Logo image
Logo image

Sıradan Hayatlarda Sıradışı Şeyler Olur

3 dakika
Sıradan Hayatlarda Sıradışı Şeyler Olur
Son Güncelleme: 21 Nisan, 2017

Sıradan hayatlarda sıra dışı şeyler olur. Sizi nefessiz bırakan ve yaşadığımız her şeyin aslında anlamlı olduğuna inandıran şeyler. Sıradan hayatlarda farklılık yaratan başarılara yer vardır. Bu gerçek bir kitapta,filmde veya şişkin bir egoya sahip birinin resminin bulunduğu dergi kapaklarıyla gösterilmemiş olsa bile.

Olağanüstü şeylerin pek çok ölümlü tarafından yaşanamayacağına inanacak şekilde yetiştiriliriz ama bu doğru değildir. Günlük hayatımızın boğucu rutininde hepimiz muhteşem şeylere şahit olmuşuzdur. Sessiz bir trende yolculu ederken dışarı bakar ve sıradan gözüken bir alanda çok farklı bir manzarayla karşılaşırız.

“Olağanüstü olayları mümkün kılan şey; en sıradan manzaralar, insanlar ve durumlardır.”

Beklenmedik karşılaşmalar

Çoğu zaman takvimde bir diğer günü gösteren, özel değeri olmayan bir güne başladığımızı düşünürüz.

Ama sıradan hayatlarda her şeyi değiştirebilecek tesadüfi karşılaşmalar vardır. Bir sabah parkta dolaşırken sizden epey yaşlı ama canlılık dolu biri gelir yanınıza çünkü bir tebessüme ihtiyaçları vardır.

Some figure

Sıradan bir karşılaşma, sizi tekrar o parka götürebilir. Geleceğiniz hakkında aklınızın karışık olduğundan bahsedersiniz, o kişi ise size bu duyguya tutunmanın ne kadar harika olduğunu söyleyecektir. Bütün bu anlar, hatıralara ve ikinizin de beklemediği eşsiz hayat dersleri ve arkadaşlığa dönüşür.

Ya da yabancı bir ülkede seyahat ettiğiniz sırada hemen bağlantı kurduğunu biriyle tanışırsınız. Neden bu yolculuğu yaptığınızı anlatırsınız. Belki sizin için bir arkadaşınızı ziyaret etmekten ibarettir ama onun için ise bu yolculuk, her şeyi ardında bırakıp yeni bir hayata başlamak anlamına geliyor olabilir.

Veda zamanı geldiğinde, o kişiyi tekrar görme şansınızın çok az olduğunu bilirsiniz ama bu karşılaşmayı güzel kılan da budur. O kişiyi daima hatırlayacaksınızdır ve yıllar önce karşılaştığınız o kişi acaba mutlu mu diye düşünüp durursunuz.

İki kişi bir taksiyi paylaştığında geçmişlerini de paylaşmış olur. İki hayat buluşmak üzere bir araya geldiğinde sıradan hayatlarda olağanüstü karşılaşmalar yaşanır.

Asla kağıda dökülmeyecek olan aşk hikayeleri

Koşulların ayırdığı ama kahramanlarının kalbindeki alevin hiç sönmediği aşk hikayeleri. Aradıklarını bulamayabilirler ama hatıraları uyandırarak hayatlarının en iyi zamanını daima anımsayacaklardır.

“Sıradan hayatlarda asla kağıda dökülmeyecek olan ama bu duygunun bütün güç ve kuvvetini barındıran aşk hikayeleri vardır.”

Some figure

Hasta kızına bakan ve kızının günün birinde duvarların dışına çıkabilmesi umuduyla hayatını evde geçiren bir annenin sevgisi.

Kızı için hatıralara, sevgiye ve hizmete tutunmuş bir anne. Bu annenin cesur olduğunu kabul etmezler ama dünyanın en cesur insanlarından biridir o. Sıradan hayatlarda anneler sıra dışı denemeyecek kadar cesur olabilirler.

Asla takılmayacak bir yetenek madalyasını hak eden kişisel değişimler

Sıradan hayatlar, değişimlerin hikayesidir. Kötü bir çocukluk yaşamış ama her şeye ve herkese rağmen kendini bulmayı başarmış ve üniversiteden mezun olma hayalini gerçekleştirmiş genç bir adamın hikayesi gibi.

Son sınavını geçip gururla dolacak ve küçük evine doğru giderken hayatında eşsiz bir duyguyu yaşadığını fark edecek. Alışveriş yapan, yürüyüşe çıkan, hayatını ve dolayısıyla dünyayı değiştiren sıradan kalabalığın bir diğer üyesi olan bütün o sıradan kişilerin yanından geçecek.

Some figure

Ya da umursamazlıkla baskılanmış fırtınalı bir evliliğin ardından ikinci resim dersini bitirmiş o kadın. Yıllar sonra ilk kez, saçmalama korkusu olmadan güzel şeylerden bahsedebileceği insanlarla tanışmıştır.

Mutlu ve dolu hisseder kendini. Mahallesindeki bir derneğin düzenlediği sıradan bir sınıf bile olsa şimdi farklı bir ritim ve ışığa sahiptir.

Doğada oynayan, güzel ve sıradan köpekler ile çocuklar

Sıradan hayatlarda güzellik ve duygularla dolu hikayeler vardır. En yaygın sahnelerden biri, dikkatle etrafa bakan bir köpeğin yanında kumda oyun oynayan bir çocuktur.

Köpek çocuğa yaklaşır, kumda onunla birlikte yuvarlanır ve peşinden kovalasın diye koşturmaya başlar. Heyecanlı ve masum bu ikili, onlara ilgilenen anne ve köpeğin sahibini güldürür.

“Bazen yıllarca hiç yaşamamışızdır ve ansızın bütün ömrümüz tek bir anda yoğunlaşır.”

– Oscar Wilde

Some figure

Sevinç öyle bulaşıcıdır ki başka bir şey söylemeye gerek kalmaz.En iyi arkadaşına veda eden çocuk dışarı bakar, yağmur yağacak gibidir. sonra fırtına çıkar ve ağaçlar sallanır, yaprakları dökülür.

Yağmur yağarken çoğu kişiyi bir panik hali alır, gerçi yağmurdan önceki nemli koku hoşlarına gider. Hemen eve gidip bir bardak sıcak süt eşliğinde pencereden yağmuru seyretmek isterler.

Bunlar sıradan hikayeler ve insanlardır ama asla hafife alınmamaları gerekir çünkü çoğu hayatınıza tekrar anlam kazandırır, ebediyen sürmese bile. Bu anların güzelliği de budur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.