Logo image
Logo image

Formda Kalmak Sorun Olduğunda

4 dakika
Egzersiz yapamadığınız zaman kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Formda olmak bir saplantı haline mi geldi? Bu yazıda, vücut bakımının ne zaman ve nasıl bir sorun haline gelebileceğinden bahsedeceğiz.
Formda Kalmak Sorun Olduğunda
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bugün, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin öneminin ve bunu yapmamanın sonuçlarının her zamankinden daha fazla farkındayız. Şüphesiz, artık kendimize otuz ya da kırk yıl öncesine göre daha iyi bakıyoruz, çünkü bunun sadece daha uzun yaşamayı değil, aynı zamanda daha iyi yaşamayı da içerdiğini biliyoruz.

Yaşam tarzındaki değişiklikler, refahımızla yeniden bağlantı kurma ihtiyacının daha fazla farkına varmamızı sağladı. Fiziksel ve zihinsel sağlığımızı korumak için formda kalmak için biraz spor yapmanın tavsiye edildiğini biliyoruz.

Vücudumuza ve beslenmemize eşi görülmemiş bir şekilde özen gösteriyoruz. Aslında, sadece beslenme ve spor bilimi hakkında daha fazla şey bilmekle kalmıyor, aynı zamanda şu anda parmaklarımızın ucunda bulunan çok sayıda kaynakla bu bilgiyi artırabiliyoruz. Ayrıca fiziksel görünüme çok önem veren bir toplumuz.

Some figure
Egzersiz yapmak sağlığınız için faydalıdır, ancak aşırıya kaçmak ciddi sonuçlara yol açabilir.

Formda kalmak sorun olduğunda

Birçok insan için fiziksel aktivite bir saplantı haline gelir. Suçluluk duygusundan kaçınmak için sık sık yüksek yoğunluklu egzersizi neredeyse zorunlu olarak yapma ihtiyacı hissederler. Bu rahatsızlığın bir saplantı mı yoksa bir bağımlılık mı olduğunu belirlemek zor, çünkü bu yeni bir araştırma alanı ve terimler genellikle birbirinin yerine kullanılıyor.

Her iki durumda da, bunu bağımlılık, takıntı veya egzersiz bağımlılığı olarak adlandırsak da bir problem olarak kabullenmek zaman alabilir. Paradoks şu ki, kendi içinde sağlıklı bir aktivite olduğundan ve birden fazla faydası olduğundan, bunu bir problem olarak görmenin zor olmasıdır. Bu konu yüzünden acı çeken birinin çevresi muhtemelen ilk fark eden olacaktır.

Formda kalmanın bir sorun haline gelip gelmediğini nasıl anlarız?

Fiziksel sağlığın da ruh sağlığı kadar önemli olduğunu unutmayın.

Fiziksel egzersize bağımlılık, çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklarla ortak özellikler gösterir. Örneğin, diğer faaliyetlere baskın olma, duygusal rahatsızlıklar, tolerans ve yoksunluk belirtileri. Aşağıdaki uyarı işaretlerine dikkat etmeye değer:

 • Her gün pratik olarak antrenman yapma ihtiyacı hissediyor ve bunu bir zorunluluk olarak deneyimlemeye başlıyorsunuz.
 • Bir gün egzersiz rutininize uyamadığınızı fark ederseniz, bir gün önce yapmanız gereken egzersizlerle birlikte ertesi gün yapmaya çalışırsınız.
 • Diğer insanlarla boş zamanınızın tadını tam olarak çıkarmanız zor çünkü bunu zaman kaybı olarak görüyorsunuz.
 • Egzersiz rutininize bağlı kalamadığınız zaman kendinizi gerçekten kötü hissediyorsunuz.
 • Zamanınızın büyük bir bölümünü antrenman yaparak geçiriyorsunuz. Aslında, sizi fiziksel olarak hasta hissettirse veya bir yerinizi incitseniz bile yapmaktan vazgeçmiyorsunuz.
 • Formda olma endişeniz, ailenizle veya hayatınızdaki diğer önemli kişilerle tartışma yaşamanıza neden oluyor. Bunun nedeni, antrenman yapma ihtiyacınızı anlamadıklarını ve çok fazla zamanınızı aldıklarını hissetmenizdir.

Diğer endişeler

Egzersizi bu şekilde düşünürseniz sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak da yıpranırsınız. Ayrıca, fiziksel aktivite ile meşgul olmanız, yeme bozukluğu veya kas dismorfisi ( bigorexia ) gibi daha büyük sorunları maskeliyor olabilir.

İlk durumda, fazla yediklerinizi telafi etmek için fiziksel aktivite kullanırsınız ve aradığınız faydalar vücut ağırlığının korunması veya azaltılmasıdır. Öte yandan, kas dismorfisi durumunda, vücut algınız değişir ve yeterince kaslı görünmediğinize inanırsınız.

Ek olarak, zihninizi temizlemeye yardımcı olan egzersizin kendisi, sizi başka sorunlar hakkında düşünmekten veya bunlarla yüzleşmekten alıkoyan bir kaçış mekanizması haline gelebilir. Aslında, başlangıçta stres için bir panzehir gibi görünen şey, onu tercih ettiğiniz başa çıkma stratejisi olarak benimsediğinizde bir sorun haline gelir.

Some figure
Spor, belirli durumlarla yüzleşmekten kaçınmak için bir strateji haline gelebilir.

Formda kalırken suçluluk duygusuyla nasıl başa çıkılır?

Suçluluk, bu tür durumlarda sizi kolayca tuzağa düşürebilir. Bunu yönetmek için aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Vücudunuza iyi bakın. İyi bir sporcu dinlenme ihtiyacının farkındadır. Bu gerçeği gözden kaçırmayın.
 • Egzersizin sağlık için yararlarını ve orta düzeyde uygulamanın önemini anlayın, çok sık ve çok yoğun bir şekilde egzersiz yaparsanız zararlı olduğunu kabul edin. Aşırı fiziksel egzersiz yapmanın stres kırıkları veya kronik tendinit gibi olumsuz etkileri hakkında bilgi edinin.
 • İlk etapta egzersize başlama nedenlerinizi hatırlayın. Muhtemelen zevk içindi, sizi daha iyi hissettirmek içindi, kötü hissetmekten kaçınmak için değil.
 • İç dilinize dikkat edin. Size zarar veren düşünceleri tanımak ve sorgulamak çok önemlidir. Ancak bu göründüğünden daha karmaşık olabilir ve profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir. Eğer öyleyse, istemekten çekinmeyin.
 • Fiziksel aktivite ile ilgili cep telefonu uygulamalarından kaçının, çünkü özellikle sizi başarıya ulaşmaya zorluyorlarsa, bağımlılığınızı ve takıntınızı körükleyebilirler. Bu, özgüveninizi tehlikeye atıyor.
 • Sonuçlarınızı sosyal medyada veya başka bir yerde paylaşmak, egzersizi rekabetçi ve başkalarının görüşlerine tabi kılar. Savunmasızsanız bu sizin için sorunlara neden olabilir. Aslında, muhtemelen sürekli olarak başkalarıyla sonuç odaklı bir şekilde rekabet edeceksiniz.
 • Gerçekten neyin önemli olduğuna dikkat edin. Egzersiz daha iyi hissetmenize yardımcı olur ve stresi azaltır. Endorfin sayesinde kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bununla birlikte, kendinizi tatmin etmek istiyorsanız, sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek gibisi yoktur.
 • Özellikle sizin için stres kaynağı olmuşsa yarışmalardan şimdilik uzak durun.

Sağlıklı bir denge

Kendinize zaman ayırmak, hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmak, beslenmenize dikkat etmek, uyku ve dinlenme ihtiyacınıza saygı duymak, iyi bir fiziksel ve zihinsel sağlığın temelini oluşturur.

Ancak, sağlıklı yaşamanın kölesi olursanız, zinde olmaya, katı beslenme alışkanlıklarına ve katı programlara takıntılı olursanız, bu durum sona erer. Çözüm, sağlıklı bir dengeye sahip olmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Granados, S. H. B., & Cuéllar, Á. M. U. (2018). Influencia del deporte y la actividad física en el estado de salud físico y mental: una revisión bibliográfica. Katharsis: Revista de Ciencias Sociales, (25), 141-160.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.