Logo image
Logo image

Evlerimizdeki En Yaygın Evcil Hayvanlardan 11'i

4 dakika
Muhtemelen en yaygın evcil hayvanların çoğunu biliyorsunuz. Ancak, bazıları sizi şaşırtabilir. İşte hayvan arkadaşlarımızın en yaygın 11 tanesi.
Evlerimizdeki En Yaygın Evcil Hayvanlardan 11'i
Son Güncelleme: 27 Kasım, 2021

Türümüz yerleşik düzene geçtiğinden beri hayvanları evcilleştirdik. Günümüzde egzotik hayvanlar bizlere oldukça sık arkadaş oluyorlar. Bununla birlikte, evcil hayvan olarak sahiplenilmesi çok daha yaygın olan bazı hayvanlar vardır.

Genel olarak, hayvan ne kadar evcilleştirilirse, o kadar sık evcil hayvan olarak görülebileceğini söyleyebiliriz. Bu büyük ölçüde türler arası iletişim olgusundan kaynaklanmaktadır. Örneğin, kedileri ve köpekleri balıklardan daha iyi anlama eğilimindeyiz.

Bu yazıda en yaygın evcil hayvanlardan bahsedeceğiz. Şu anda, hanelerin yüzde 50’sinden fazlasında en az bir evcil hayvan var. Gerçekten de, insanların hayvanları sahiplenmesi ve onlara bakmaları giderek yaygınlaşıyor.

1. Köpek (Canis lupus alt türleri)

Mükemmel bir evcil hayvan! Köpek, evcilleştirilmesi yaklaşık 15.000 yıl öncesine, atalarının yiyecek artıkları aramak için insan popülasyonlarına yaklaştığı zamana dayanan omnivor bir köpektir.

Yıllar içinde, örneklerin yapay seçimi 300’den fazla köpek ırkına yol açmıştır. Boyut olarak büyük ölçüde değişebilirler. Örneğin, bir mastiff ve chihuahua arasındaki farkı düşünün. Ayrıca, köpekler muhtemelen insanların en iyi anladığı türlerdir.

2. Kedi (Felis silvestris catus)

Ancak, nüfusun büyük bir kısmı biraz önceki son ifadeye katılmayacaktır. Bunun nedeni kedileri tercih etmeleridir. En yaygın ikinci evcil hayvan onlardır. Aslında kediler de barınak bölgelerinde avlandıkları için binlerce yıldır insanlarla aynı alanı paylaşmışlardır.

Bununla birlikte, kediler köpeklerden farklı mizaçlara sahip yalnız hayvanlardır. Evcil hayvanlarıyla daha sakin bir ilişki kurmak isteyenler için idealdir.

Some figure

3. Kanarya (Serinus canaria domestica)

Kanaryalar başlangıçta madenlerdeki gaz sızıntılarını uyarmak için kullanılmışlardı. Ancak, yıllar içinde evcil hayvan olarak sahiplenilmeye başladılar.

En dikkat çekici özellikleriyse ötüşleridir. Başlangıçta sarımsı kahverengi bir renktiler, ancak şimdi çeşitli renklerde bulunabilirler.

4. Gine Domuzu (Cavia porcellus)

Bu küçük memeliler, çocuklu evlerde oldukça popülerdir. Sevimli sesleri ve uysal mizaçları ile en sevilenler canlılar arasındadırlar. Bu, Cavia cinsinin birkaç türünün binlerce yıl boyunca çaprazlanmasının sonucu ortaya çıkan otçul bir kemirgendir.

5. Balık

Evcil balıklar, kanaryalarla aynı amaçla, evde bir dekorasyon olarak tutulmuşlardır. Ayrıca, birçok insan akvaryumla ilgilenmeyi ve gerçek uzmanlar olmayı rahatlatıcı bulur.

Bu hayvanlar sadece dekoratif görünebilir, ancak aslında onlarla etkileşime geçmek mümkündür. En popüler balık türleri arasında, yaklaşık 1000 yıl önce Çin’de ilk kez evcilleştirilen Japon balığı (Carassius auratus) bulunur.

6. Tavşan (Oryctolagus cuniculus)

Bu lagomorf, evlerde tutulan küçük memelilerden bir diğeridir. Çok temiz, sosyal hayvanlardır ve hoş bir arkadaştırlar.

Tavşanlar, muhtemelen av hayvanları ile nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için en iyi türlerdir. Nitekim besin zincirinin en altında yer alan bu hayvanların korkularından arınmalarını sağlamak herkes için kolay değildir.

7. Gelincik (Mustela putorius furo)

Gelincikler, köpekler ve kediler arasındaki orta yol olarak kabul edilir. Bunun nedeni, köpekler gibi sosyal ve kediler gibi bağımsız olmalarıdır. Bu türün evcilleştirilmesi, tavşan gibi yuvalarda yaşayan hayvanları avlamak için başlamıştır.

Evde, gelincikler çok hareketli olabilirler. Çamaşır yığınlarını, saklanmayı ve saldırmayı ve ulaşabilecekleri her şeyle oynamayı severler. Ancak günde 20 saate kadar uyuyabilirler, bu nedenle aktif anlarından yararlanmanız gerekir.

8. Hamster

Hamster olarak bildiğimiz şey aslında kemirgenlerin bir alt ailesidir. Yedi cinse ayrılmış 19 tür içeren Cricetinae ailesine aittirler. Bakımları nispeten kolay olduğu ve çok sevimli göründükleri için son derece popüler ev hayvanlarıdır.

Hamsterler, düşmanca davranabilen yalnız hayvanlardır. Bununla birlikte, iyi muamele ve sabırla onlarla iyi bir ilişki kurabilirsiniz. Tabii ki, gececil canlılar oldukları için uyanık oldukları saatlere uyum sağlamanız gerekecektir.

9. Küçük kemirgenler

Hamsterlere ek olarak, diğer birçok kemirgen de evlerde popüler hale geldi. Örneğin, sıçanlar, fareler, gerbiller, vb. Birçoğu, özellikle sıçanlar, uzun süredir kötü bir ünden muzdariptir. Ancak bu yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

Kemirgenler, genellikle sokulgan olduklarından, insanlarla etkileşime girebilirler. Ayrıca, pek çoğu, onları görmememize rağmen, binlerce yıldır yaşam alanlarımızı paylaşıyor.

10. Papağanlar

Egzotik kuşlar, parlak renkleri ve karmaşık kişilikleri ile kuş severler arasındaki en yaygın evcil hayvanlar arasındadır. Muhabbet kuşundan dev amerika papağanı’na kadar bu kuşlar, egzotik türler hakkında  bilgisi olanlar ve zamanı olanlar için idealdir.

Yine de, bu kuşlardan birini sahiplenmeyi düşünüyorsanız, ülkenizde bulundurmalarının yasal olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, bazılarının 80 yıl yaşayabileceğini ve bu sayede ömür boyu bir refakatçi olabileceklerini unutmayın.

Some figure

11. Sürüngenler

Son olarak, egzotik hayvanları seven insanlar evcil hayvan olarak genellikle sürüngenleri seçerler. En popüler türler, kraliyet pitonu ( Python regius ), sakallı ejderha ( Pogona vitticeps ) veya yeşil iguana ( Iguana iguana) gibi yılanlardır.

Bunlar evcilleştirilmeye oldukça yeni olan hayvanlardır, eğer gerçekten evcilleştirildiyseler. Bu nedenle, sahiplerinin yaşam alanlarını doğal ortamlarının koşullarına mümkün olduğunca sadık kalacak bir şekilde yeniden oluşturmaları gerekir. Ek olarak, her bir türün bakımı birinden diğerine büyük ölçüde farklılık gösterir, bu nedenle bakımları için biraz eğitim gereklidir.

Son olarak, hangi evcil hayvanı seçerseniz seçin, onlara sorumlu bir şekilde bakmak akılda tutulması gereken en önemli noktadır. Sonuç olarak, evcil hayvan sahipliği giderek yaygınlaşmakta ve kendi türümüz ile diğerleri arasındaki ilişkiler de gelşmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Python regius (Ball Python, Royal Python). (s. f.). Animal Diversity Web. Recuperado 29 de octubre de 2021, de https://animaldiversity.org/accounts/Python_regius/
  • Apéndice Cites I y II. (2021, 22 junio). Cites.org. Recuperado 20 de octubre de 2021, de https://cites.org/esp/app/appendices.php
  • SEO/BirdLife. (2018, 4 mayo). Serín canario. https://seo.org/ave/canario/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.