Logo image
Logo image

Harika Kitaplardan 5 Unutulmaz Alıntı

3 dakika
Harika Kitaplardan 5 Unutulmaz Alıntı
Son Güncelleme: 26 Kasım, 2017

Bazı kitaplar bizde pek iz bırakmaz ama bazılarını ise üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin unutamayız. Birçok kitapta unutulmaz sözler vardır. Hafıza zincirindeki küçük halkalar gibi bizim bir parçamızı oluştururlar, bize kim olduğumuzu hatırlatırlar.

Bu özel, unutulmaz kitaplar, hayatımızın bir parçası olur. Düşünme ve hareket tarzımızı etkiler. Defalarca okumuş olsak bile o muhteşem alıntıları yeniden okumak için sayfalarını karıştırırız.

Kitaplardan alıntı: yazılı hafıza

Bazı alıntılar yalnızlık, ölüm, aşk, tutku, çocukluk hakkında. Her kitap, büyüyüp olgunlaşmamıza yardımcı olacak bir dünyadır kendi içinde. Her kitabın öne çıktığı anlar vardır ve herkesin seçimi farklıdır.

Bazı sözlerin tekrar okunması gerekmez çünkü tıpkı bir alev gibi kalbimize ve ruhumuza işlemiştir. Okumak ve öğrenmek; cesaret, umut ve açık görüşlülük gerektirir. Buna hazır mısınız?

Yalnızlık

“Asal sayılar, yalnızca kendilerine ve 1’e bölünebilirler. Doğal sayıların sonsuz dizisinde bir yer tutar ve tıpkı diğerleri gibi, başka sayılar arasında ezilirler. Ama birbirlerinden daha ayrıdırlar. Şüpheci, yalnız sayılardır asal sayılar.”

– Paolo Giordano

2008 senesinde Paolo Giordano, Asal Sayıların Yalnızlığı adında güzel bir kitap yayınladı. Asal sayılar mecazına dayanarak bize Mattia ve Alice adındaki iki arkadaşın hikayesini anlattı. Bunlar ortak bir çok noktası olan ama doğru zamanda birbirlerini bulmanın kaderlerinde olmadığı iki arkadaştı.

Some figure

Bazılarımız hayatımızın farklı zamanlarında bu duyguyu yaşarız. Belki mükemmel partneri bulmuşsunuzdur ama o kişi, bir ilişkiye hazır değildir. Ya da hayalinizdeki işi bulmuşsunuzdur ama pozisyonu bir başkasına vermişlerdir.

Kimi zaman da bir kişi ya da durumu bırakmanız gerekir. Çünkü ancak bu şekilde hayatınıza yeni ve şaşırtıcı bir şey katılacaktır. Bırakmak zordur ama kaybettiğiniz anlamına gelmez. Tam tersine, gelecek kazanmanın ne demek olduğunu öğretecektir size.

Aramak değil bulmak

“Birbirimizi aramaksızın yürüdük ama birbirimizi bulmak için yürüdüğümüzün farkındaydık.”

– Julio Cortázar

1963’te Seksek yayınlandı. Julio Cortázar’ın kaleme aldığı bu kitap, edebiyat alanında bir dönümnoktası, çağın kültürel panoramsında ufak bir zelzele oldu. Seksek, klasik roman yapısı bakımından bir kural ihlali teşkil ediyordu, zira anlatım geleneklerinin hepsinden ayrılmaktaydı.

Seksek bütün bir okuyucu nesli için unutulmaz alıntılarla dolu. Seçtiğimiz alıntı bize bazen aramadığımız şeyleri bulduğumuzu gösteriyor. Çoğu zaman bazı şeylerin peşinden gideriz ama bir an dursak o şeylerin bize geleceğinin farkında değilizdir.

Aşk ve kalp ağrısı

“Dünyada hiçbir şey, ne bir insan ne de şeytan, aşk kadar kuşku uyandırmaz bende; çünkü diğer her şeyden çok işler ruha. İşte bu yüzden onu yöneten silahlar olmayınca ruh, derin bir uçuruma atılırcasına aşka atılır.”

– Umberto Eco

Gülün Adı kitabı, edebiyat ve sinemanın belki de en güzel ve unutulmaz çalışmalarından biridir. Gizemli cinayetlerden ve genç Fransisken keşiş Atso’nun gizemli bir genç kadına duyduğu aşktan söz eder.

Some figure

En bilinen edebi alıntılardan olan bu söz, evrensel bir duygu olarak aşktan bahseder. Beklenmedik bir şekilde âşık oluruz. Aşk bizi yönetir ve hayalini kuramayacağımız şeyler yaparız aşk yüzünden. Ama aşkın bir de karanlık bir yanı vardır: kalp ağrısı. Sevdiğiniz insan sizi sevmeyince paramparça olursunuz.

Hafıza

“Yıllar sonra, idam mangasının karşısındayken Albay Aureliano Buendía, onu buzu keşfetmeye götürdüğü o uzaklarda kalmış ikindi vaktini hatırlayacaktı.”

– Gabriel García Márquez

Ünlü ve unutulmaz bir kitap varsa, Nobel ödüllü yazar  Gabriel García Márquez’in Yüz Yıllık Yalnızlık adlı kitabıdır. Bize hikayenin hem başını hem de sonunu anlatan bu güzel sözlerle başlayarak derin bir şekilde düşünmemizi sağlıyor.

Hayatımızın beli dönemlerinde durup düşünmek önemlidir. Neleri hatırlayıp unuttuğumuzu düşünmek, tecrübe ve zamanın bize öğrettiği bütün o derslerin üzerinden geçmek ve aynı hataları yapmadan ilerlemek gereklidir.

Çocukluk

“Büyükler hiçbir şeyi kendi başlarına anlayamazlar ve çocuklar için onlara tekrar tekrar açıklamalarda bulunmak çok yorucu bir iştir.”

– Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens, hiç şüphesiz basit cümlelerle derin düşünceleri aktaran bir kitaptır. Çocukluk, sevgi, yaratıcılık ve küçük şeylere duyulan tutkuya söylenen bir şarkıdır bu kitap. Yazılmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen günümüzde geçerli olmaya devam eden bir kitaptır.

Some figure

Ünlü kitaplardaki bütün sözler içinde Küçük Prens kendine has ışığıyla öne çıkıyor. Seçtiğimiz alıntı bizi çocukluğumuzda sahip olduğumuz ve zamanla yitirdiğimiz yaratıcılık üzerinde düşünmeye teşvik ediyor.

Çocuklar gelecekten ya da başka insanların fikirlerinden korkmazlar ve bu sayede hayal güçleri özgürce kanatlanır. İçinizdeki çocuğu çıkarmak demek, yeniden yaratmak, hissetmek ve korkusuz olmak demektir. Uçma isteğinizi yeniden kazanmak demektir. Buna cesaretiniz var mı

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.