Logo image
Logo image

Faydasız İlişkiler İle Zaman Harcamaktan Kaçının

4 dakika
Muhtemelen hayatınızda bir kere faydasız bir ilişkide olduğunuzu veya zamanınızı harcadığınızı düşündüğünüz o kötü hissi yaşamışsınızdır. Bu yazımızda, faydasız ilişkiler nasıldır, bu süreç ne kadar acı vericidir ve bazı işaretleri gördüğünüzde gereksiz zararlardan kaçınmak için ilişkinizi nasıl bitirirsiniz bunlardan bahsedeceğiz.
Faydasız İlişkiler İle Zaman Harcamaktan Kaçının
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zaman, dünyadaki en değerli şeylerden biridir. Bu sebepten dolayı, size pozitif bir şey katmayan insanlar ve faydasız ilişkiler için hayatınızda yer olmamalıdır. Zamanın geri gelmeyeceğini unutmayın, işte bu yüzden ondan maksimum verimi almak önemlidir. İnsanlar, ortalama 27000 gün yaşar. Tabii ki, uykuda giden zaman için bu sürenin üçte birini ve hatırlamadığınız ilk yılları bu toplam süreden çıkarmalısınız.

Bazı insanlar, neden bunları bilmesine rağmen faydasız ilişkiler içinde olmaya devam ederler? Kendilerine bir şey katmayan insanlar ile neden dakikalarını, günlerini ve hatta yıllarını harcarlar? Bunun cevabı çok karmaşık olabilir. Bu yüzden, bu soruya  anlamlı bir cevap bulabilmek için herkesin hikayesi kişisel olarak incelenmelidir.

Ancak, insanların faydasız ilişkilere sebepsiz girmediğini unutmamalıyız. Günün sonunda, kimse bilerek ve isteyerek vaktini birisi ile harcamaz. Bu bencil olmakla değil, kim olduğunu ve ne istediğini bilmek ile ilgilidir. Sevmek ve sevilmek bilinen en olağanüstü şey olabilir. Sevgiyi doğru yerde aramaktan ve size yanlış yapan kişileri hayatınızdan çıkartmaktan çekinmeyin.

Some figure

Faydasız İlişkiler Asla Zevk Vermez

Belirtmemiz gereken önemli bir şey vardır. Şu an faydasız gelen bir ilişki, bütün ilişki süreci boyunca bu şekilde olmamış olabilir. Belki bu ilişki en başta çok iyiydi ve zamanla bir şeyler yokuş aşağı gitti. Değişimin kaçınılmaz olduğunu ve hayatın değişimler ile dolu olduğunu unutmayın. Bu yüzden, bunları kabul edin ve olumlu bir şeye dönüştürün.

Başkalarını hayal kırıklığına uğratma veya utanma korkusu ile bazı şeyleri dışarıya belli etmemek kolaydır. Fakat, bir ilişkide biriken hayal kırıklığı duygusu başkalarına da geçireceğiniz saf bir olumsuzluk bulutuna dönüşür. Daha sonra kendinizi, o insana sarılamayacak, öpemeyecek ve iltifat edemeyecek bir durumda bulursunuz.

İlişkiler bakım ve özen gerektirir. Ancak, iyi bir ilişkiyi sürdürmek ile, kötü bir ilişkiyi sürdürmeye çalışmak arasında fark vardır. Eninde sonunda, kötü bir ilişkiyi sürdürmek çok mantıksız gelmeye başlayacaktır. Birisi ile uyumsuz olduğunuzda, bir sürü değerli vaktinizi boşa harcama riski ile karşı karşıya kalırsınız.

Hayatınızdaki her bir ilişkinin farklı bir amacı vardır. Bazıları içinizdeki en iyiyi, bazıları en kötüyü çıkarır, bazıları ise ilişkinin sonuna gelindiğinde önemsizleşir. Buradaki önemli şey, yaşadıklarınızın ilişkiler hakkındaki düşüncelerinizi sabitleştirmemesidir. Kötü ilişkilerin kalbinizi açık tutmanıza engel olmasına izin vermeyin.

Faydasız İlişkiler Vaktinizi Harcar Mı?

İnsan ilişkilerinde zor bir şey varsa, o da ilişkiyi ne zaman bitirmeniz gerektiğidir. Bazı zamanlarda yalnız olmanın aslında daha iyi olduğunu öğrenmek kolay değildir. Faydasız ilişkileri bırakmanın, vakit harcamayı durdurmak anlamına geldiğinin farkında olmalısınız. Sonra, öyle biri ile karşılaşırsınız ve o kadar rahat hissedersiniz ki, bir daha boşa zaman harcamazsınız.

Böyle ilişkilerin hayatınızdan ve varlığınızdan dakikalarınızı, günlerinizi ve yıllarınızı çalmasına izin vermeyin. Biri ile boşa zaman harcadığınızı, o kişiyi hayatınızdan çıkardığınızda ona özlem duymadığınızda anlarsınız. İyi zamanlarınız hayal kırıklığı veya başarısızlık hissi ile gölgelenmediğinde anlarsınız. Sonunda, artık değer vermediğiniz ve hayranlık duymadığınız biri ile hayatınızı paylaşmak boşa zaman harcamaktır.

Dikkat Etmeniz Gereken Kırmızı Çizgiler

Kötü gitmeye başlayan bir ilişkiyi tespit etmek kolaydır. Fakat diğer bir yandan bununla yüzleşmek zordur. Kaç kez içinizden gelmediği halde bir randevuya gitmek zorunda kaldınız? Bu, gitmek istemediğiniz bir tatil için para ödemek veya aslında yalnız olmak isterken biriyle olmak gibidir. Bunlar, bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergeleridir fakat söylenmek harekete geçmekten daha kolaydır.

Bir zamanlar inşa ettiğiniz ilişkinin bütününü yıkmadan ve diğer insanı kırmadan nasıl mesafe koyarsınız? Bu mümkün bir şeydir fakat sadece bunu istiyor olmanın bile sizi suçlu hissettirebileceğini biliyoruz.

Some figure

Faydasız İlişkilerin Özelliği Olan Kırmızı Çizgiler

Bazı nesnel göstergeler sizi düşünmeye ve bir karar vermeye itmelidir. En net ve acı verici olanlardan bazıları şunlardır:

  • Varlığınız diğer insanı rahatsız ediyor gibi görünür. Kendinizi açıklama şekliniz, düşünceleriniz ve belki yemek yeme şekliniz bile bir sıkıntı oluyordur. Rahat olamazsınız ve bütün anlarda dikkatli davranmak zorundasınızdır.
  • Tanıdıklarınızın önünde sizi sorgularlar. Örneğin, birden kişisel meseleleri ortaya çıkarırlar. Bunun sonucunda da, kişisel meseleleriniz, bu konu hakkında hiçbir şey bilmesine lüzum olmayan insanlar tarafından bilinir hale gelir. Problemlerinizi başkalarına açması gereken tek kişinin kendiniz olduğunu unutmayın.
  • O kişi ile olmadığınızda rahat hissetmek yerine, özgüvensiz hissediyorsunuzdur. Belki, arkanızdan kötü konuşulduğunu seziyorsunuz.
  • Hiçbir şekilde size tavsiye de, teselli de vermiyorlar. Bunun yerine, yaptığınız her şey ile dalga geçiliyor.
  • Partneriniz, düşündüğünüz hiçbir plana katılmıyor.
  • Ortada gözle görünür bir tartışma olmasa bile, ortamın atmosferi ağır ve rahatsız hissettiriyor.
  • Bakışları artık tatlı ve güven verici gelmiyor. Yargılayıcı ve bir açıklama bekler bakışlara dönmüş durumda. Suçlayıcı, boş bakışlar. Gözlerinde hiçbir şey göremiyorsunuz, hiçbir ifade, hiçbir his yok.
  • Kısacası, ilişkide artık herhangi bir netlik göremiyorsunuz. Tamamen tersine dönmüş durumda. Karşıdan sadece agresif, üzgün ve stres dolu bir enerji alıyorsunuz.

Bütün bunlar size yararı olmayan bir ilişkide olduğunuzun işaretleridir. Burada romantik bir ilişkiden bahsediyor olsak da, dostunuzla, iş arkadaşınızla ve hatta aile üyelerinden biri ile bile bunu yaşayabileceğinizi bilmelisiniz.

Bir ilişkiyi bitirmek hiç kolay değildir, bunu unutmayın. İlk günlerde çok canınız yanacak, fakat iyileşmenin zaman aldığını ve en sonunda daha iyi olacağınızı bilin. Buradaki en can alıcı nokta kararlı olmak ve kararı ertelememektir.

Some figure

Bu Boşluğu Dolduracak İnsanlar İle Tanışacaksınız

Acı çekmenin sonsuza dek sürmediğini aklınızda tutmalısınız. Hiç beklemediğiniz bir anda, hayatınızı yeniden inşa etmek için sizinle çalışacak ve size yalnız olmadığınızı hissetirecek biri ile tanışacaksınız. Burada illa romantik bir ilişkiden söz etmiyoruz, bu bir arkadaş veya iş arkadaşı da olabilir.

Dahası, kendinizi düşüncelerinizi özgürce açıklarken gördüğünüzde, gülümsemenizi durduramadığınızda, bir tartışma yaşadığınızda ve bunu herhangi bir art niyet olmadan çözdüğünüzde zamanınızı boşa harcamıyor olduğunuzu bileceksiniz.

Herkesin biri ile mutlu olma hakkı vardır. Hayatın size verdiği şansları hafife almayın. Umut, düşündüğünüzden daha da güçlü bir şeydir.

Eğer size bir faydası olmayan ilişkiler yaşadıysanız ve zamanınızı boşa harcadığınızı hissettiyseniz şu an kazandığınızı bilin, o hikayeye bir nokta koyabilmeyi başardınız. Şimdi geriye kalan en güzel şey; kendinize iyi gelen şeyleri yaparak ışıltınızı geri kazanmak!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.