Logo image
Logo image

Güçlü Mesajı Olan Filmler: Eğer Aradığınız Buysa Mutlaka Göz Atın

5 dakika
Güçlü mesajı olan filmler arıyorsanız bakacağınız tek yer bağımsız film festivalleri değil. Aslında eğlenceli ve izlemesi kolay filmler de var ve bu filmler değerli dersler veriyor ve iyi hissetmenizi sağlıyor. Bu yazıda bu tür filmlerden birkaçını sizinle paylaşacağız.
Güçlü Mesajı Olan Filmler: Eğer Aradığınız Buysa Mutlaka Göz Atın
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sadece az kişinin anlayacağı ve kült olan filmler mi anlamlı? Bence tekrar düşünün. Güçlü mesajı olan harika filmleri bulmak aslında hiç de zor değil. Bu yazıda birkaç öneri paylaşacağız. Eğlenceli ve izlemesi kolay filmler de son derece duygu ve anlam dolu olabilir.

Merak duygunuzu ateşlemek, değer yargılarınızı sorgulamak için bağımsız film festivallerine gitmeniz gerekmiyor. Yeni perspektifler kazanmanın başka yolları da var.

Bazen sadece basit bir eğlenceyi izlemekten daha fazlasını yapmak istersiniz. Sizi harekete geçiren, derin ve duygu yüklü filmleri arıyor olabilirsiniz. Film tutkunlarına göre bu özellikleri taşıyan filmler sadece Hollywood dışında var olur ve bu tür filmler izlemek istiyorsanız Andrei Tarkovsky veya Jean-Luc Godard gibi yönetmenleri keşfetmeniz gerekir. Bir film popüler oyuncuları veya yönetmenleri içeriyor diye anlamsız olamaz. Karmaşık ama anlaşılır filmler de güçlü mesajlar içerebilir.

Eğlendirici bir acıklı film: Hachi: A Dog’s Tale (2009)

Eğer bu film sizi Million Dollar Baby veya Titanik kadar ağlatabiliyorsa, siz de takıntılı hayvan severler kulübünün bir üyesisiniz. Bu film duygusal bir hazinedir. İnsanlar ve evcil hayvanlar arasındaki bağın ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Hachi: A Dog’s Tale (2009), köpeklerin sahiplerine olan karşılıksız bağlılığı ve sevgisi hakkındadır. Bu film insanın kalbini dağlayan cinsten.

Sosyal adalet mesajı veren eğlenceli bir film: Dirty Dancing (1987)

Bu ikonik 80’ler dans filmi sadece birkaç eğlenceli saat geçirmenin ötesinde şeyler vadediyor. Bu film, empati ve insani değerlerin nasıl sınıf farkını ve basmakalıp inanışları aşabileceğini gösteriyor.

Genç ve cesur bir kadının (Jennifer Grey) burjuva doktor babasından hiç tanımadığı bir kadın için yardım istemesini izliyorsunuz. Ve bu kadının çok büyük bir problemi var. İşler karışmaya başlayınca, karakterler dansın ve iyimserliğin ırklardan ve sosyal sınıflardan daha üstün geldiğini seyirciye gösteriyor.

Oscar ödüllü ve güçlü mesajı olan bir film: Parasite (2019)

Parasite, derinliğin katmanlarını anlatan bir film. Bu harika filmin konusu, korkunç bir gerçekle ilgilidir. Filmde açık açık olmasa da ciddi bir kapitalizm eleştirisi yapılmaktadır, sosyal sınıflar ve meritokrasi eleştirilmektedir. 

Tek yapmanız gereken gözlemlemek, anlamak ve belirli sahnelerde temsil ettiği kavramlarla son derece bağlantılı görünen sıradan bir hikayeye şaşırmak. Kısacası Parasite, mükemmel ve eğlenceli bir film.

Eğlenceli ve gizemli: The Cider House Rules (1999)

Kolay izlenebilir olmasının yanında, bu film aynı zamanda bazı çirkin konuları da ele almaktadır. Michael Caine’in inanılmaz oyunculuğu sayesinde terk edilmiş bir çocuğun hikayesi hayat bulur. Kimsenin yardım etmek istemediği genç anneler ve berbat aile sırları izleyici derinden sarsabilir. Bu güzel filmin sonunda, hiçbir zaman kral olamayacak olan prensler olduğunu görürüz ve genelde kuralları koyan kişiler kurallara uymak zorunda değildir.

Eğlenceli bir tarihi film: Good Bye, Lenin! (2003)

Sadece bir tane annen var ve bu yüzden ona göz kulak olduğundan emin olmalısın. Daniel Bruhl’un oynadığı bu film, tarihi bir geçiş dönemini konu eder. Filmin mizahi bir tonu olsa da tarihin çok önemli bir kısmını anlamanızı sağlıyor.

Örneğin bu film ile binlerce insanın arzularını sembolik ve gerçek bir duvara nasıl koyduğunu, bazen sizi hayatta tutmak için en önemli şeyin gerçek olsun ya da olmasın bir şeye inanmak olduğunu anlayacaksınız.

Eğitim hakkında harika bir film: Dangerous Minds (1995)

Mükemmel bir müziğe sahip bu 90’lı yıllar filminde Michelle Pfeiffer, sorunlu bir okulda genç ve güzel bir öğretmen olarak karşımıza çıkıyor. İlk başta sunacak pek bir şeyi olmayan tahmin edilebilir bir film gibi görünse de, filme derinlik ve anlam katan iç içe geçmiş birçok hikaye var.

Dangerous Minds’ın ana fikri, akıllı/aptal veya iyi/kötü öğrenci ikileminin, aşırıya kaçan koşullarda değersiz olmasıdır. Film, eğitimin insanların gerçeklerini değiştirmede uyuşturucu veya suçtan çok daha etkili olduğunu savunuyor.

Hayatınızı değiştirebilecek milisaniyeler hakkında bir film: Match Point (2005)

Belirli sosyal ortamların anlamsızlığı ve insanların ikiyüzlülüğü, bu Woody Allen filminin ana hatlarını oluşturur. Tutku, duygusallık, anlaşılması ve kabul edilmesi zor olan bir şey hakkında yazılmış bir hikaye: Match Point.

Bazı milisaniyeler hayatınızı sonsuza kadar değiştirebilir. Bu milisaniyeler içinde, olacakların herkes için adil olup olmayacağına karar veremezsiniz.

Eğlence, aşk ve ihanet: Legends of the Fall (1994)

Eğer derin ve eğlenceli bir film arayışındaysanız bu film ilginizi çekebilir. bu filmin müzikleri aynı zamanda dikkat çekicidir ve merkezde yer alan konu son derece önemlidir.

En yakın arkadaşınızın partnerine aşık olmanız karmaşık bir durumdur, özellikle bu kişi ölen erkek kardeşinizin nişanlısıysa… Legends of the Fall, ne kadar samimi veya güçlü olsa da bazı duyguların üzerine nasıl gidemeyeceğini gösterir. Böyle bir durumda derin ve genelde acılı bir ders alırız. Legends of the Fall, güçlü mesajı olan filmler arasında yer alır.

Gerçek aileler hakkında güçlü bir mesaj: Little Miss Sunshine (2006)

Bir aile kızları güzellik yarışmasını tamamlayabilsin diye yolculuğa çıkar. Filmi oluşturan karakterlerin kadrosu olağanüstü derecede uçuktur. Filmdeki küçük kızın huysuz ve yaşlı bir büyükbabası var.  İşe yaramayan başarı teorileri olan kişisel koçluğunu yapan babasını da unutmamak lazım. Konuşmayan bir erkek kardeş, yaratıcı bir krizin içinde olan eşcinsel bir amca ve tüm bunlara katlanan bir anneyi de hesaba katın. 

Yolculuk ve yarışma, aslında herhangi bir güzellik standardının olmadığını, başarı ve gücün farklı yorumlanabileceğini gösteriyor. Günün sonunda en büyük mücadele mutlu bir aileye sahip olmak, mükemmel olması önemli değil. 

Aşk hakkında keyifli bir film: 500 Days of Summer (2009)

Anlatıcı, filmin en başında bunun tipik bir aşk hikayesi olmadığı konusunda sizi uyarıyor. Kime sorduğunuza bağlı olarak, aslında doğru veya yanlış olamayacak bir çıkarım. Karşılıksız bir aşk hikayesinin parçası olduysanız, bu hikaye size tanıdık gelecek.

(500) Days of Summer, size karşı aynı şeyleri hissetmeyen birini sevmenin ne kadar acı verici olabileceğine dair bir bakış açısı sunuyor. Bununla birlikte, bu üzgün ana karakter için işin en kötü tarafı, bu hissi için mantıklı bir nedeninin olmamasıdır. Bu yüzden yapabileceği tek şey, öylece geçen mevsimleri izlemek.

Gördüğünüz gibi bu tür filmleri bulmak bir hayal değil. Bazı felsefi düşüncelerin aktarıldığı eğlenceli bir şeyler arıyorsanız, bu filmlere mutlaka bir göz atın. Güçlü bir mesaja sahip olan harika filmlerin var olmadığını düşünüyorsanız, bu filmlerden bazıları fikrinizi değiştirecek! Güçlü mesajı olan filmler sadece festivallerde yer almıyor.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.