Logo image
Logo image

Güçlü Bir Karakter ve Psikolojik Dayanıklılık Arasındaki Bağlantı Nedir?

4 dakika
Güçlü karakterli, psikolojik açıdan dayanıklı insanlar kalabalıklarda öne çıkarlar. Sıkıntılı durumlara dayanma gücüne sahiptirler, amaç odaklıdırlar ve kendi sınırlarını bilirler, ayrıca büyük bir hassasiyet gösterirler.
Güçlü Bir Karakter ve Psikolojik Dayanıklılık Arasındaki Bağlantı Nedir?
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Güçlü bir karakter ve psikolojik dayanıklılık birbirleri ile yakından ilgilidir. Bu iki karakteristiğe sahip olan insanlar gerçekler ile ve sıkıntılı durumlar ile nasıl başa çıkacaklarını bilirler. Diğer insanlara zorbalık ile davranmazlar. Aksine, onların kendilerinin en iyi halini insanlara sunabilmesine olanak sağlayan güçlü kalkanlarla korunan yumuşak kalpleri vardır.

“Güçlü karakter” terimi biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu sözcükleri duyduğunuzda, aklınıza büyük ihtimalle kendi iradesini diğer insanlara dayatan, çok şey isteyen bir insan gelir. Ancak, gerçek biraz daha karmaşıktır. Psikoloji bu kişilik özelliğini uzun bir süredir çalışmaktadır ve hakkında ilginç görüşler öne sürmektedir.

Cornell Üniversitesinde bir felsefe profesörü olan Rachana Kamtekar, Aristoteles’in Nikomakhos’a Etik adlı eserinde de öne sürdüğü gibi, hayatta erdemli biri olmanın sadece “iyi” biri olmak demek olmadığını açıklar. Bu terim, örnek vermek gerekirse, dünyadaki gerçekten iyi olan şeylerin ne olduğunu, hangi yollardan geçmek ve hangilerinden kaçınmak gerektiğini ve benzeri şeyleri de bilmek anlamına gelir. Bu alışkanlık aynı zamanda güçlü biri olmayı da gerektirir. Kendi özünüzü kaybetmeden günlük hayatınızla başa çıkmanıza yardımcı olan bir karakter gücü geliştirmeniz gerekir.

Kişisel gelişim guruları çoğunlukla zorlukların üstesinden gelmenin anahtarının optimizm ve umutlu olmak olduğunu söyleseler de, değerlendirilmesi gereken başka birçok özellik vardır. Eğer güçlü bir kişiliğiniz varsa ve hayatın iniş çıkışları ile başa çıkabiliyorsanız, bariz bir avantajınız olacaktır. Önemli olan pozitif bir tutum, duygusal denge ve açık bir hedef sahibi olmaktır.

“Kötü zamanların bilimsel bir değeri vardır. Bunlar, öğrenmek konusunda iyi olan birinin kaçırmayacağı fırsatlardır.”

– Ralph Waldo Emerson

Some figure

Güçlü Bir Karakter ve Psikolojik Dayanıklılık Sahibi İnsanların Özellikleri

Psikolojik dayanıklılık olgusu son zamanlarda fazlasıyla popüler hale gelmiştir. Şimdilerde, psikolojik dayanıklılığın travma ile başa çıkmak ile ne kadar yakından ilgili olduğunu biliyoruz. Ayrıca, stresle başa çıkmak için ne kadar önemli olduğunun da farkındayız.

Çoğu insan bireysel anlamda psikolojik dayanıklılık ile ilgili fikre sahiptir, peki ya toplumsal bir bağlamdaki psikolojik dayanıklılık ne olacak? Madison’daki Wisconsin Üniversitesinden Dr. Carl Folke’in yapmış olduğu araştırma gibi araştırmalar, psikolojik anlamda daha dayanıklı olan ve değişiklikler ile başa çıkabilen toplumlardan bahseder. Bu toplumlar sadece değişikliklere adapte olmakla kalmaz, bunun yanında yaşamak ve çalışmaya dair yeni yollar da bulurlar. Bu toplumların erişimi olan sosyal kaynaklar da aynı şekilde değişir. Aynı şey kişisel bir boyutta da gerçekleşebilir, ve sizi bu noktaya ulaşmanız için motive edecek olan güç güçlü bir karaktere sahip olmaktır.

Çoğu insan bununla ilgili düşünmese de, güçlü bir karakter ve psikolojik dayanıklılık arasında yakın ve doğrudan bir ilişki vardır. İnsani felaketler konusunda uzmanlaşmış bir psikolog olan Jamie D. Aten, bu ilişkinin ince ayrıntılarını tanımlamıştır.

Bu sadece optimizm değildir. Daha çok, gerçeklikle yüzleşebilme yeteneğidir.

İnsanlar çoğunlukla psikolojik dayanıklılığı pozitif psikoloji ile ilişkilendirir. Ancak, burada hesaba katılması gereken bazı önemli noktalar vardır. Örneğin, bazen, her durumda pozitif bir yaklaşıma sahip olmak için kendini zorlayan bir insan o durumlara özel olan gerçek gereklilikleri fark etmeyebilir. Ayrıca, gerçekliklerini olduğu gibi kabul etmiyor olma ihtimalleri de vardır.

Çoğu insanın medyada duyduğu mesaj, mutlu ve optimistik olmanız gerektiği ile ilgilidir. Sanki tek yol buymuş gibi görünür. Çoğu insan kaybetmeye, hatalara veya mutsuzluğa karşı tolerans gösteremeyecek hale gelmiştir. Ancak, güçlü bir karakteri olan insanlar olayları tam olarak olduğu şekilde görür. Bu tutum psikolojik dayanıklılık ile beraber gelir ve sizi yolunuzdaki engelleri görmeye, kabul etmeye ve onlarla yüzleşmeye davet eder.

Gerçeklikle yüzleşecek kadar cesur olmak size kendinize özgü bir motivasyon ve güç verir.

Some figure

Umut ve Açık Hedefler

Zaman zaman, güçlü karakterli insanlar diğer insanları huzursuz edebilir. Bu insanlar içten ve azimlidir, ve istemedikleri ve sevmedikleri şeyleri ifade etmek ile ilgili herhangi bir problemleri yoktur. Ayrıca, ihtiyaçlarını da açık bir şekilde ifade ederler. Bununla birlikte, asla kimseye saygısızlık veya zorbalık yapmazlar. Bu yazının başında da bahsettiğimiz gibi, güçlü bir karaktere sahip olmak hassasiyet ve empati ile yan yana gerçekleşir.

Güçlü bir karakter ve psikolojik dayanıklılık sahibi insanlar ayrıca umut dolu insanlardır ve açık seçik belli hedefleri vardır. Umutları somut, ulaşılabilir hedefler ile ilgilidir. Onların optimizmi, ileriye doğru küçük adımlar atmalarını ve gözlerini kendi değerleri ve amaçlarından kaçırmadan problemler ile başa çıkmalarını sağlar.

Güçlü bir karakter ve psikolojik dayanıklılık mutlaka bir kalabalıkta öne çıkmanızı sağlar. Bu özelliklere sahip olduğunuzda kendinize güven duyduğunuzu ve kendinizden emin olduğunuzu herkes anlayabilir. İnanç ve değerlerinizi diğer insanlara dayatmasanız da, her zaman dikkat çekersiniz. Martin Seligman’ın yapmış olduğu bir araştırma, bu yeteneklerinizi geliştirmenin genel durumunuzu da iyileştireceğini açıklar.

Bir düşünün. Büyük ihtimale psikolojik açıdan dayanıklı, güçlü karakterli birini tanıyorsunuz. Çocuklarını kendi başına yetiştiren o anne, ya da çocuklarıyla zaman geçirmek için gününde yeterince saat olmayan o baba. Hayallerini gerçekleştirmeye odaklanmış, ama aynı zamanda her zaman ulaşabildiğiniz ve hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olan bir arkadaşınız bile olabilir. Bu tip insanlar, bizlere ilham verirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • CLONINGER, CR (2005). Fortalezas y virtudes del carácter: Un manual y clasificación. American Journal of Psychiatry , 162 (4), 820-a-821. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.162.4.820-a

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.