Logo image
Logo image

Kalbiniz Özgürdür... Cesur Olun ve Onun Sesini Dinleyin

3 dakika
Kalbiniz Özgürdür... Cesur Olun ve Onun Sesini Dinleyin
Son Güncelleme: 12 Şubat, 2017

Kalbiniz özgürdür; gerçek bağımsızlığınızın bulunduğu yer orasıdır. Yalnızca kalbiniz ne istediğinizi ve ne zaman olursa olsun neyi arzu ettiğinizi bilir. Bu yüzden, söyledikleri bazen hoşunuza gitmeyecek olsa da, her zaman için kalbinizi dinleyecek cesaretiniz olmalı. Öyleyse cesur olun ve kalbinizin size söylediklerini anlamaya çalışın.

Kendinizi kaybolmuş gibi hissettiğiniz zamanlarda bile, kalbiniz neye ihtiyacınız olduğunu bilecektir. Tek yapmanız gereken sessiz, sakin ve huzur içerisinde onu dinlemektir. Kalbinizin size ne söyleyeceğinden korktuğunuz için sakın ola kendinizi kapamayın. Sadece durun ve dinleyin. Anlatacak o kadar çok şeyleri vardır ki kalplerin.

Kalbinizi dinleyin ve rehavete kapılmayın

Gelişmiş toplumlarda yaşayan insanların çoğu zaman geçerli olan ortak noktası, günlük rutinlerine ve yaşam tarzlarına aşina olmalarıdır. Yani, eğer bu insanların yiyecek, maddiyat, barınma ve sözüm ona “normal yaşam” kıstaslarına ulaşmalarında bir sorun yoksa, mutlu mesut bir yaşam sürerler. Aslında, bu hayal, yaşayan milyarlarca insanın yegane yaşama amacıdır.

Ne yazık ki, bu düşünce tarzı, çok genç yaştan itibaren hepimizin aklına kazınmaktadır. Hepimiz annelerimizin ‘büyüyünce adam olacaksan, otur da dersini çalış’ dediğini kim bilir kaç kere duyduk? Dolayısıyla, rahat ve iyi bir yaşam sürmek çoğu insan için birinci öncelik olarak öne çıkmaktadır.

Bununla birlikte, birçok durumda, arzu edilen bir yaşam sürmenin, aslında kalbinizi tam olarak dinlemediğiniz anlamına geldiği de görülmüştür. Ne yazık ki, özgürlük ve rahatlık her zaman el ele, kol kola gezmez ve biz çoğu zaman ikincisini tercih ederiz.

“Kalbinin bugün hissettiğini, aklın ancak yarın anlayacak.”

– Anonim

Some figure

Bir kalp her zaman özgür olduğu için, ne istediğini hep bilir. Ama ne yazık ki, toplum her zaman için insanın kurduğu hayaller ve arzu ettiği yaşamlar çerçevesinde dönen bir yapı değildir.

Kalbinizi görmezden gelir ve toplumun koymuş olduğu yükümlülüklere boyun eğerseniz; zaman içerisinde, arzularınızı dinlemenin önemini unutursunuz. Kendi özünüzün en derin yerlerinden gelen çağrılara karşı, kulaklarınızı tıkarsınız.

Eğer kalbinizi dinlemezseniz, asla özgür olamayacaksınız. Mutluluk, sizin için ulaşılması çok güç bir evre olup, kendinizin bile nasıl uğraşacağınızı bilemediğiniz yarım kalmış hayaller ve amaçlar ile dolu bir hayat yaşayacaksınız.

Kalbini dinlemek sizi özgürleştirecek

Kalbinizi dinlemenin sizi özgürleştireceğini ve mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmenizi sağlayabileceğini gösteren pek çok neden vardır.

Örneğin, sadece ne kadar para kazanabileceğinize dayalı bir iş arıyorsanız, bu iş her zaman için omuzlarınızda bir yük olacaktır, iş yapmanın keyfine asla varamayacaksınız. Bununla birlikte, her zaman hayal ettiğiniz, beğendiğiniz ve hiçbir zaman ‘iş olarak’ nitelendirmeyeceğiniz bir meşgaleye adarsanız kendinizi, onunla birlikte gelen sorumluluklar ve zorluklar, heyecan veren ve bir şeyler öğrenmeye müsait yeni fırsatları haline dönüşecektir.

Her zaman için seyahat etmek ve özgür olmak sizin için bir tutku olmuşsa, sizi bir yerlere bağlayacak girişimlerden kaçının. Evet, bir evinizin, yerinizin yurdunuzun olması iyi bir şeydir ama yaşadığımız bu mükemmel dünyayı keşfederken bizlere bazen ayak bağı olabilirler. Size çok büyük bir yük ya da bağlanma sorunu getirmeyen yerlerde de gayet rahat yaşayabilirsiniz.

Belki bir gün bir yerlerde bir aile kurmak istiyorsunuz, o zaman doğru zamanı seçtiğinizden emin olun. Ne zamanından çok önce hareket edin ne de çok geç. Sadece kalbinizi dinleyin. Yalnızca kalbiniz, neyi ne kadar istediğinizi bilir. Eşiniz veya çocuklarınız gibi mutluluk kaynaklarının hiç bir zaman bir yük haline gelmesine izin vermeyin.

Some figure

Kalbiniz özgürdür

Sadece kalbiniz özgür olduğu için, kendinizi de özgür hissetmek adına onu dinlemelisiniz. Asla kendinizi kalbinize kapatmayın. Sorumluluklarınızın sizi kör etmesine ve kalbinizin sesini duyamayacak kadar sizi yanlış yollara sokmasına izin vermeyin. Yalnızca aklımıza göre hareket edemeyiz. Evet mantık da önemlidir ama, duyguların, hayallerin ve hislerin de bir yeri vardır.

Kalbinizin özgür olduğunu asla unutmayın. Özgürlüğünüz kalbinizin elinde olduğu için, onu dinlemeniz çok önemlidir. Yaşadıklarınızın sizi bir oraya bir buraya sürüklemesine izin vermeyin. Her zaman ihtiyaçlarınızı, özlemlerinizi, arzularınızı ve hayallerinizi aklınızın bir köşesinde canlı tutun. Hep hayal ettiğinizin hayatı yaşamanın tek yolu budur.

“Aklın ile dinleyip, kalbinle konuşmalısın.”

– Marguerit Yourcenar

Görseller: Amanda Cass

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.