Gelecek Burada: Kuantum Hesaplama

Mikroskobik dünyayı anlamak bilgi işlem konusunda nitel atılımlar yapabilme kapasitesi olan teknolojiler tasarlanmasına olanak sağlar. Diğer yanda ise, teknolojik devrimler güvenlik açısından yeni zorlukları beraberinde getirir.
Gelecek Burada: Kuantum Hesaplama
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Patricia Grande Yeves

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Teknolojik buluşlar dünyanın sürekli değişmesine ve hızlı hareket etmesine neden oluyor. Günümüzde dijital okuryazarlık hem önemli hem de gerekli, çünkü sosyal ve ekonomik gelişmeler arasındaki uçurumu daraltıyor. Kısaca, hepimiz teknolojik buluşların ilerlemenin anahtarı olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Günümüzde bir bilgisayarın yaptığı neredeyse her şey ikili bir dile, bir dizi sıfır ve bire dayanmaktadır. Ancak bu rakamlar kendilerini bilgi depolamak ya da işlemek için bir araya getiremezler. Bundan dolayı, bilim dünyası bir sonraki büyük şey üzerinde çalışmaktadır: kuantum hesaplama. Eğer şanslıysanız yakında bir kuantum çağında yaşamaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda kuantum hesaplama üzerine konuşacak ve bunun ne olduğunu, ve bu yıkıcı teknolojinin dünyaya sağlayabileceği avantajları analiz edeceğiz. Ayrıca, bunun güncel dijital çağımızı sonlandırma ihtimali de sabittir.

Çok aydınlık bir şehir.

Kuantum Hesaplama: Anlamanıza Yardım Edecek Temel Kavramlar

Tarih boyunca insanlar bilimi doğanın nasıl çalıştığını anlamak ve yeni teknolojiler geliştirmek için kullanmıştır. 20. yüzyılın başında belirli fiziksel fenomenlere dayanan çalışmalar mikroskobik dünyanın nasıl çalıştığını açıklayan kuantum mekaniğinin yolunu açmıştır.

Bu çalışmalar mikroskobik dünyanın mantık dışı şekillerde çalıştığını keşfetti. Mikroskobik dünyanın işleyişi makroskopik dünyanınkinden tamamen farklıydı. Mikroskobik dünyada gerçekleşen şeylerin bazıları şunlardır:

  • Öncelikle, kuantum süperpozisyonu. Bu, bir parçacığın aynı anda farklı durumlarda nasıl var olabileceğini açıklayan bir ilkedir.
  • İkincisi, kuantum dolanıklık. İki farklı parçacık, birinde farklı bir etkileşim gerçekleştiğinde diğerinin bileceği şekilde bağlı olabilir.
  • Üçüncüsü, kuantum ışınlanma. Bu, fiziksel hareket olmaksızın bir yerden bir yere bilgi göndermek için kuantum dolaşıklık ilkesini kullanır.

Bundan dolayı kuantum teknolojileri atomaltı doğada olan bu kuantum ilkelerine dayanacaktır. Mikroskobik dünyanın anlaşılması bizim insanların yaşamlarını iyileştirme kapasitesi olan teknolojiler tasarlamamıza olanak tanır.

Kişinin düşünce süreçlerini temsil eden bir görsel.

Kuantum Hesaplama Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere klasik bilgi işlem ikili dili kullanır. Bir cihaz ile her etkileşim kuruşunuzda bilgisayardaki bitler olarak bilinen sıfır ve bir zincirlerini oluşturur, değiştirir ya da yok edersiniz.

Kuantum hesaplama kübit (kuantum bit) adı verilen temel bir bilgi birimi kullanır. Bitlerin aksine kübitler 0 ila 1 arasındaki sonsuz durumlardan herhangi birinde olabilir. Bu fenomen de kuantum süperpozisyonu olarak bilinir.

Bu sistem değişikliğinin kuantum bilgisayarlarını güncel bilgisayarlarımızdan daha hızlı hale getirmeyeceğini belirtmemiz gerekir. Yine de, bu algoritmalar bilgisayarların bilgileri farklı şekillerde işlemesine izin verecektir. Örneğin, bir kuantum bilgisayarı güncel kriptografiyi değişime uğratabilir.

Kuantum Hesaplama: Önemi

Lazerler ya da MRI’lar gibi kuantum fenomenlerini kullanan birkaç teknoloji halihazırda vardır. Kuantum teknolojisinde büyük buluşlar hayatınızın pratik anlamda her kısmında büyük etkilere neden olacaktır. Örneğin, kuantum hesaplama, siber güvenlik ya da blok zinciri üzerinde büyük etkilere sebep olacak ve verilerin doğrulanması, alışverişi ve güvenli bir şekilde depolanmasını riske atacaktır.

Ancak bu yapay zekayı da ileriye itebilir, ordunun iletişiminde daha fazla gizlilik sağlayabilir ya da denizaltıların uydulara bağlı olmaksızın seyahat etmesini mümkün kılabilir. Kimyasal endüstrisi de bu teknolojiyi yeni malzemeler ve kimyasallar tasarlamak, ve fiziksel bileşenlerin yaratacağı etkileri simüle etmek için kullanabilir. Ek olarak, lojistik alanında mal dağıtımı da geliştirilebilir.

Bundan dolayı, eğer kuantum hesaplama gelişmeye devam ederse siz de hesaplama kapasitesinin devasa bir şekilde büyümesini deneyimleyen ilk neslin bir parçası haline geleceksiniz. Şimdilik laboratuvarlar buna yatırım yapıyor. Hükumetler de bu yeni teknolojiye büyük bir ilgi gösteriyor.

Kuantum fiziğini temsil eden bir illüstrasyon.

2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri kuantum hesaplama alanına 241 milyon dolar yatırdılar. Çin ve Avrupa ise 1.1 bilyon dolar civarında lider işletmelere sahip. Dünya güçleri bu teknoloji yarışına öncülük etme konusunda istekli.

Ancak, kuantum bilgisayarlarını inşa etmek, depolamak ve programlamak hala zor. Piyasada birkaç farklı kuantum bilgisayar modeli bulunmasına rağmen henüz hiçbiri klasik bilgisayarları geçemiyor. Bir açıdan, bu “kuantum kozunu” elde etmek uğruna verilen savaş hala devam etmekte.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.