Logo image
Logo image

Travmadan Uzak Kalarak Kaprisli Çocuklar Yetiştirmekten Kaçının

3 dakika
Travmadan Uzak Kalarak Kaprisli Çocuklar Yetiştirmekten Kaçının
Son Güncelleme: 10 Temmuz, 2017

Ünlü oyun yazarı ve İrlandalı romancı Oscar Wilde, şu sözleri söylemiştir: “İyi çocuklar yetiştirmenin en iyi yolu, onları mutlu etmektir.” Peki bu, çocukların her isteğine boyun eğmek gerektiği anlamına mı geliyor? Ne pahasına olursa olsun onları travmadan korumanız mı gerek? Hayır. Böyle yapmak, kaprisli olmalarına neden olur ki bu, mutlu olmaktan çok farklı bir şeydir.

Şimdi size çocuklarınızın kaprisli ve gaddar olmalarını engellemek için bazı ipuçları vereceğiz. Unutmayın ki hediyeler ve sadakalarla dolu bir çocukluktan daha kötü bir travma olamaz. Bu durum, çocuğu ya da ilk yetişkinlik dönemindeki genci, hüsranla dolu bir yetişkinlik yoluna götürecektir.

Devam etmeden önce eklemeliyiz ki anne babaları her istediklerini yaptıkları takdirde sürekli taleplerde bulunan kaprisli çocuklarla  baş etmek daha kolay olmayacaktır. Tam tersine böyle yapmak, çocukların kendi davranışlarını kontrol yetisini kazanamamasına neden olur. Ne olursa olsun istedikleri şeyi elde edeceklerine inanacaklardır. Tek yapmaları gereken şey, biraz daha uzun ve güçlü şekilde ısrarda bulunmaktır.

Ne var ki kesin sınırlarla daha düşünceli bir tavır, daha sağlıklı bir gelişim sağlar. Aile çevresi dışındaki insanların bencil davranış ya da taleplerle zarar görmesine de engel olur. Son olarak, iyi bir eğitim sayesinde çocuk kendine güven kazanacak,kendine yeter olacak ve gerçek ihtiyaçlarının farkına varacaktır.  

“Çocuklara ne verilirse, onlar da topluma onu verirler.”

– Karl A. Menninger

Kaprisli çocukları nasıl teşhis ederiz?

Çocuklarınızın kaprisli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Çok kolay fark edilen belli bazı aktivite ve eğilimler gösterir böyle çocuklar. Bunlar, acemi zalimlerdir. Şu özellikleri kolayca fark edebilirsiniz:

  • Kaprisli çocuklar, arzularını tatmin edemezler. Öyle egosantrik çocuklardır ki her şey onların etrafında döner. Aldıklarının gerçek değerini takdir etmeyi bilmezler. Bir şey istediklerinde, hemen olsun isterler. Ama aslında o şeyden hiçbir zevk almazlar. Elde ettikleri şeyden hemen sıkılıp yeni bir şey ararlar.
  • Kaprisli çocuklar bir nöbetten diğerine geçer. İstedikleri şey konusunda dirençle karşılaştıklarında istedikleri şeyin sırasını değiştirmekte tereddüt etmezler. Bir şeyi elde etmek için taktikleri budur ve bunun işe yaradığını anladıklarında kolaylıkla aynı taktiğe başvururlar.
  • Kaprisli çocuklar, oyuncaklarına bakmaz. Başka insanlara değer vermezler ve son derece düzensiz ve dikkatsizdirler. Odaklanamazlar, bir şeyi aldıkları an canları sıkılır ya da bıkarlar. Çok disiplinsiz davranırlar.
Some figure

Sorun

Çocuklarda travmadan kaçınmak

Travma aslında hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. Çocuklarımızın hiç acı çekmemesi için uğraşamayız çünkü böyle bir şey imkansızdır. Ama sorunlarla güvenli bir şekilde başa çıkabilmeleri için onlara iyi bir eğitim vermek bizim elimizdedir.

Concepcion Arenal şöyle diyor: “Nadir durumlar haricinde, suçlu bir adamın bir zamanlar iyi rol modelleri ve şefkatten mahrum kalmış mutsuz bir çocuk olduğunu göreceksiniz.” Bütün istediklerini yaparak çocuklarınıza iyilik ettiğinize inanıyorsanız, yanlış düşünüyorsunuz. 

Ne var ki aşırı derecede sert ve disiplinli olmak için gereksiz travma yaratmanıza da gerek yok. Sağduyunuzu kullanın yeter. Çocuğunuzun geçtiği her evrede ne kadar ileri gidebileceğinizi bilerek samimi olmanız gerek:

  • Kaprisli çocuklar kendilerini bir kurallar ve sınırlar dünyasında bulur. Hiçbir anne baba bunu önleyemez. Bu yüzden, kuralların hayatlarının bir parçası olduğunun farkına ne kadar çabuk varırlarsa, büyüdüklerinde bu kuralları o kadar iyi anlarlar. Bu hiç de travmatik bir şey değildir. Sadece çocukların kendini güvende hissedeceği bir rutin uygulamanız gerek, o kadar.
  • Küçük çocuklarda dikkat dağıtan şeyler iyi bir araç olabilir. Çocuğunuz yeni bir hevese kapıldığında bunu fark etmeniz normal, çünkü onu iyi tanıyorsunuz. Doğru zamanda dikkatini dağıtabilirseniz, daha büyük sorunların ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz. Ama bunun için sürekli dikkat ve gözlem gerekir.
  • Çocuğunuzun, istisna kavramını anlamadı gerek. Aile üyelerinden birinin çocuğa karşı daha müsamahakar olması normaldir. Ama anne babalar, bunun hep böyle olmadığını anlatmalıdır çocuğa. Bunlar dünyalarının bir parçasıdır ama rutinlerinin parçası değildir.
Some figure
  • Unutmayın ki bazen kaprisli çocukların tek istediği biraz daha ilgi görmektir. Sorun buysa, ciddi ve büyük bir problem söz konusu olabilir. Dolayısıyla, kötü bir yetiştirme yüzünden çocuğunuzun zarar görmesini istemiyorsanız, onlara ihtiyaçları olan tüm zaman ve sevgiyi ayırdığınızdan emin olun. Onlar için anne babalarıyla oynadıkları zamandan daha değerli hiç bir şey yoktur.

“En güzel koku, ekmek kokusu. En güzel tat, tuzun tadı. En güzel sevgi, çocukların sevgisi.”

– Graham Greene

Çocuklarınızın kaprisli olmasını engellemek güç bir iştir ve sabır gerektirir. Çocuklar, hiç şüphesiz ki sabrınızı sınayacak uzman ve müzakerecilerdir. Ancak anne babalar, çocuklarının kuralları yavaş yavaş içselleştirmesi gerektiğini anlamalıdır, zira bu, daha sonra toplumla bir arada yaşayabilmelerinin ayrılmaz bir parçası olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.