Logo image
Logo image

Bir Hayvanı Sevene Kadar Yaşamış Sayılmazsınız

3 dakika
Bir Hayvanı Sevene Kadar Yaşamış Sayılmazsınız
Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2017

Bir hayvanı sevmenin neye benzediğini öğrenene kadar gerçek soyluluğu veya ruhu iyileştiren türden bir duygusal uyanışı anlayamayacaksınız. Bir köpeği, bir kediyi veya herhangi bir yaratığı sevme – ne kadar küçük, huzursuz veya benzersiz olursa olsun – hayatınızı zenginleştiriyor ve size duygularının bizim kadar değerli olduğunu bize gösteriyor.

Hepimiz hayvan sahibi olmanın yararları hakkında bir şeyler okumuşuzdur. Ancak ilginç olan şey, hayvanların insan sağlığı üzerindeki etkilerini keşfetmektir. Birçok farklı araştırmaya göre, hayvanlar, Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde sağlık bakımında yılda yaklaşık 3 milyon avro tasarruf sağlıyor ve çok sayıda doktor ziyaretini engelliyor.

Bir hayvanı sevdiğiniz zaman, gözlerinde, sizden her şeyi beklediğini, onu sevmenizi istediğini, sizi gülümseten ve asil duygular hissettiren bakışlarını görürsünüz. Bunun karşılığında sizden isteyecekleri tek şey sizin sevginizdir.

Herkes, bu özel canlıları eve getirdikleri zaman hakkında ve dünyalarını ve kalplerinizi nasıl allak bullak ettikleri hakkında çok sevecen bir şekilde konuşabilir. Bir köpeği evlat edinirken ya da sokaktan aç, kirlenmiş ve sevgiye aç bir kediyi kurtardığınızda, içinizde bir şeyler uyanır.

Sanki içinizde daha iyi bir kişi olabilmeniz için garip bir cihazın değişim dişlilerini hareket ettirmeye çalışır gibi, içinize bir ışık doğmuş gibi olursunuz.

Some figure

Hayvan Terapisi

Çok uzun zaman önce dünyanın ilgisini kaybettiği Alzheimerlı bir kadın olan Claudia’nın hikayesi ile başlayalım. Yaptığı faaliyetlerin hiçbiri ona yardımcı olamadı, biri hariç: Terapi için eğitilmiş dört küçük köpeğin evine gelişi.

Claudia özellikle köpeklerden birine çok düşkündü. Köpeğe tek bir bakışı onun yüzünün aydınlanmasına ve enerjisinin büyümesine ve gerçeğe bağlanmasına sebep oluyordu. Asla bunun tersi olmadı. Köpeğe baktıktan birkaç saniye sonra, hayvanı kollarına alır, öper ve milyonlarca şey söylerdi. Bu etkileşim sayesinde, doktorlar Claudia’nın ilaçlarını azaltabildiler. Hayvanlar var olan en iyi ilaçtırlar.

Psikoloji dergisi Frontiers dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu “uyanış”ın aşk ve sevgi hormonu olarak bilinen oksitosin aktivasyonunu sağladığı için gerçekleşiyor olması mümkündür. Oksitosin oranı arttığında, bizim duygularla (sarılmak, okşamak, sevgi sözcükleri, vs.) ile ilgili her şeyde daha algıları açık ve almaya müsait olmamızı sağlayan psikolojik ve fizyolojik zincir reaksiyonlar deneyimleriz.

Some figure

Bir hayvanın bakışları

Bazen, sadece bir bakışla hayvanlar, insanlara kıyasla daha iyi bir duygusal bağlantı kurabilir. Hayvanların basit bir jest veya bir bakışla bile duygusal bağlantı kurabilmek gibi inanılmaz bir kapasiteleri var. Hatta, bir köpeğin ve sahibinin göz temasının o kadar gerçek ve samimi olduğu söylenir ki bu durumun aralarındaki bağları güçlendirdiği iddia edilir.

Pek çok farklı sevgi çeşidi vardır, ancak bir hayvana karşı duyulan sevgi olağanüstüdür ve içimizdekinin en iyisini ortaya çıkarır, daha iyi insanlar olmamıza yardımcı olur.

Science dergisinde yayınlanan ilginç bir araştırmaya göre, köpekler insan gülümsemelerini tanıyabilir, empati gösterir ve duygularımızı yalnızca gözlerimize bakarak yorumlayabilirler. Bu, birlikte evrimleşmemizin, uzun yılların bir sonucudur, bu süreçte, cins ve cinsiyetten çok daha ileri giderek köpekler ve insanlar istisnai bir bağ oluşturmuştur. Bu tam olarak genlerden ve yürekten kaynaklanıyor.

Some figure

Evcil hayvanımızın gözünde nasılsak gerçekte de o kişi oluruz

İnsanlar genellikle köpeğinizin gözlerinin kendi ruhunuzun yansımasını görmek için en iyi ayna olduğunu söylüyorlar. Bu çok doğru.

  • Eğer yetiştirdiğiniz bir hayvan sizden kaçarsa ve korkularını gözlerine yansıtırsa, doğru olmayan bir şeyler vardır. Korku olumsuz duygular sonucu gelişir.
  • Çok az şey gözlerinizdeki kum taneleri gibi dökülen gözyaşları ile kötü bir ruh hali içinde eve girip aniden yansımanızı köpeğinizin veya kedinizin gözlerinde görmek kadar rahatlatıcıdır. Sanki size sarılıp her şeyin yoluna gireceğini söylüyorlar gibi hissedersiniz.
  • Evcil hayvanınızın gözünde, dünyadaki en güzel şeysiniz ve bu sadece onları beslediğiniz için böyle değil. Aynı zamanda sevginizi hissetmek için de oldukça hevesliler.
  • Hayvanınızın gözlerine bakmak, kişinin kendi kendini kabulü destekleyen bir ayna işlevi de görebilir. Gözleri samimiyetlerini yansıtır ve sorunları, endişeleri ve stresleri çözebileceğiniz başka bir bakış açısı sunabilirler. Tek yapmanız gereken onlara sarılmak ve sonrasında her şey yerine oturacaktır.
Some figure

gerçeklikle bağlantı kurmamızı ve günün getirdiği fırtınaları güvenle atlatma ihtiyacımızı onların sevgisiyle birleştirmemizi

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.