Sevgi En Güçlü İlaçlardan Biridir

Sevgi En Güçlü İlaçlardan Biridir

Son Güncelleme: 12 Ekim, 2017

Şüphesiz sevgi, en iyi ilaçlardan biridir. Bir doktora gittikten sonra, gitmeden önceki halinizden daha kötü hissettiğiniz hiç olmadı mı? Ya da, tam tersi, hiç bir doktora gittikten sonra bir anda iyileşmiş gibi hissettiniz mi? Bu tamamen gittiğiniz doktorun davranışına bağlı olarak değişir.

Hasta olduğumuzda kırılgan oluruz ve işte böyle durumlarda, farkı yaratan incelik, insanlık ve sevgi olur. Hiç şüphesiz bir hastalığı yalnızca tedavi ve ilaçlarla iyileştiremezsiniz. Eklenmesi gereken en önemli şey sevgidir. 

beyin için ilaç

Bana endişe ve depresyon için hap verme. En son çıkan antidepresanı yazma. Bana sevgiyle davran. İşte o zaman benim doktorum, ruhumun doktoru sen olacaksın. Bana sarıl, öp ya da eğer kalbinden geliyorsa samimi bir iki güzel söz söyle… Hiçbir şey bunların yerini tutmaz…

Benim arkadaşım olduğunu söylüyorsun ama seni bir türlü bulamıyorum gibi görünüyor. Seni, sözlerinde ya da dalgın bakışlarında aramıyorum. Ancak bununla hiç övünmeyen birini, tatlı sözlerinde ve ilgili bakışlarında bulabilirim. 

Yalnızca doktorlar değil. Hepimiz sadece davranışlarımızla başkalarının ruhunun ve vücudunun doktoru olabiliriz. Hatta pozitif duyguların insanları sakinleştirdiği, iyileştirdiği, kan basınçlarını düşürdüğü ve bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Diğer yandan, negatif duygular bağırsak ağrısına, migrene, anksiyeteye, uykusuzluğa ve sonunda daha zayıf bir bağışıklık sisteminiz olmasına sebep olabilir. Bu yüzden sevgi ve pozitif duyguların birlikteliği hiç şüphesiz en iyi ilaçlardan biridir.

ilaç kalptir

Uzun bir sarılma, güzel bir iltifat, samimi olarak söylenmiş bir çift söz “bana güvenebilirsin” ruhunuzun ve vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilir. Romalıların dediği gibi “Mens sana in corpore sano.” Yani “Sağlam kafanın bulunduğu sağlam vücut.” Eğer hepimiz birlik olursak, en fazla ihtiyacımız olduğu anda bu sözün gerçek olmasını sağlayabiliriz.

Ama böyle bir sevgiyi nerede bulabilirim?

Sevgi ne satın alınabilir ne de satılabilir. Başka insanların gerçek hissetmeden bize sevgi vermelerini ya da göstermelerini bekleyemeyiz. Biz de varlığımızın en derin tarafından gelmedikçe kimseye sevgimizi veremeyiz. Ama hepimiz kendimizden başkasını düşünme ve empati yapma yeteneğimizi geliştirerek sevgi vermeyi öğrenebiliriz. 

Ayrıca çoğu zaman en az bekleyeceğimiz kişiden sevgi görürüz. Onlara ve size gösterdikleri sevgiye güvenin.

Binlerce çözüm bulmamıza yardım eden güçlü bir araç olan sezgilerimiz, aradığımız sevgiyi nerede bulabileceğimizi anlamamıza da yardım edecektir.

Her ihtimale karşı, aşağıda, nereye giderseniz gidin sevgiyi bulmanız için size yardımcı olacak ipuçlarını paylaşıyoruz:

  1. Çevrenizi, yaptıklarınızı tam anlamıyla takdir eden insanlarla doldurun. Sizi dinlemeyi ve anlamayı bilen arkadaşlar bulun. Birlikte sıklıkla güleceğiniz insanları hayatınıza alın. Kahkaha, bizi zor zamanlarımızda da bir araya getiren çok güçlü bir ilaçtır.
  2. Çocuğu olan arkadaşlar edinin. Onlarla empati yaparsanız, çocuklar kendilerini düşünmeden size saf ve samimi bir sevgi verecektir. Pek çok kez, empati ve sevgiyle dolup taşan çocuklarla yenilmez bağlar kurabilirsiniz.
deniz kıyısında baba çocuk
  1. Yaşlılarla arkadaşlık edin. Yaşlılardan bilgelik fışkırır. Denemiş görmüş biri olarak sizinle konuşurlar. Eğer dikkatlice bakarsanız, onların içinde hepimiz için bir tür büyükanne ya da büyükbaba yattığını göreceksiniz. Onlarla sohbet ederseniz, sizi de torunlarından biri gibi görüp kabullendiklerini hissedeceksiniz.Kendinizi yakın hissettiğiniz ve size yardım etmeye istekli olan bu özel yaşlılarla konuşun. Ayrıca, hem onlar kendilerini işe yarar hissedecek hem de siz onların yanındayken kendinizi mükemmel hissettiğinizi belli ederek onlara yardım ediyor olacaksınız.
  2. İyi komşular ve arkadaşlar edinin. İyi insanlarla sohbet etmek, bir “Merhaba, nasılsın?” demek size yardımcı olacaktır. Etrafınızdan uzun süre soyutlanmak iyi değildir.

Ve en önemlisi her gün birkaç doz sevgi vermeyi ihmal etmeyin. Başka insanlara sevgi gösterin… Çünkü çoğu zaman sevgi görebilmek için sevgi vermeniz gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.