Logo image
Logo image

Hangi Kişiliğe Sahipsiniz?

3 dakika
Hangi Kişiliğe Sahipsiniz?
Son Güncelleme: 05 Temmuz, 2017

Kişiliğinizin ne olduğunu bilmek, gelişmenizde size yardımcı olabilir. Kendinizi tanıdıkça, hayata karşı daha güvende hissedersiniz. Ayrıca bazı şeyleri değiştirmeniz gerekiyor mu ve hayat kalitenizi azaltan şeyler var mı görebilirsiniz. Kendinizi analiz ederek hangi kişiliğe sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Farklı kişilik türlerinin özelliklerine sahip olabilirsiniz ama elbette kendinizi en fazla özdeşleştirdiğiniz bir kişilik türü olacaktır.

Mükemmeliyetçi ve eleştirici

Bunlar, mükemmeliyet takıntısına sahip kişilerdir. Çok rasyonel düşünen ve aşırı disiplinli kimselerdir. Kendilerine ve başkalarına karşı otoriter ve katı davranırlar. Başkalarında yanlış buldukları şeyleri düzeltmeye çalışarak sinir bozucu kimseler hâlini alabilirler. Çok nadiren memnun olurlar. Daima düzeltilecek bir şey bulurlar ve bu yüzden çoğunlukla öfkeli olup nadiren gülümserler.

Sadık ve bağımlı

Güven ve samimiyete çok değer verirler. Çok sıcakkanlı ve sevdiklerine bağlı kişilerdir. Onların en önemli özellikleri, sadakat sunmalarıdır. Çok sorumlu ve uysal kimseler olduklarından, bu kişilere tamamen güvenebilirsiniz. Özel bir hassasiyetleri vardır ve birine bağlandıkları zaman çok güçlü bir bağ kurarak kimi zaman o kişiyi hayatlarının merkezine alabilirler.

Some figure

Meydan okuyan ve cüretkar

Çevreleriyle asla aynı fikirde olmayan kişilerdir. ‘Aykırılık’ en önemli özellikleridir. Farklılıklarıyla bile olsa emretmek, çevrelerini kontrol etmek ve öne çıkmak isterler. Her şeyi bilen ukala kişiler gibi görünebilirler. Başkalarının fikirlerinden kolayca etkilenmezler. Kendi fikirleri vardır ve ‘sıra dışı’ olsa bile fikirlerine tutunurlar. Emirleri yerine getirilmediği takdirde zalim ve kindar olurlar. Diktatörlüklerini empoze ederler ve ne pahasına olursa olsun lider olmak isterler. Asla duygularını ifade etmezler, yenilmez olduklarını düşünürler ve genelde çevrelerindeki pek çok kişiden haz etmezler.

Bakıcı ve yardımcı

Kendilerinden ziyade sevdiklerinin iyiliğiyle ilgilenirler. Başkalarına bakma ve dikkat etme konusunda aşırı derecede endişelenirler. Çok cömert kişilerdir, sahiplenirler ve sevgi doludurlar. Hassas,sevecen ve özverili kişilerdir. Çok cömerttirler. Kendilerine ihtiyaç duyulmasından hoşlanırlar.

Hevesli ve dışa dönük

Çok aktif, neşeli, doğal, eğlenceli kişiler olarak öne çıkarlar. Sosyalleşmeyi ve yeni projelere atılmayı çok severler. Hırslı ve ani karar veren kişilerdir. Sürekli ve çeşitli aktivitelere ihiyaç duyarlar ve bu nedenle, çok yönlüdürler. Can sıkıntısından korkarlar ve sürekli olarak zamanlarını doldurmak, başkalarıyla temasta olmak isterler.

Bireysel ve içe dönük

Önceki kişilikten farklı olarak bireysel ve içe dönük kişiler, sessizdirler. Fikirleri ve projeleriyle yalnız kalmak isterler. Saygılı, ciddi, amaçlı, hayal gücünü kullanan, temkinli ve güçlü sezgileri olan kişilerdir. İçe dönük insanlar genelde yüksek bir yaratıcılığa sahiptirler ve bu yönleri ortaya çıktığı takdirde sanat alanında bir meslek yapabilirler. Sosyalleşmeyi çok fazla sevmedikleri için başkalarıyla sosyalleşmek için çok fazla beceri geliştirmemişlerdir. Ürkek, güvensiz olabilirler ve çok doğal davranamayabilirler.

Araştırmacı ve yaratıcı

Çok bağımsız kişilerdir. Yaratmak, araştırmak ve henüz var olmayan şeyleri icat etmek isterler. Hayatı çeken süngerler gibilerdir. Öğrendiklerini, uzak olanı ve yenilikleri görmek için kullanırlar. Genelde düşünceleriyşe yalnız kalmak ve algılarını geliştirmek isterler ve bu durum kimi zaman sıra dışı gözükebilir. Öğrenmek en büyük tutkularıdır ve ısrarcı olmaları sayesinde genelde kendi alanlarında önemli profesyoneller ve uzmanlar olurlar.

Some figure

Lider ve kazanan

Kendilerine çok güvenirler. Zeki ve tanınan kimselerdir, kendilerinin en iyi yanlarını nasıl kullanacaklarını bilirler. Kendilerini kabul eder ve severler. Bu yüzden samimi ve hoş insanlardır. Her duruma uyum sağlarlar. Güçlükler onları korkutmaz. Duygusal zekaları öne çıkar ve bu nedenle hayatlarının her alanında daima başarıya odaklanırlar. Hoş, dürüst, cazibeli insanlardır.Başkalarının saygı ve hayranlığını kazanırlar.

Barışçı ve sakin

Çok sessiz, istikrarlı, dengeli insanlardır. Her çatışmada barış sağlamayı severler. Sadelikleri, tevazuları ve sabırları ortaya çıkar. Kötü çevreleri sevmezler ve bu nedenle, çevrelerine ahenk getirmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Maneviyatı yüksek kişilerdir. İyileştirici kimselerdir. Çevrelerindeki kişiler onlarla olmaktan mutlu olur çünkü onlardan destek, nezaket ve pozitiflik ve rahatlama alırlar.

Daha iyi ya da kötü olan tek bir kişilik yoktur. Her birinin iyi ve kötü yanları vardır. Her şeyin aşırısı kötüdür. Bu yüzden her zaman olduğu gibi denge en iyi şeydir. Peki sizin en öne çıkan kişiliğiniz hangisi?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.