Grup Mülakatında Başarı Yakalamanın Altın Kuralları

Ekim 20, 2019
Grup mülakatında başarılı olmanın anahtarı iyi hazırlık yapmaktır. Şirketin felsefesine aşina olmak, kendinizi göstereceğiniz role çalışmak ve rolün içine girmek, beyin fırtınası yapmak ve duygularınızı kontrol etmek diğerlerinin arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Grup mülakatları şimdilerde sıkça karşılaştığımız bir konsept, bu yüzden de iyi hazırlık yapmanız gerekiyor. Eğer iyi hazırlanırsanız potansiyelinizi ortaya koyabilecek ve diğerlerinin arasından sıyrılabileceksiniz, böylece grup mülakatında başarı sizin olacak.

İş aramak yorucu ve stresli bir süreç. İş mülakatları da bu sürecin büyük bir parçası. Bu bağlamda bazı insanlar grup mülakatlarında ne yapması gerektiğini öğrenmiş olarak, görüşmelere direkt hazır bir şekilde gider. Ancak bazıları da bu tür durumlarda fazla gerilir çünkü onu neyin beklediğini bilmez.

Bizim tavsiyemiz kendiniz olmanız. Dikkat çekin ama abartmayın, kendinizden emin durun ve karizmatik olun; her şeyden önemlisi de doğal olun. Ne de olsa özgeçmişimizde yazanlardan ibaret değiliz, şirkete sunacaklarımız bunlarla sınırlı olamaz. Kapasitemizi sadece üniversite eğitimimiz, sertifikalarımız ve iş deneyimimizle tanımlayamayız.

Hazırlıklı olursanız grup mülakatında başarı sizin olur.

grup mülakatında başarı yakalamak

Grup mülakatında nasıl başarılı olunur

Grup mülakatları henüz birebir mülakatların yerini almış değil. Ancak çeşitli sebepler dolayısıyla popüler olmaya başladı. Öncelikle, işe alanlar kişilerin takım halinde nasıl davranışlar sergilediğini gözlemleyebilir. Böylece adayların çeşitli durumlardaki tepkilerini; iletişim, liderlik, yaratıcılık, kişilerarası ilişkiler ve problem çözmedeki becerilerini ölçerler.

Bu denkleme bir değişken daha eklememiz gerek: şirketler her şeyden önce kaynaklarından, özellikle de zamandan tasarruf yapmak ister. Grup mülakatları yaparak da adayları hem gerçek hayattan bir durumunun içine sokmuş hem de kısa sürede değerlendirmiş olurlar.

Bu tip mülakatları kullanan şirketlerin sayısı gün geçtikçe arttığı için bu kavramın farklı türlerini bilmekte fayda var:

Grup mülakat türleri

Toplantı şeklinde grup mülakatları

Gruptan belirli bir konu hakkında sunum hazırlaması beklenir. Bu şekilde hem sözlü hem de sözlü olmayan iletişim becerilerinin dinamiğini görebiliriz.

Münazara mülakatları

Adayların grup önünde savunmak üzere belli bir konuda taraf seçmesi gerekir.

Beyin fırtınası mülakatları

Bu dinamik ise oldukça ilginç ve verimlidir. Her aday mülakatı yapanın belirlediği konular dahilinde faydalı fikirler, bakış açıları ve çözümler sunmalıdır.

Açık oturum mülakatları

Her aday bir problemi nasıl çözebileceğini göstermeli ve kendi duruşunu savunmalı ya da bir fikri farklı bakış açılarıyla sunmalıdır. Yaratıcılığa özellikle önem verilir.

Rol yapmalı mülakatlar

Bu tür mülakatlarda mülakatı yapan kişi, farazi bir senaryo yaratır ve bunu çözmek için bir strateji geliştirmenizi bekler.

Gelen sepeti egzersizi

Adayın işi aldığı takdirde ilgilenmesi gereken en yaygın durumlarla baş etmesi beklenir. Bu dinamikte işin teknik yönü ele alınır.

Grup mülakatında başarı yakalamanın temel anahtarları

Hazırlık

Duygusal ve psikolojik olarak hazırlanmanın önemi dışında, başvurduğunuz pozisyon ve şirket hakkında mümkün olduğunca her şeyi öğrenmek de önemlidir.

 • Şirketin web sitesi size şirketin genel ilkeleri ve felsefesi hakkında bir fikir verecektir. Ayrıca halihazırda kurumda çalışanların da profillerini inceleyebilirsiniz. Bu da size sorabilecekleri olası soruların bir listesini çıkarmanıza ve cevap hazırlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Özgeçmişinizi pozisyona uygun şekilde düzenleyin.
 • Görünüşünüz de oldukça önemli. Resmi ve rahat bir imajınız olsun; vücudunuza tam oturan ve şirketin imajına uyan kıyafetler giyin.
 • Mülakattan en az on dakika önce orada olun.

Sunum

 • Kendiniz hakkında kısa bir tanıtım yapın.
 • Diğer adaylara karşı kibar olmak da önemlidir. Onları selamlayın, el sıkışın ve hepsine nazik davranın.
 • Anlaşılır ve kendinden emin bir şekilde konuşun. Cevap verin ama sorular da sorun.
hayali kariyer basamaklarını tırmanan kadın

Grup mülakatında nasıl davranmalı

Özgüven ve açık sözlülük grup mülakatlarının olmazsa olmazıdır. Ayrıca diğer adayların lafını kesmemeye, onları görmezden gelmemeye, zorbalık yapmamaya ve ilgi çekmek için fazla zorlamamaya dikkat edin.

 • Orijinal katkılarda bulunmaya çalışın.
 • İşi zaten kaptığınızı zihninizde hayal etmenizi sağlayacak kadar bulaşıcı bir hevesiniz olduğunu gösterin.
 • Mülakatı yapan kişiye sorular yöneltmelisiniz ve şirketin hedeflerine olan ilginizi göstermelisiniz.

Sonuç

Kendinizi ilk önce mental olarak grup mülakatına hazırlamalısınız. Anksiyetenizi kontrol altında tutun ve burada bahsettiğimiz şeylere hazırlıklı olun. Teknik becerilerinizin süper olması çoğunlukla yeterli olmaz, ne de olsa iletişim becerileri ve duygusal zeka böyle bir senaryoda son derece değerli görülür.

 • Hatcher, Steve (2015). Group interview preparation: learn how to use group discussion to your advantage and be comfortable, confident, and likeable while standing out in a group interview. New York