Günlük Yaşamınızda Kaskad Etkisi

Sorunları doğru tanımlamaz ve bunlarla başa çıkmazsanız, bunlar büyüyebilir ve çoğalabilir. Buna kaskad etkisi diyoruz.
Günlük Yaşamınızda Kaskad Etkisi

Son Güncelleme: 07 Ekim, 2021

Kaskad etkisinin kökenleri tıp alanındadır. Genellikle doktor veya hastanın kaygısı tarafından tetiklenen bir tanı veya tedavi olayları zincirini ifade eder. Sonuçta hasta üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Bu durumda ya hasta ya da sağlık çalışanının yersiz korkuları vardır. Bu, doktorun bir teşhis zinciri vermesine yol açar. Aslında, bir test diğerini takip eder ve bir şüphe diğerine yol açar. Aynı zamanda, klinisyen bir tedaviler zincirini başlatır. Ancak bunun geçerli bir dayanağı olmadığından hasta zarar görür. Bu, kademeli etki ya da kaskad etkisi olarak bilinir.

Ancak kaskad etkisinin artık günlük yaşamda da geçerli olduğu düşünülmektedir. Gerçekten de, bu senaryoda, tamamen aynı mantığı izler. Temeli az olan bir düşünce, duygu veya inanç, bir dizi olayı serbest bırakır. Hayatınızdaki iyi ve kötü çizgiler fikrini bu şekilde elde edersiniz.

“Şans, anlamsız bir kelimedir; hiçbir şey sebepsiz var olamaz.”

– Voltaire

düşünceli kadın

Günlük hayatta kaskad etkisi

Hem tıp alanında hem de günlük yaşamda kaskad etkisi, o zamanlar anlaşılmaz olan bir durumdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca, huzursuzluk ve korku yaratır. Her iki durumda da, olan az çok sistemik bir süreçtir. Aşağıdakileri içerir:

  • Rahatsızlık karşısında, durumu düzeltmek için bir şeyler yapma arzusu vardır.
  • Bu bir olaylar zincirini başlatır. Ne kadar ileri giderlerse, o kadar az durdurulamaz hale gelirler.
  • Yeni kaygılara ve yeni olay zincirlerine yol açan sonuçlar ortaya çıkar.
  • Yavaş yavaş, bu olaylar nedeniyle olumsuz etkiler ortaya çıkar. Bunlar diğer insanlara da genişletilebilir.

Bir örneğe bakalım. Örneğin, ilişkiniz tam olarak ideal olmadığı için eşinizin sadakatsiz olmaya cezbedebileceğini düşündüğünüzü var sayalım. Şüpheniz sizi alarma geçirir. Sonuç olarak, daha fazla araştırma yapmak için motive olursunuz. Partnerinizin olası sadakatsizliğine dair “ipuçları” bulmaya başlarsınız. Örneğin, partnerinizin özellikle başka biriyle çok konuştuğunu görebilirsiniz. Bunun şüpheli göründüğünü düşünürsünüz.

Daha sonra bu diğer kişi hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışırsınız. Ne kadar çekici olduklarını fark edersiniz. Eğer öylelerse, partnerinizin de onları çekici bulacağından şüpheniz olmaz. O andan itibaren, eşiniz bu diğer kişiyle buluştuğunda etrafta olmaya çalışırsınız. Ancak partneriniz bunu fark eder ve bu onları rahatsız eder. Yine de, onların sinirini daha fazla suçlayıcı kanıt olarak görürsünüz. Durum, ilişkinizde bir bölünmeye neden olana kadar tırmanmaya devam eder. Bu kaskad etkisidir.

Zincir

Bir zincir, olumlu veya olumsuz olayların normalden daha fazla meydana geldiği belirli bir dönemdir. Ancak, bu aynı zamanda kademeli etkinin bir parçasıdır.

Bir önceki örneğe dönersek, şüpheniz “casusluk” görevlerinizi yerine getirmek için bazı yükümlülüklerinizi ihmal etmenize neden olabilir. Aslında, sağlıksız takıntınız tarafından ele geçirilmiş bile olabilirsiniz.

Bu “kötü bir zincir” tetikler. İlişki sona erer. Ancak buna ek olarak, artık kendinizi hayatınızın diğer alanlarında da sorunlar yaşarken buluyorsunuz.

Aynı şekilde, “iyi zincirler” de vardır. Büyük bir başarı veya mutlu bir olay, benzer şekilde hoş olaylar zincirine yol açabilir. Bu, kendinizi daha mutlu hissettiğiniz anlamına gelir. Ardından, daha iyi kararlar verir ve geçmişte gözünüzden kaçmış gibi görünen çözümler bulursunuz.

mutlu adam

Kaskad etkisi nasıl yönetilir

İyi ve kötü zincirleri bir kenara bırakırsak, kaskad etkisinin gösterdiği şey, her zaman nedenler ve sonuçlar olduğudur. Hepsi öngörülebilir değildir ve hepsinin bir şans unsuru vardır. Ancak çoğu zaman mantıksal bir sıra izleme eğilimindedirler.

Bir zorluk, sorun veya olumsuz bir etki olduğunda, onu sakince tanımlamak, netleştirmek ve çözmek önemlidir. Aksi takdirde, daha fazla zorluğun başlangıcına işaret edebilir.

Gerçekten de, kaskad etkisi, ilk olayın nesnel olarak tanımlanmasıyla durdurulabilir. Aslında, birçok durumda, “olumsuz zincir”, sorunun kendisinden çok, zorluğun neden olabileceği şeylerin korkusuyla ilgilidir. Çünkü bir problemden kaçındığınızda, onu gizlediğinizde veya çarpıttığınızda, onun olumsuz sonuçlarını da çoğaltırsınız.

İlginizi çekebilir ...
Beyninizin Problemleri Arttırdığının Bilimsel Kanıtı
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Beyninizin Problemleri Arttırdığının Bilimsel Kanıtı

Beyin problemleri arttırır çünkü bir kere alarm durumuna geçen beyin, bu kalıpları ilgili olup olmamasından bağımsız olarak diğer problemlere de uy...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • NAISHTAT, F. Acción, identidad e historia. Del acto al acontecimiento. Instantáneas de la acción, 162.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.