Logo image
Logo image

Maçoluk Erkeklere Zarar Veriyor

3 dakika
Maçoluk Erkeklere Zarar Veriyor
Tarafından yazılmıştır Roberto Muelas Lobato
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Maçoluk, erkeklerin kadınlardan farklı olduğunu ve bu farklılığın onları kadınlardan üstün kıldığına dair bir ideolojik fikirdir. Çok abartılı bir düşünce biçimi gibi görünse de, bugünün dünyasındaki en yaygın inançlardan biridir. Aslında, birçok kurum ve geleneğin bir parçası olduğu çok açık bir gerçektir. Ama maçoluk, erkekleri de incitebilir.

Bu düşünce tarzı sadece düşüncelerde kalmıyor. Aynı zamanda birçok maço veya cinsiyetçi davranışların da kaynağı oluyor.

Bu fikri içselleştirmiş insanlar, farkında olmasalar bile, bir kadın veya bir erkeğin önünde farklı davranırlar. Kadınlara karşı daha korumacı veya ‘babacan’ olma eğilimindedirler, fakat “erkeksi” olarak nitelendirdikleri özellikleri içeren görevlerden kadınları uzak tutarlar. Örneğin, bunlar güç gerektiren veya tipik veya geleneksel dişil rollerine uymayan faaliyetler olabilir.

Kadınlar için kullanma kılavuzu

Maçoluk, kadınlar için sayısız dezavantaj yaratır ve yaşamın tüm yönlerini etkiler. Emek alanında kadınlar, “kolektif bilinç ve bilinçaltı” nın kendilerinden beklediği hal ve hareketlere uymayan işlere ulaşmak için daha az fırsata sahiptir. Büyük sorumluluk gerektiren bir pozisyonuna ulaşmak için daha az fırsata sahiptirler. Ayrıca, maaşları genellikle eşit pozisyondaki erkeklerden daha düşüktür. Bütün bunlar iş yeri tacizini bile içermez. . .

Some figure

Daha kişisel bir nokta olarak, kadınların fiziksel görünümleri söz konusu olduğunda çok sayıda “gereksinimi” karşılaması gerekir. Zayıf olmalı, düz veya eğri olmamalıdırlar. Çok fazla olmamak kaydıyla makyaj yapmalılar. Kadınlar birbiri ile iyi eşleşen şık kıyafetler giymeli; ama ya da abartılı olmamalıdır. Ayrıca pürüzsüz bir cilde sahip olmalıdırlar.

Cinsel tarafta ise, kadınların itaatkâr olmaları istenir. Prensini bekleyen prensesin klasik kabullenişi ya da değişmeye çalışan asi çocuğa aşık olan itaatkar ve söz dinleye bir öğrenci misali. Bunlar kolektif hayal gücünü oluşturan romantikleştirilmiş görüntülerdir. Kızlar erkekler tarafından takip edilmek için beklemek zorundadırlar, ancak ilk girişimlerini, ne kadar isteseler de, kabul edemezler. Aksi halde, “kolay lokma” olarak görünebilir.

Erkekler için kullanma kılavuzu

Her ne kadar çelişkili görünse de, maçoluk da erkeklere de zarar verir. Bu şekilde düşünme ve ilişkili eylemler de bulunmak, erkekler için olumsuz sonuçlara yol açar. Bu sonuçlar, karşı-sezgisel veya maskelenmiş görünümlerinden dolayı fark edilmeden gözden kaçabilir ama bunları aşağıda tartışacağız.

İş yerinde, erkekler genellikle daha fazla kazanıyor ve bazı pozisyonlar için daha kolay bir şekilde işe alınıyor olsa da, göz önünde bulundurulmayan bir durum var. Genellikle kadınlarla (hemşirelik, uçuş görevlisi, sekreter) ilişkilendirilen işler, erkeklerin elde etmeleri için daha zordur ve “kadın” işine sahip oldukları için meslektaşları tarafından alay konusu haline gelebilirler. Erkekler aynı zamanda daha fazla fiziksel güç gerektiren işleri yapıyorlar. Bu, maçoluğun insana zarar vermesinin bir yoludur.

Some figure

Kişisel alanda, erkeklere yönelik daha çok talep vardır. Standartlar, kadınların talep ettiği kadar yüksek olmasa da, erkekler de sosyal ve kamusal imajları konusunda endişelenmelidir. Erkekler, genellikle üçgen bir vücut ve spor salonunda saatlerce harcayarak, ‘güvenilir’ imgesi olduklarının altını çizmelidirler. Erkekler “baba göbeği vücutlarına” sahip olmaktan kaçınmalıdır.

Cinsiyet ile ilgili olarak, erkeğin rolü geleneksel olarak baskın ve atılgan olur. Onlar ya yakışıklı prense ya da sebepsiz isyankarlardır. İnisiyatif almak ve sevdikleri kadınların peşine düşmek zorunda olan erkeklerdir. Elbette, hanımefendinin onurunu savunmalı ve onları her zaman korumalıdır. Dahası, erkekler akranları arasında öne çıkmalı ve lider olmalıdır. Maçoluğun bu başka yönü de erkeklere zarar veriyor.

Erkekler için gerçeklik

Söylendiği gibi, erkekler lider olmalıdır. Bununla birlikte, en “maço” davranışları genellikle en riskli olanlardır. Bir liderlik rolünü üstlenerek savaşmak zorunda kalabilirler ya da herkesi kontrol altında tuttuğunu kanıtlamak için iyiliklerini tehlikeye atan şeyleri veya maçoluk standartlarına dayanmak zorunda kalabilirler. Diğer risk davranışları uyuşturucu kullanımı ve kumar oynamayı içerir. Erkekler uyuşturucu kullanmak için akran baskısını daha fazla yaşamakta ve kadınlardan daha fazla dayanıklılık göstermeleri gerekmektedir. Aslında, kendi aşağılayıcı etiketi olmayanlardır.

Some figure

Bu risk davranışlarının tehlikesini gördüğümüz en zorlayıcı koşullardan biri savaştır. Bir ülke savaşı ilan ettiğinde, cepheye gelen askerlerin çoğu erkektir. Askerlik hizmeti, erkeklere çoğu zaman en tehlikeli ya da zorlu görevleri yapmak için sık sık istekli olmalarını gerektirir.

Tarif edilen tüm durumlar, en son ve en trajik sonucunu doğurur; maçoluğun ölümünü.  Erkekler ortalama olarak kadınlardan en az altı yıl önce ölmektedir. Machismo erkeklere zarar veriyor. Teoride erkekleri ayrıcalıklı bir duruma sokan şey, hem kadınları hem de erkekleri öldürüyor. Cinsiyetçiliğin, erkeklerin sağlığı üzerindeki yıpranmasını teşvik ettiği birçok riskli davranışı içinde barındırıyor. Neden olduklarını anlamadıkları halde yaşlandıkça sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyorlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.