Birini Sahiplenmek ve Sevmek Hakkındaki Gerçek

Birini Sahiplenmek ve Sevmek Hakkındaki Gerçek

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2017

Sahiplenmek, kıskançlıkla yakından ilgilidir. Bu özellik, bir ilişkiyi mahvettiği gibi kişinin kendisinde de yıkıcı duygular uyandırır. Kişinin duyduğu korku, güvensizlik ve öz güven eksikliğiyle ilgilidir.

Sevmek ve sahiplenmek arasında ayrım yapmak gerekir çünkü sevgide güven, paylaşma isteği, rahat ve her iki kişi için de alan vardır. Sahiplenmekte ise sahiplenen kişinin kıskançlığı, bencilliği ve güvensizliği vardır. Ayrıca diğer kişi için özgürlük ya da sakinlik yoktur. Tam bir yıkıma yol açan bir ilişkidir söz konusu olan.

Sahiplenmeyi tetikleyen şey nedir?

Sahiplenici kimselerin yalnızlıktan tutun da çocukluk döneminde ayrıma uğramak ya da düşük öz güvene kadar pek çok arka planı vardır. Bazı durumlarda bu, genetik bir özellik olabilir. 

Nedeni ya da geçmişi ne olursa olsun sahiplenici kişiler, partnerleri konusunda tutku ve kızgınlık ataklarından muzdariptir. Bu negatif duygular, her iki partner için de acı vericidir ve güven ve sevgi duygularıyla tutarsızdır.

Sahiplenmenin belirtileri

Sahiplenmek yalnızca diğer kişiye hakim olmaya çalışmaktan ibaret değildir. Bu sorunu yaşayan kişi partneri hiçbir şey yapmamasına rağmen ona şüpheyle bakar. Her şey, bir tür zincirleme tepkime şeklinde ortaya çıkar. Diğer kişiyi sahiplenme ve yönetme, her gün daha fazla yaşanır.

Sahiplenmeci kişi, partnerini gözetleme, eşyalarını karıştırıp evliliklerine ihanet ettiğine dair işaretler arama gereksinimini duyar. Kısacası, sürekli olarak partnerinden şüphe duyar ve ona huzur vermez. Başka durumlarda, gizli bir ilişki yaşayıp yaşamadığını anlamak için partnerini iş yerine kadar takip ederek gözetleme noktasına kadar gelebilir.

Bir ilişkiyi mahvetmek

Başlangıçta, sahiplenmek sevginin bir işareti gibi yorumlanır ama sürekli ve negatif bir özellik hâline geldiğinde ilişkide çatlaklar gözükmeye başlar.

Ne kadar derin ve yoğun olursa olsun her ilişki partnerlere alan ve özgürlük sunar ama sahiplenmenin olduğu bir ilişkide bu durum, o ilişkinin yıkımına yol açar. Sahiplenmeci kişi, her şeyi yönetmek ister ve iki partnerin de yaşamını aksatır ve özgürlük ya da sakinliğe sahip olmayan bir insanın bu tür boğucu bir ilişkiden zevk almasını imkânsız hâle getirir. Bu, başarısızlığa mahkum bir ilişkidir.

Sahiplenmeyi kontrol etmek

Sahiplenmeyi kontrol etmeye çalışırken, derin nefes almak ve meditasyon çok faydalı olacaktır çünkü daha yüksek seviyede zihinsel konsantrasyon başarmaya yardımcı olur.

Bu sayede kişi, sahiplenmeyi daha kolay bırakabilir ve hipnoz da öz denetim ve aklın rehberliğini izlemeyi sağlar. Böylece kişi, sevdiği insana karşı sahiplenmeci davranmaktan uzak olur.

Resim: Toni Blay

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.