Logo image
Logo image

Duygu Sözlüğü: Duygusal Eğitimle İlgili Harika Bir Kitap

3 dakika
Duygu Sözlüğü: Duygusal Eğitimle İlgili Harika Bir Kitap
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır María Hoyos
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Duygusal gelişiminiz hayatınızda insan olarak geleceğiniz yer için çok önemlidir. Duygularınızı düzgün yönetmek sizi daha zeki biri haline getirir. Fakat önce, biri size bunu nasıl yapacağınızı öğretmelidir. Bunun için kullanılabilecek en iyi araçlardan biri Duygu Sözlüğü: Hissettiğini Söyle adlı çocuk kitabıdır.

Bu kitap çocuklar (ve onların büyükleri) için duygularını tanımlamayı, duygularının sebepleri ve etkilerini anlamaya yardımcı olan bir araçtır. Her şeyden öte, kendilerini bu sayede daha iyi tanıyacaklar ve diğerleriyle daha kolay şekilde empati kuracaklar. Diğer insanların nasıl hissettiklerini anlamak sizi yalnızca şefkatli değil, aynı zaman da zeki yapar.

“Kendini tanımak tüm bilgeliğin başlangıcıdır.”

– Aristoteles

Duygusal Zeka Nedir?

Duygusal zeka kişinin duygularını tanımlama ve yönetme yetisi olarak tanımlanır. Aynı zamanda enerjinizi olumlu yönde yönlendirebilmenin avantajını da sağlar. Sosyal hayatınızın her alanında önemli rol oynayan yetilerinizden biridir. Bu yalnızca ilginç bir rol oynayan bir alan değildir. Aynı zamanda, iç monologunuz ve kafanızın içinde yer verdiğiniz düşüncelerinizle de ilgilidir.

Some figure

Duygusal zeka, geleneksel psikolojinin bir parçası değil, oldukça yeni bir kavramdır. Geleneksel zeka testlerinin de bir parçası değildir. Aynı zamanda, çoğu insan duygusal zekanın IQ testlerinin işe yaramaz olmasının sebebi olduğunu düşünür.

IQ testleri analitik ve mantıksal zekayı konu edinir. Fakat bu tarz zekanızın yüksek olması duygularla daha iyi bir şekilde başa çıkacağınız anlamına gelmez.Bu yüzden duygusal zekayı geliştirmeye yönelik araçlar muhteşemdirler. Bunların en iyilerinden biri de Duygu Sözlüğü’dür.

Bunu da okuyun: Anksiyete Bozukluğu ve Yüksek IQ Arasındaki İlişki

Duygu Sözlüğü Nedir?

Her duygu için 42 girdisi olan bir çeşit sözlüktür:

SevgiDuyarlılıkNefretÖfkeKızgınlıkGerginlik
RahatlamaSakinlikMutlulukNeşeMutsuzlukŞefkat
PişmanlıkSuçlulukUtanmaGüvensizlikUtangaçlıkKafa karışıklığı
KorkuHayretTiksinmeDüşmanlıkKabulYanlış anlaşılma
ÇaresizlikYalnızlıkNostaljiMelankoliSıkıntıHeyecan
HevesCoşkuHevesin kırılmasıHayal kırıklığıHüsranTakdir
KıskançlıkArzuTatminGururKeyifMinnetkarlık

Sözlükte, her duygu ile alakalı içeriğin bir görsel temsili ve o duygunun ne anlama geldiğini açıklayan kısa bir tanım bulunur. Her içeriğe ekledikleri diğer önemli noktalar da: sebepleri, sonuçları ya da o duygudan sonra açıklanan duygu için o duygunun özellikleridir.

Kitap, Ne Hissettiğini Söyle adlı bir projenin bir parçasıdır. Amacı çocukların ve hatta yetişkinlerin duygusal dünyalarını anlayabilmektir. Duygu Sözlüğü bu projenin parçalarından yalnızca biridir. Aynı zamanda, Minnettarlık Günlüğü, aktiviteler, okuyucu rehberi, duygusal atölyeler ve Duygu Sözlüğündeki görselleri kullanmak için fikirler de bulunmaktadır. Projenin kaynaklarından çoğu İspanyolca versiyonları ile Palabras Aladas için oluşturulan internet sitesinde ulaşılabilir durumdadır.

Duygu Sözlüğünü Nasıl Kullanırsınız?

6 yaşından büyük çocuklar için harika bir kitaptır. Çocuklar bu yaşlarda karmaşık duygular hissetmeye başlarlar. Kitabın içeriği onlar için çok karmaşık olacağından bu yaştan önce kitap onlar için yararlı olmaz. Ama eğer zamanınız ve kaynağınız varsa daha erken yaşlarda da kitaptan yararlanmak için bazı uyarlamalarda bulunabilirsiniz.

Duygu Sözlüğü ebeveynler ve eğitimciler için bir öğretme aracı olarak pazarlandı. Ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağı duygusal anlaşılma ve iletişim aracılığıyla güçlendirdiği için evde kullanmak için harika bir araçtır. Öğretmenler de sayesinde ekstra sorular, tartışmalar ve fikir alışverişleri ortaya atabilecekleri için bu aracı okulda kullanabilirler.

Bunu da okuyun: Hepimizin Zaman Zaman Hissettiği 7 Garip Duygu

Neden Bu Kadar Önemli Bir Araçtır?

Ebeveyn, eğitimci ya da çocuklarla zaman geçiren bir yetişkinseniz Duygu Sözlüğü sizin için harika bir araç. Evde, gece uyumadan önce okunabilir. Bunu çocuklarla birlikte yapabilir (ki bu bağ kurmak için harika olur.) ya da onların kendi başlarına okumalarına (ki bu da kişisel zekalarının gelişmesine yardımcı olur.) izin verebilirsiniz.

Some figure

Bu kitapla birlikte ek olarak okulda kullanabileceğiniz birçok materyal bulunuyor. İnternet siteleri eğitim alanları (anaokulu, ilkokul, orta okul ve lise) tarafından organize edilen ücretsiz kaynaklardır. Tüm farklı duygular için kullandıkları renkli çizimler içeren çalışma kağıtları vardır. Ayrıca bazı kolay sorular, görselleştirilmiş duygular ve çizimler ve görseller yardımıyla çeşitli tanımlamalar da bulunmaktadır.

Şimdilik yalnızca İspanyolca’da eğitim verilmektedir; yayıncının çocukların duygularını tanımasına ve onları doğru sözcüklerle ifade etmesine yardımcı olduğu bir atölyesi dahi vardır.

Son olarak, duygusal zekanın kendimizi ve ilişkilerimizi geliştirmemiz için kullanabileceğimiz bir yeti olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yüzden, Duygu Sözlüğü’nün çok yardımı dokunabilir. Duyguların ne kadar değerli olduğunu ve küçük çocuklara bilgi sağladığını görebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.