Logo image
Logo image

Bana Her Şey için Gülümse

2 dakika
Bana Her Şey için Gülümse
Son Güncelleme: 05 Mart, 2017

Hiç kimsenin gülümseyemeyecek kadar fakir ya da birine ihtiyaç duyamayacak kadar zengin olamayacağına dair bir söz vardır. Ben de buna uymayan herhangi bir insan ile tanışmadım şimdiye değin. Gülümsemek neredeyse her zaman için keyiflidir; kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan pozitif enerjiyle dolu bir aura ile girer hayatlarımıza.

Bir gülümsemenin sizin üzerinizdeki etkisi iki faktöre bağlıdır: Birincisi, size gülümseyen insanın sizin için ne ifade ettiği, ikincisi ise o anda nasıl hissettiğiniz. Her iki durumda da; gülümsemek sizi yatıştırır, iyileştirir, teşvik eder, mutlu eder, sizi sevgi ile sarar ve hatta birkaç durumda incitir.

Gülüşün, hayatta olduğumu hissetmek için ihtiyacım olan tek şey

Hayatımızda bazı insanlar vardır, sadece bizi nasıl güldüreceklerini bildikleri için bile varlıkları yeter de artar. Bizi ne zaman ve nasıl güldüreceklerini ve ne zaman ihtiyacımız olduğunda yüzlerinde o tebessüm ile geleceklerini bilecek bir beceriye sahiptirler. Bu, bana göre, gülmenin sağlığımız üzerindeki artılarını düşününce, çok önemli bir yetenektir.

“Gece gündüz gülümse, ay tepende dolaşırken de gülümse, adanın karmaşık sokaklarında gülümse, seni seven o sakar çocuğa da gülümse ama ben gözlerimi açıp kapayana ya da bir adım atana kadar, beni ekmekten, havadan, ışıktan ya da baharımdan mahrum bırak ama o gülüşünden asla uzakta bırakma. O zaman ben ölürüm işte.”

– Pablo Neruda

Some figure

Gülmeyi en az istediğiniz zamanlarda, bunu başarabilen bir insan her şeyi hak edendir. Her şeyi hak eder çünkü, size gücünü, yaşama azmini ve sizin yanınızda olma arzusunu iletir: günümüze değer katan ve bizi tekrar hayatta hissettiren bu gülümsemeleri sakın ola unutmayın.

Kötü günlerimize güneş gibi doğan o güzel gülümsemeleri de unutamayız zaten. Sadece bunun için yanımızda kalması gereken insanlar olacaktır şu hayatta.

Bir gülümseme, benim için hafızamı geri getirmeme bedeldir

Hafıza, mutlu duyguları ya da üzücü olayları aklımıza geri getirebilecek şeylerden biridir. Bu durumda, bir gülümseme veya bizi mutlu eden biri hayatımıza girdiği zaman, küçük hatıralarımızda sonsuza dek kalır.

“Bana göre, beni alıp götüren gördüğüm değil, beni heyecanlandıran gülümsemedir.”

– Anonim-

Ve burada, bizi güldüren insanların o güzel yüzlerine gölge düşüren üzgün suratlar arasında bir ayrım yapma zamanıdır. Artık bir gözyaşı ile değil bir gülümsemeyle hatıralarımızı yad etme zamanıdır, ne kadar acı verse de üzerlerini örtmeye çalışmadan, yaşamaya devam etmektir.

Some figure

Yeniden başlamak

Bana her şey için bir gülümse. Evet, o güzel yüzünüze o güzel gülümsemeyi takının. Hem silmeyi en çok istediğiniz, hem de asla unutmak istemediğiniz güne gülümseyin. Hayat, sizi içeriden yiyip bitirse de, bir şeye gereğinden fazla üzülmenizi bekleyecek kadar sabırlı değildir.

Hayatta her şeyin bir iyi bir kötü olduğunu ve bunu belirleyenin de bizin davranışlarımız olduğunu biliyoruz. Çok güçlü olmamızı gerektiren durumlar da olacak, mutluluktan havalara uçtuğumuz anlar da. Ancak her iki durumu da nasıl ele aldığınız sonucu belirleyecek olandır.

“Bu yüzden, onun canı ne yapmak isterse onu yapmasını istiyoruz çünkü gülümsemesi geri kalanımızı muazzam bir biçimde mutlu etmeye yetiyor. Gülüşünün muazzam bir gücü var, bu yüzden hiç kimsenin onun gülümsemesini engelleyecek bir harekette bulunmasına izin vermemelisiniz. Hiç kimsenin.”

– Anonim-

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.