Logo image
Logo image

En Yakın Zamanda Öğrenmeniz Gereken Hayat Dersleri

4 dakika
En Yakın Zamanda Öğrenmeniz Gereken Hayat Dersleri
Son Güncelleme: 25 Nisan, 2017

Çoğu zaman, her şeyi bildiğimizi düşünerek yaşarız. Fakat günlük hayatta gözden kaçırdığımız küçük detaylar vardır. Bu detayların bize eşsiz dersler öğretebileceğini unutuyoruz. Mekanik bir şekilde, yalnızca yüzeysel olanı görerek yaşamımızı sürdürüyoruz. Çoğu zaman hayatta gerçekten önemli olan şeyleri derin bir şekilde keşfetmiyoruz.

Çoğu zaman unuttuğumuz şeylerden biri, bir yolculuğa başladığımız gerçeğinin önemini unutmaktır. Bu yolculukta arada sırada dinlenmemiz gerek. Çok önemli olan fakat kolayca unutulup giden daha fazla hayat dersini öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

“Sonunda önemli olan şey, hayattaki yıl miktarı değil, yılların içindeki hayat miktarıdır.”

– Abraham Lincoln

Yolu unutmayın

Hayatta ne yapmayı seçtiğiniz ya da yaşamın hangi yönüne odaklandığınız önemli değil, genelde yolculuğun kendisinden ziyade nasıl başladığınızı ve sonucun ne olduğunu hatırlamanız daha kolay olacaktır. Herhangi bir hedefi gerçekleştirmeye giden yol, kolayca unutulabiliyor. Fakat bir çok önemli hayat dersini bizlere sunan şey, bu yol ve yolculuğun kendisi.

Some figure

Bu yol sizin kendi irade gücünüz, çabanız,arzunuzdur… bu yol, şu an bulunduğunuz yere nasıl ulaştığınızın bir örneğidir. arada sırada geriye dönüp nelere gücünüzün yettiğine şöyle bir bakmak kötü olmayacaktır.

İnsanlar kendilerini görebildiğinde daha iyi davranırlar

İnsanların ayna bulunan yerlerde daha iyi davranma eğiliminde olduklarını fark ettiniz mi hiç? Nedeni çok basit: İnsanlar, kendilerini görebildikleri zaman daha olumlu davranırlar. Hiç kimse öfkeliyken yüzlerinin aldığı hali görmek istemez.

Bir işyeri sahibiyseniz ve çalışanlarınıza ya da insanlara hitap etmeniz gerekiyorsa bunu arkanızda bir ayna bulundurarak yapmaya çalışın. İnsanların davranışlarının nasıl değiştiğini göreceksiniz. Deneyin bunu!

Bütün cevaplar istiyorsanız, bir dakika bekleyin

Bazen bir soru sorar ama tatmin edici bir cevap almazsınız. Belki istediğiniz kadar bütün bir cevap değildir bu ya da karşınızdaki kişi size dürüst bir cevap vermek istemiyor gibidir. Öfkelenip mantıksızca davranmak yerine birkaç dakika bekleyin ve kızmadan önce karşınızdaki kişiyi gözlemleyin. Hayatta en önemli derslerden biri sabretmeyi öğrenmektir. Karşınızdaki kişi sabrınıza şahit olduğunda sizinle konuşmaya devam ederken kendini daha rahat hisseder ve siz de böylelikle aradığınız cevabı almış olursunuz.

Bazen başkalarından istediğiniz şeyi alabilmek için en iyi araç, sessizliktir. Sakin ve sabırlı olun, bekleyin ve diğer kişinin sonunda düşündüklerini söyleyeceğini göreceksiniz. Kendinize ya da başkalarına baskı yapmayın. Bazen tek ihtiyacımız, biraz daha fazla zamandır.

Başkalarını, onlara hissettirdiklerinizle teşhis edersiniz

Birini tanımaya çalışıyorsanız ya da başkalarıyla daha iyi geçinmek istiyorsanız, bu önemli maddeyi unutmayın. Ne söylediğiniz kadar, nasıl söyleyip ne yaptığınız da önemlidir. Rahatlatan, huzur yaratan ya da sizi güldüren biri sizde çok daha iyi bir izlenim bırakacaktır.

Ayıca başka biriyle etkileşim kurmak için illa ki konuşmanız gerekmez. Herkes kendi hakkında konuşmaktan hoşlanır, bunu unutmayın. Bu yüzden, karşınızdaki kişiye sorular sormak da iyi olacaktır. Karşınızdaki kişiye ilginizi gösterin ve onu anlamak için elinizden geleni yapın. Hiç şüphesiz bunu takdir edeceklerdir.

Some figure

Öğrendikleriniz hakkında konuşun

Bir kursa gidiyor ya da yeni bir şey öğreniyorsanız, bunu bilmeyen biriyle öğrendiğiniz şey hakkında konuşun. Öğrendiğiniz bu şeyi mükemmel biçimde anlayacakları şekilde anlatabildiyseniz, hedefinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Bazen yeni bir konuda her şeyi öğrendiğinizi düşünmek kolaydır ama bunu başka birine açıklamanız gerektiğinde başarısız olursunuz. Yeni bir konuya hakim olmanın en iyi yolu, bunu başkasına açıklayabilmektir.

Kendinize dinlenmek için zaman tanıyın

Hayat durmaz ve ailenizle ya da sevdiklerinize zaman geçirmeniz için ara vermenizi beklemez. Siz de beklememelisiniz! Çocuklarınızın çocukluğu siz farkına varmadan geçecek ve onlarla oynamayı özleyeceksiniz. Bir gün anne babanız artık olmayacak, onlarla zaman geçiremeyeceksiniz. O yüzden huzur dolu anlar arayın ve hayatınızda dinlenin. 

Para önemli olsa da, hayattaki en önemli şey değildir. Nefret ettiğiniz o işi bırakmak için kendinize fırsat tanıyın. Birkaç ay parasız idare edebilirsiniz ama bu sayede, gerçekten istediğiniz hayata kavuşma fırsatını elde etmiş olursunuz.

Hayatınızı sizi heyecanlandıran anlar ve insanlarla doldurun

İnsan ömrü, öyle gözükmese bile nispeten kısadır. Şanslıysanız, 90 yaşına kadar yaşayabilirsiniz. Öyleyse, neden her anı dolu dolu yaşamayalım? Bir çocuk gibi yaşayın, etrafınızı size ilham veren kişilerle sarın ve sizi umutla dolduran anları gerçek anlamda tecrübe edin.

Yaşlandığınızda, o anlar gerçek hazineleriniz hâline gelir. Para önemsiz demiyorum ama en önemli şey değil. Her gününüzü dolu dolu yaşayın. Çevrenizdeki insanlarla birlikte hayatınızın tadını çıkarın. 

Unutmayın, “tavır, kabiliyetten önemlidir”

Bu, Walt Disney’in çok bilinen bir sözü. Ne yapmanız gerektiği değil, karşınıza çıkan güçlüklerle nasıl başa çıktığınız önemlidir. İstediğiniz bütün zeka ve kabiliyete sahip olabilirsiniz ama hayata dair iyi bir tavır göstermiyorsanız, bütün bunlar hiçbir işe yaramayacaktır.

Gördüğünüz gibi bütün bu hayat dersleri aslında o kadar basit ki çok kolayca unutulabiliyor. İyi haber şu ki bu dersleri öğrenmek, hatırlamak ve hayatınızda uygulamak için asla geç değil. Hiç şüphesiz, bu listeye ekleyebileceğimiz daha çok madde var ama bunlar kendinizi geliştirme yolunda ilk adım olarak yeterli.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.