Güle Güle, Olağanüstü Kobe Bryant

Altın ve mor Los Angeles Lakers üniformasını kimse Kobe Bryant kadar iyi taşımıyordu. İnsanların hayal kurmasını sağladı ve birçok kişiye basketbolu sevdirdi ve "Kara Mamba"nın neden bir NBA efsanesi haline geldiğini gösterdi. 26 Ocak 2020'de hayatını kaybetti.
Güle Güle, Olağanüstü Kobe Bryant
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Masalların dışında gerçek hayat devleri de vardır. Bazıları basketbol sahalarında yaşıyor. Kobe Bryant, NBA’deki en önemli yıldızlardan biriydi. Çocukları ve yetişkinleri hayal etmeye davet eden insanlardan biriydi ve her zaman bunu yapmaya devam edecektir. Basketbol oynamasını izlemek için milyonlarca izleyici çeken bir devdi.

Tahmin edebileceğiniz gibi, birçok insan onun ölüm haberinden sonra gerçekten şok oldu. 41 yaşındaki Kobe Bryant, 13 yaşındaki kızı Gianna ve diğer yedi kişi, seyahat ettikleri helikopter ile birlikte Los Angeles, California’daki bir yerleşim alanına düştü. Kara Mamba’nın en sevilen basketbol ikonlarından biri olarak öne çıktığı spor dünyasını çok etkileyen ölümcül bir kazaydı.

Bu nedenle, hayranları, sporcular, politikacılar, ünlüler ve isimsiz insanların çoğu ona hayranlıkla övgüde bulunuyorlar. Her insan bunu kendi özel yöntemiyle yapar. Birçoğu, basketbol tutkusunu asla terk etmeyen bir adamı anmak için yerel basketbol sahasında kendiliğinden toplandı. Tek istediği bir top ve hayallerinin her birini skor olarak almak için bir potaydı.

smaç atan kobe bryant

Kobe Bryant veya Black Mamba – kazanan zihniyeti olan bir adam

İnsanlar ona basketbol sahasında oldukça tehlikeli olduğu için Kara Mamba olarak hitap ediyordu. Bazıları bir Tarantino filmi Kill Bill’i izledikten sonra bu ismi kendisinin seçtiğini söylüyor. Mesleki yaşamının çoğunu belirleyen şey kararlılığıydı. “Beni bir ayı ile kavgada görürseniz, ayı için dua edin” derdi. Kendini aşmak, her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya ihtiyaç duyuyordu diğer oyunculardan çok daha fazla antrenman yapmak onu motive ediyordu.

Rekoru, bu zihniyetin etkilerini ve istisnai karakterini kanıtlıyor: beş NBA Şampiyonluk Yüzüğü, bir Lig MVP, iki Olimpiyat altın madalyası, ardışık 18 All-Star Oyun seçimi rekoru ve dört MVP Ödülü. Hayatı hakkında yaptığı kısa bir animasyon için Akademi Ödülü bile kazandı.

LA Lakers’in altın ve morunu giyen bu dev, basketbol sahasında neredeyse hipnotik bir figürdü. Harika bir skor kabiliyeti ve özellikle takım arkadaşlarının geri kalanı tarafından onu oldukça sevimli hale getiren neşeli bir kişiliği vardı. Onlara yedek kulübesinden bile tezahürat etti ve hatta kendi elleriyle onlara su verdi.

Basketbolu seven çocuk

Bazıları basketbolun Kobe Bryant için doğuştan gelen bir yetenek olduğunu söylüyor. Tutkusu, aynı zamanda profesyonel bir oyuncu olan babası Joe Jellybean Bryant tarafından iletilen genetik bir özellikti. Vefatından önce spor dünyasında kendine bir isim yapan kızı Gianna da, genin taşıyıcısı gibi görünüyordu.

Kobe, çocukluğunun büyük bir bölümünü babasının oynadığı İtalya’da geçirdi. Fakat 1991’de Amerika’ya geri döndü ve basketbol dünyasında genç bir yıldız olarak öne çıkmaya başladı. Her şey Philadelphia’da okurken oldu.

Becerileri, olgunluğu ve olağanüstü oyunu, basketbol dünyasının en önemli figürlerinin büyük bir kısmı gibi koleji bitirmesine gerek kalmayacaktı. Hatta, 18 yaşındayken bile NBA’de oynuyordu. Ayrıca 21 yaşındayken Adidas, Sprite, Mattel, Spalding ve Giorgio Armani ile milyonluk sponsorluk anlaşmaları sonrasında Forbes dergisinde yer aldı.

kızıyla fotoğraf

Kobe Bryant, ışıklar ve gölgelerle 20 yıllık kariyer

Kobe Bryant, 2016 yılında profesyonel kariyerine ve Los Angeles Lakers’a veda etti. Hatta bunu, destansı bir maçla 20 yıllık kariyerinden sonra gerçekleştirdi. Bir keresinde Utah Jazz’a karşı oynadılar ve bir gecede 60 skor yaptı. Tabii ki, seyirciler çıldırdı ve adını defalarca marş gibi söylediler. Çünkü onları hayal etmeye teşvik eden dev Kara Mamba’ya veda ediyorlardı.

Kaldığı bir otelde çalışan 19 yaşındaki bir kadınla tartışmalı tecavüz olayına rağmen çok başarılı bir kariyeri vardı. Ancak, şehir mahkeme dışı bir tazminat anlaşması ve oyuncunun bir özür dilemesinden sonra suçlamaları düşürdü.

Tamamlanmamış bir proje – kadın basketboluna destek

Trajik ölümüyle tamamlanmamış hayatlar sadece yaralar ve boşluklar bırakmakla kalmadı, aynı zamanda bazı kişisel hayalleri ve projeleri de yok etti. Bunun nedeni Kobe Bryant’ın kadın basketbolunun hayranı olmasıydı. Dolayısıyla kadın basketbolunun erkek basketbolu kadar tanınmasını istedi.

Aslında çabaları ikinci kızı Gianna Maria-Onore’a odaklanmıştı. Çünkü zaten babasının rehberliğinde basketbol dünyasında bir iz bırakıyordu. Aslında, Lakers için oynadıklarında her ikisi de stadyum tribünde sık sık görülüyorlardı. Bunun nedeni, basketbol için ortaklığı, şefkat ve aynı taşkın tutkuyu paylaşmalarıydı.

Bir uğursuz Pazar günü, Gianna’nın aynı öğleden sonra maç yapacağı bir yere gidiyorlardı. Ne yazık ki, ikisi de varış noktasına ulaşamadı. Hayatlarını kaybettiler, arkalarında tamamlanmamış bir hayal ve bir yaşam projesi bıraktılar.

Tüm spor dünyası kayıplarını derinden hissediyor. Ancak Kara Mamba’nın mirası sonsuza dek sürecek. Her zaman basketbol dünyasının en göz kamaştırıcı yıldızlarından biri olarak kalacak.

İlginizi çekebilir ...
Sporda ve Hayatta Direncin Önemi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Sporda ve Hayatta Direncin Önemi

Direnç, bütün spor türlerinde sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Direncin önemi, hayatta zorluklarla karşılaşıldığında ortaya çıkar.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.