Logo image
Logo image

Woody Allen'ın En Güzel Sözleri

3 dakika
Woody Allen'ın En Güzel Sözleri
Tarafından yazılmıştır Roberto Muelas Lobato
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Alaycı bir ton ve bolca mizahi dokunu işe, film yapımcısı Woody Allen, bizlere hatırlanması gereken harika sözler bırakmıştır. Kendisinin de söylemekten hoşlandığı gibi ‘Benim şaka yapma şeklim gerçeği söylemektir. Gerçek, dünyadaki en komik şakadır’. İşte tam da bu yüzden aşağıdaki paragraflarda Allen’ın en güzel sözlerini bir araya getirdik.

Woody Allen sözlerinin, en basit halinde bile, çok derin manalar ve kesin bir eleştiri içerdiğini baştan bir söyleyelim. Kendisinin de ifade ettiği gibi, “Cevap evet ama soru ne?

Woody Allen’ın Cinsel Bileşimi

Woody Allen’ın hayatı cinsel birliktelikler etrafında döner durur. İlişkileri sebebi ile birçok kez başı belaya girmiştir. Bu ilişkiler şüphesiz, bu harika sözlerinin yapımına katkıda bulunmuştur. Aslına bakacak olursanız Allen “Bu hayatta iki şey önemlidir. Birincisi seks ve ikincisini ise hatırlamıyorum,” sözü ile bilinir. Böylelikle Allen’ın bu mantığı “cinsel açıdan faal olmayan tehlikelidir” ve “Doğruluk bu günlerde sadece ses ekipmanlarında görülüyor” gibi sözler sarf etmesini de beraberinde getirir.

Some figure

Allen’a göre “Seks gülmeden en çok eğlenebileceğiniz aktivitedir” çünkü her ne kadar “Aşk bir cevaptır, ama siz cevabı beklerken, seks size çok güzel sorular sorar. Örneğin: ‘Cehennem diye bir yer var mı?’, ‘Tanrı var mı?’, ‘Ölümden sonra yaşam var mı?’ Ama en önemli soru şu: ‘orada kadınlar olacak mı?'”

Bu bağlamda Woody Allen’ın, “Seks kötü bir şey mi? Sadece doğru bir şekilde yapıldığında, evet öyledir”  ve “Sadece bazı evlilikler güzel biterken diğerleri bir ömür boyu sürer” gibi düşünceleri vardır. Görünen o ki, ünlü film yapımcısı evlilikleri sabit bir süreç olarak görmez ve vadeli hesaplara benzetir. Kısacası “Aşk olmadan seks boş bir deneyimdir ama bu tecrübeler arttıkça mükemmel bir hale gelir”.

Woody Allen’ı Çalışırken Gördünüz Mü?

Çalışırken çok disiplinli bir olduğu söylenemez. “İş, özel hayatımızın işgalidir” der. Ama diğer tarafta “Para, mutluluk vermez ama çok başarılı bir uzmanın aradaki farklı teyit etmesi için gerekli olduğuna benzer bir hissiyat yaratır” diye de düşünür.

Herhangi bir öğrenci şu söze büyük ihtimalle katılır: “At yarışı izlemeye gidip de, atların bile kendi kariyerlerinde finişi görebildiklerine üzülen öğrenciler vardır”, “8 saat çalışıyor, 8 saat uyuyor ve bu ikisinin aynı saate denk gelmemesine dikkat ediyoruz” da demiştir. Ayrıca “Arada bir hata yapmazsanız, o zaman denemiyorsunuz demektir,” sözü de kendisine aittir. Bu kuralları takip ederseniz, “Başka bir yolu olmadığı için eczaneyi satan” Allen’ın babasının düştüğü duruma düşmezsiniz.

Woody Allen Tanrı ile Tanışınca

Ünlü film yapımcısı, “Ölümden önce yaşama inanmam ama ne olur ne olmaz diye iç çamaşırlarımı değiştirdim” demiştir. Woody Allen bu sözü “Eğer Tanrı bana, bir bankadan kendi adıma bir maaş almak gibi basit bir işaret verseydi, o zaman inanırdım” dedikten sonra demiştir. Doğal olarak, din yerine bilimi tercih etti. “Aslına bakacak olursanız, din yerine bilimi tercih ediyorum. Tanrı mı klima mı diye soracak olursanız, havayı tercih ederim” bile demiştir.

Woody’nin korkusu yok. “Ölümden korkmuyorum. Sadece ölüm geldiği zaman orada olmak istemiyorum.” Allen “Toprağa verilmektense yakılmayı tercih ederim” gibi ilginç düşüncelere de sahiptir.

Some figure

Woody Allen’ın Ahlaki Dersleri

Woody, siyasetçileri pek sevmez. “Büyücü bir hareket yaptı ve açlık sona erdi. Bir başka hareket yaptı ve adaletsizlik sona erdi. Başka bir hareket daha yaptı ve savaş sona erdi. Siyasetçiler bir hareket yaptı ve büyücü sona erdi” demiştir.

Diğer bir taraftan ise, Allen “Para mutluluk vermez, sadece maddi sebeplerden ötürü para fakirlikten daha iyidir” demiştir.

Kısacası, Woody Allen’ın tüm bu sözlerinde bir çok farklı bakış açısına sahip bir adam var. “Geleceğe karşı ilgim var çünkü hayatımın geri kalanını ortada geçireceğim.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.