Evde Çocuklar Varken Evden Çalışmak

Birçoğumuz bugünlerde evden çalışmak haricinde bir şansa sahip değiliz. Peki, bakmanız gereken çocuklar olduğunda bunu nasıl başarılı bir şekilde yapabilirsiniz?
Evde Çocuklar Varken Evden Çalışmak
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bir iş toplantısının ortasındasınız ve birden çocuğunuz ortaya çıkıyor ve size “Baba, oyuncağımı bulmama yardım edebilir misin?” diyor. Ona biraz beklemesini söylüyorsunuz ama “Hayır! Şimdi!” diyor. Bu durum sinir bozukluğuna ve garipliklere neden olabilir. Evde çocuklar varken evden çalışmak bazen başa çıkması imkansız bir durum gibi görünebilir.

Ancak, bu problemlerden kaçınmanın ve olası sinir bozukluklarını zeki bir biçimde yönetmenin yolları da vardır. Eviniz birden hem iş yerinize, hem de bir okul sınıfına dönüştüğü için ilk birkaç gün içerisinde biraz şaşkın hissetmeniz normaldir.

Bundan dolayı, bu istisnai durumu nasıl yöneteceğinizi bilmeniz önemlidir; ki işinizdeki sorumluluklarınızı yerine getirebilin, çocuklarınıza ev ödevleri konusunda yardım edebilin ve yemek pişirmek, çamaşır yıkamak ve temizlik yapmak gibi diğer görevlerinizi yapmaya zaman da bulabilin.

Çocuğu yanındayken evden çalışmak ile uğraşan bir baba.

Program Yapmak İyidir, Ama Esnek Olun

Hem evden çalışmak hem de çocuklarınıza bakmak zor olabilse de, herkesin saygı duyduğu ve takip ettiği bir program oluşturmalısınız.  Ne zaman çalışmaya başlayacağım? Çocukları ne zaman uyandırmalıyız?

Bu soruların ve birkaç diğer sorunun cevabı size günlerinizi düzenlemek ve iş gününüz sırasında bölünmekten kaçınmanız için ihtiyacınız olan ipuçlarını verecektir. Ancak, burada çocuklardan bahsediyoruz, bu yüzden de esnek olmanız gerekiyor.

Diğer yandan, programınız açık olabilir, ancak öngörülemeyen durumların ortaya çıkması da normaldir. Örneğin çocuklarınız belli bir yaşa geldiyse, onlar ile her saatte bir beş dakikalığına gelip size sorular sorabilecekleri konusunda bir anlaşma yapabilirsiniz.

Son olarak, her şey hakkında konuşmuş olsanız ve çocuklarınız programa uymaya istekli olsa bile, öngörülemeyen bölünmelerin yaşanması ihtimali hala yüksektir. Bu anlarda olumlu bir tutum sergilemeye istekli olmanız gerekir. Bu bağlamda, nefes alış verişinizi kontrol etmek size gerçekten yardımcı olabilir.

Eğer evde çocuklarınız varken evden çalışmak durumundaysanız normal bir sekiz saatlik iş günü halinde çalışamayacaksınız. Bölünmekten kaçınmak için sahip olduğunuz boş zamanı çocuklarınızın programı etrafında düzenlemeniz gerekecek. Belki de erken bir başlangıç yapabilmek için daha erken uyanmalısınız. Buna kendi kendinize karar vermelisiniz, ve bunu yaparken en küçük çocuğunuzun gün içerisinde ne kadar aktif olduğunu hesaba katarak yapmalısınız.

Çocuklarınız İle Konuşmanız Şart

Bu, vazgeçilmez bir başka noktadır. Çocuklarınız evdeyken evden çalışmak, ancak beraber bir anlaşmaya varırsanız mümkündür.  Afet Durumlarında Ruh Sağlığı İçin Pratik Kılavuz adlı kitap çocukların zor durumları anladığını belirtir. Bu da demektir ki, çocuklar en iyi tepkileri durumun ne olduğunu ve onların işbirliği yapmalarının neden önemli olduğunu anladıklarında verecektirler.

Onlar ile açık bir konuşma yapmanız ve onlara olanları açıklamanız gerekir. Neden evde olmaları gerektiğini, ve gün içerisinde onların sessiz olan ya da sizin yardımınızı gerektirmeyecek şeyler yapması gerektiği zamanların var olma nedenini onlara açıklamalısınız.

Bu şekilde, istisnai zamanlarda size seslenmeleri gerekme riski olsa da, çalıştığınızı bilirler ve sizi rahatsız etmeden önce iki kere düşünürler.

Oğlu ile konuşan bir anne.

Evden Çalışmak: Farklı Alanları Ayırın

Evinizin farklı alanlarını ayırmak mükemmel bir seçenektir. Evin her kısmı belirli bir faaliyet için adanmış olmalıdır. Örneğin, sizin çalışma alanınızda herhangi bir bölünme olmamalıdır. Ayrıca, çocuklarınızın çalışması ve ev ödevlerini yapması için de farklı bir alan belirleyin.

Çocuklarınızın da dahil edildiklerini hissetmeleri için bunu bir tür oyuna dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde farklı alanların bilincinde olacaktırlar: anne ya da babanın çalıştığı yer, “okullarının” olduğu yer, ve “oyun alanının” olduğu yer. Eğer bu adımları izlerseniz çocuklarınız evdeyken evden çalışmak sizin için çok daha kolay olacaktır.

Yukarıdaki şeylerin tamamına ek olarak, çocuklar ile evden çalışmayı bir başarıya dönüştürmek için çocuklarınız ile kaliteli zaman geçirmenizin de önemli olduğunu unutmamalısınız. Bu da demek oluyor ki; çalışmayı bitirdiğinizde onlarla oynamalı, konuşmalı, ya da beraber bir hikaye okumalısınız… Sizin için önemli olduklarını hissedebilmeleri için bunu yapmanız önemlidir.

Bir Günlük Tutmaya Başlayın

La Vanguardia gazetesi COVID-19 karantinası başladığında sekiz yaşındaki bir oğlan çocuğunun tutmaya başladığı bir günlüğü paylaşmıştır. Bu günlük onun algıladıklarını ve deneyimlerini ifade etmesine ve hislerini ve duygularını tanımlamasına yardımcı oluyor. Şüphesiz ki, bu sizin de çocuklarınız ile birlikte denemeniz gereken çok olumlu bir faaliyet.

Siz de aynı anda hem evden çalışmak hem de çocuklarınıza bakmak durumunda mısınız? Şimdiye kadar bununla nasıl başa çıktınız?

İlginizi çekebilir ...
Pandemi Sırasında Okula Gitmemek Çocukları Nasıl Etkiliyor?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Pandemi Sırasında Okula Gitmemek Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Deneyimliyor olduğumuz pandemi dolayısıyla ortaya çıkan birçok beklenmedik sonuçtan bir tanesi, çocuklarımızın okula gidememesi durumudur.  • Beltrán, A. R. P., Bilous, A., Ramos, C. R. F., & Escobar, C. F. B. (2020). El impacto del teletrabajo y la administración de empresas. RECIMUNDO4(1), 326-335.
  • Naranjo Rincón, A. P., & Pulido Castro, A. L. (2019). Diseño de un programa de estilos de vida y entornos de trabajo saludables para teletrabajadores.
  • Pérez-Then, E. (2020). Nuevo coronavirus 2019-ncov: impacto en salud global. Ciencia y Salud4(1), 5-9.
  • Uribe, S. L., Guarín, I., Gómez, S., & Vergel, L. (2020). Prevención de los peligros y promoción de entornos saludables en el teletrabajo desde la perspectiva de la salud pública. Aibi revista de investigación, administración e ingeniería, 44-52.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.