Gününüzü Aydınlatacak Küçük İyilikler

Nisan 19, 2017

Sizin için küçük bir çaba gerektiren ama bir başkası açısından fevkalade güzel bir etki yaratan bir şeyi en son ne zaman yaptınız? Eminim küçük iyilikler diye bir kavramı duymuşsunuzdur. Bunlar sizin için zor olmayan ama diğer insanlar için dünyaları ifade eden davranışlardır.

Sadece bir kaç dakika ayıracaksınız ve sonuç, hem sizin hem de iyiliğinizin dokunduğu kişinin yüzünde bir gülümseme olacak. İşte her gün size ilham verecek birkaç küçük iyilik.

1. Sizin için önemli olan bir kişiyi mutlu etmek için özel bir buluşma ayarlayın

Sevdiklerinizle buluşmak için Yılbaşı ya da Anneler Günü gibi özel günleri beklemeyin. Gününüzü aydınlatacak küçük iyiliklerden biri, sevdiğiniz kişilere zaman ayırıp özel bir buluşma ayarlamaktır. mesela, “Ailece Dondurma Yeme Günü” güzel bir fikir olabilir. Bir kutlama olacak bu gün sayesinde kutlamaya katılanlar arasında daha fazla birlik kurulacak ve yıllar içinde çok güzel anılar kazanılacaktır.

Geleneksel kutlama günlerini ihmal etmemeliyiz ama sevdiklerinizle bir araya gelmek için başkalarının belirlediği bir günü beklemenize gerek yok. Neden kendi özel anlarınızı yaratmıyorsunuz ki?

2. Sevdikleriniz arasında olan ama çok sık görüşemediğiniz biriyle bir gün geçirin

Büyük babanızı en son ne zaman gördünüz? Zaman ilerledikçe görürüz ki ajandamız, bizi en çok sevdiğimiz insanlardan uzaklaştıran işlerle dolmuş. Gününüzü güzelleştirecek bir diğer küçük iyilik de sevdiklerinizi ziyaret etmektir. Bir günü annenizin ya da yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızın yanında geçirmek, size önemsiz gibi gözükebilir ama onlar için çok özel bir an olabilir bu.

Uzun zamandır görmediğiniz birinin yanına gidip selam vermek, onlara değer verdiğinizi gösterir. Elbette, biri ansızın çıkıp size güzel bir sürpriz yapsa ve size değer verdiğini gösterse, sizin de hoşunuza giderdi.

3. Fırsatını bulup birinin gururunu okşayın

Çocuğunuzu övmekten ya da patronunuzu methetmekten söz etmiyorum. Bunlar çok sık yaptığımız şeyler. Gününüzü farklı kılacak küçük iyiliklerden biri de normalde fazla dikkat etmediğiniz birini takdir etmektir. Ofisinizin temizliğini yapan kişiyi en son ne zaman fark ettiniz ve emekleri için teşekkür ettiniz?

Başkalarının emeği gibi şeyleri çoğu zaman fark etmeyiz. Etrafımızdakileri görmeyiz. Orada olduklarını fark etmeden yanlarından geçebilirsiniz. Sizin için adeta hayalet halini almışlardır. Bugün biraz zaman ayırın ve o insanları fark edin, emeklerini takdir edin. Bir teşekkür veya tebessüm, onların tüm gününü aydınlatabilir.

4. Konuşmaya ihtiyaç duyan birini dinleyin

Kaç kez sizi dinleyecek birine ihtiyaç duyup da kimseyi bulamadınız? Bunun çok an yakıcı bir durum olduğunu biliyorsunuz. Dolayısıyla, gününüzü aydınlatacak küçük bir diğer iyiliğin, konuşmaya ihtiyaç duyan birini dinlemek olduğunu da bilmelisiniz. O kişiye yardım edebildiğinizi ve belki de devam etmeleri için bir neden verdiğinizi bilmek, şüphesiz kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Ama bu davranış, size hissettirdiklerinin ötesine geçer. Size ihtiyacı olan birinin yanında olduğunuzu ve gelecekte de sizin yanınızda birinin olacağını düşünün. İnsanlar, dinlemekten ziyade konuşmayı tercih eder ama dinlemek, düşündüğünüzden çok daha ödüllendirici olabilir.

Küçük eylemler yüksek seslidir

Bu küçük eylemler, gününüzü aydınlatır çünkü her zamankinin ötesini ve kendinizin ötesini görebilirsiniz. Ayrıca bunlar öyle basit şeyler ki her gün bu iyilikleri yapmak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. iyiliklerin neşesi ise uzun süre sizinle olacaktır. Sizin favoriniz hangisi? Son zamanlarda bu iyiliklerden birini yaptınız mı?