizi yok etmektir.

Bir bakıma, hepimiz kalabalık bir odada dönüp duran insanlar gibiyiz. Bazen birbirimize çarparız ve bu normaldir. Ancak, ilişkilerin gergin danslarında bazen, son derece ince bir cilde sahip insanlarla karşılaşırız. Çok hassas davranırlar, yaptıkları tek şey, her bir saldırıya tepki vermektir.

“Herkes kızabilir – bu kolaydır, ancak doğru kişiye, doğru derecede, doğru zamanda, doğru amaçla ve doğru biçimde öfkelenilmelidir – bu, herkesin becerileri dahilinde değildir ve kolay da değildir.”

– Aristo


Elbette, aşırı hassas insanlardan bahsediyoruz. Onlar acı çekmekte ve acıyı dağıtmakta uzmanlar. Mağduriyet, güvensizlik ve öz saygı eksikliği eğilimindedirler. Onlar başkalarının görüşlerine köle olur ve sürekli başkalarına karşı suçluluk duygusu çekerler.

Bu tür bir insanla duygusal bir ilişki kurarken dikkatli olmalısınız, çünkü hayatınızı her ayrıntıyı izleyerek, doğru kelimeleri, hareketleri ve eylemleri seçerek onları rahatsız etmeyecek ya da endişelendirmeyecek şekilde harcayacaksınız.

Tabii ki, sürekli olarak “özür dilerim, kendi hatam” diyerek kendi öz sayınızı ezinceye kadar. Bu gibi dinamiklerden kaçının.

kadının küpesinde sallanan adam

Onların öfkesi sizi suçlu hissettirdiği zaman

Kızmayın, bir daha olmayacak” “Sakin olun, gerçekten kızmayın, bu benim hatam.” Sürekli olarak böyle cümleler söylemek zorunda kalırsanız muhtemelen karmaşık bir psikolojik labirent içinde tamamen kayboldunuz demektir. Suçu hafifletmek için özür dilemelisiniz, ki bu da hemen hemen her zaman haksız yeredir. Karşıdakinin öfkesini rahatlatmak için suçu kabul etmenin daha iyi olacağını düşünebilirsiniz.

Ancak o kadar çok ağırlığı omzunuzda yaşamak, duygusal bütünlüğünüzü günden güne sıyırarak sona erdirecektir. Duygusal şantaj mağdurlarının güçsüzlüğüne karşı kendilerini korumak için kullandıkları bir mekanizma olan “savunma suçu” olarak bilinir.

Bu kesinlikle oldukça karmaşık bir konudur. Aşırı hassas insanların çok savunmasız olduğunu unutmayın. Düşük öz saygıları, onları olayları mağduriyet merceğiyle yorumlamaya yönlendiriyor olmasına rağmen, bazen çok saldırganlaşabileceklerini de unutmayın.

adam

Bunun gibi insanlarla olan ilişkiler neredeyse bir ayin gibi görünüyor. Verdiğiniz sürece her şey yolunda gidecek, başınızı aşağı indirecek ve onları eylemlerinizle ve sözlerinizle onurlandıracaksınız. Bu şekilde, hassasiyet iblisinin başını kaldırmasını önleyeceksiniz.

Bu döngüye sıkıştığınızda, buna tepki göstermezseniz, alev çevresinde uçan kırılgan bir güveye dönüşürsünüz. Kanatlarınızı yavaş yavaş yakana kadar bunu yapmaya devam edeceksiniz.

Aşırı hassas biriyle nasıl yaşarsınız?

Onlar için savaşmadan onlardan kaçmanız ya da ayrılmanız gerekmez. Bir çaba sarf etmeden önce onlardan kendinizi uzak tutmaya çalışırsanız sonradan pişman olursunuz. Daha radikal bir karar vermeden elinizden gelen her şeyi yapmak her zaman daha iyidir. Onları seviyorsanız, onlar için savaşın, kavganın nafile olduğu ortaya çıkarsa, kişisel ve duygusal bütünlüğünü kurtarmak için de uzaklaşmış etmekten başka seçeneği yoktur.

Bu 90’lı yıllarda, aşırı hassasiyet üzerine bir dizi çalışma, bunun bir hastalık değil, bir kişilik özelliği olduğunu tespit etmesi dikkat çekiyor. Onu daha iyi anlamak için, var olan hassasiyetin farklı türlerini ayırt edebilmelisiniz.

İlk hassasiyet türü, başkalarının duygularına yöneliktir. Kişi, başkalarının duygularını hissedebilir ve onlarla empati kurabilir. Diğer tip olan aşırı hassasiyet, diğer insanlara bir tepki olarak kişinin kendine yöneliktir. Her zaman kendini savunma biçiminde olur.

çift

Aşırı hassas insanlarla baş etmek için stratejiler

Asla kişinin amacına, saplantılarına ya da endişelerine bir eldiven gibi uyum sağlamayın. Onları öfkelendirmekten kaçınmayı saplantı haline getirirseniz, patlamalarını önlemek için her ayrıntıyı kontrol ettiğiniz noktaya kadar her şeyi kaybedersiniz.

Onların, bir şey tarafından rahatsız edildikleri her an, kendilerini mutsuz edecek ve başkalarını iteceklerini anlamalarını sağlayın.

Bir karar vermeden önce düşünün ya da onlara fikir verin. Dart tahtası olmanın, suçu kabullenmenin, bunları koruyan ve onları sakinleştiren korkuluk olmaktan nasıl yorgun düştüğünüzü düşünün.

Öz saygınızı güçlendirmek zorundasınız, fakat aynı zamanda onlara değer veriyorsunuz. Onların derisi çok ince, ancak sizinkinde zaten çok fazla yara izi var.

Her şeyden önce, onaylama ve saygı isteyin. Çünkü sonunda mayın tarlasında yürümekten bıkmış olacaksınız, bir yanlış adım onları öfke ve kızgınlık ile patlatabilir. Hiç kimse, her gün sürekli bir uyarı ve sonsuz stres durumu yaşayamaz. Hayat korku içinde yaşamak için çok kısa.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.