Fazla Uyumanın Sağlığa 5 Etkisi

Çoğu insan yeterince uyku uyumamanın tek sorun olduğunu düşünür. Ancak, fazla uyumanın da sağlığa birçok etkisi olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi edinin!
Fazla Uyumanın Sağlığa 5 Etkisi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Denge insan için çok önemlidir. Bu yüzden, denge eksikliği birçok fiziksel ve zihinsel sağlık sorununa yol açabilir. Bu yüzden çok fazla uykunun da, yeterli uyku uyumamak gibi birçok olumsuz sağlık etkisi olabilir. 

Belli ki hepimizin bedenlerimizi şarj etmek için uyumaya ihtiyacı var. Ama bunu çok ileri götürmemelisiniz. Günde 7 saat uyku uyuymamak, 10 saatten fazla uyumak kadar kötüdür. Brigham ve Boston Kadın Hastanesinde doktor ve Harvard Üniversitesinde profesör olan Susan Redline, uyku konusunda dünyadaki herkesten çok çalışma yapmıştır.

Redline’ın çalışmaları, uyku üzerine yapılan birçok çalışmaya uyumludur. Herkes günde 10 saatten fazla uyumanın, 7-8 saat uyumaya göre çok daha fazla sağlık sorununa yol açtığı konusunda anlaşıyor.

Fazla uykunun sağlığa etkileri

Doğduğumuz andan itibaren, vücudumuz mükemmel bir denge elde etmek için kendini düzenler. Yeni doğmuş bebekler olarak uyumak için 20 saat harcıyoruz. Bu sayı yaşlandıkça düşer ve gençlik döneminde en fazla 9 saat uyuruz. Yetişkin olarak, en iyisi 6 ila 8 saat arasında uyumak ve asla bunun çok üstüne çıkmamak ya da altına inmemek gerekir.

bebekler 20 saat uyuyabilir

Vücudumuz bilgedir ve belli bir süre uyku aldığımıza emin olmak için çalışır, ama abartmamızı da istemez. Neden? Çünkü gerçek dinlenmemiz derin uyku aşaması ile gelir ve bunun içinde genellikle 8 saatten daha fazla zaman geçiremeyiz.

Günde 9 saatten fazla uyku uyumak konusundaki sorun, bunu yaptığımızda sadece hafif uyku uyuyor olmamızdan kaynaklanır. Bu, tutarlı ya da derin bir uyku değildir. Başka bir deyişle, kalitesi düşük bir uykudur.

Uzmanlar çok fazla uykuya karşı insanları uyarır, ve bu uyarıyı gerçekten almamız gerekir. Bunun, sağlığa birçok olumsuz etkisi vardır ve tüm refahınızı tehdit edebilir.

Kalp hastalığı riski artar

Çok fazla uyumanın ya da yeterli uyku uyumamanın potansiyel sağlık etkilerinden biri de kalp hastalığı riskinin artmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, kalp hastalığı dünya çapında en büyük ölüm nedenlerinden biridir.

Ama çok fazla uyku, sadece kalp hastalığı riskini artırmaktan daha fazlasını yapar. Ayrıca kalp krizi, nörolojik bozukluklar ve metabolik sorunların riskini artırır.

İstatistiklere göre, kadınlar erkeklerden daha fazla uyuma eğilimindedir, yani kalp problemleri geliştirmeleri daha muhtemeldir.

Metabolik değişiklikler

Fazla uyumanın metabolizmanızı etkileyebileceğinden bahsetmiştik. Bunun nedeni daha fazla uyku sırasında vücudunuzun çok daha az aktif olmasıdır.

Uluslararası çalışmalara göre, çok fazla uyuyan insanlarda obezite riski çok daha yüksektir. Belli ki, fiziksel aktivite eksikliği bunun önemli bir parçasıdır.

Diyabet

Bu, bazı yönlerden fazla uyumanın en kötü sağlık etkilerinden biridir. Fazla uyuduğunuzda, kan şekeri seviyeleri çok yükselme eğilimde olur. Bu durum çok sık olduğunda, tip 2 diyabet gelişimi riski artabilir.

tip 2 diyabet

Zihinsel uyuşukluk

Eğer sürekli fazla uyuyorsanız, beyin daha hızlı yaşlanır. Fazla uyku uyuyan beyin yavaşlar ve daha çabuk yaşlanır, çünkü yeterince derin uyku uyumaz. Gece boyunca çok uyanırsanız ya da uyku kaliteniz düşükse vücut kendini düzgün şarj etmez.

Erken ölüm

Son olarak, çok fazla uyku erken ölüm riskini artırabilir. Fazla uyku, diyabet ve kalp hastalığı geliştirme riskini arttırır. Bunlar da erken ölümün en yaygın nedenleridir.

Sonuç olarak, fazla uyku, yeterince uyku uyumamak kadar kötüdür. Uyku kesinlikle saygı göstermeniz ve denge kazanmanız gereken son derece önemli biyolojik bir döngüdür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bergland, C. (2018). Does Too Much Sleep Have Negative Repercussions? Psychology Today.
  • Wild, C.J.; Nichols, E.S.: Battista, M.E.;Stojanoski, B. & Owen, A.M. (2018). Dissociable Effects of Self-Reported Daily Sleep Duration on High-Level Cognitive Abilities. SLEEP.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.