Logo image
Logo image

En İyi 5 Groucho Marx Sözü

3 dakika
En İyi 5 Groucho Marx Sözü
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Groucho Marx beyanları ile o kadar gündeme gelmiştir ki, aslında o söylememesine rağmen o söylemiş gibi yayılan başka ustaca sözler de vardır. Bu sebepten ötürü onun bu harika sözlerini yeniden hatırlamaya değer.

Groucho Marx şu gibi unutulmaz replikleri olan ünlü filmleriyle tanınmıştır: “Benim prensiplerim bunlar ve eğer bunlar hoşunuza gitmiyorsa… başka prensiplerim de var”. Komik olmasının yanı sıra bu söz, çoğu toplumda yaygın bir tutum olan ikiyüzlülüğün de korkusuz bir eleştirisi niteliğindedir.

Bu aktörün kıvrak zekası ve mizah anlayışından dolayı, en ünlü sözlerini listelemenin iyi bir fikir olacağını düşündük. Bakalım sözlerimdeki ironiyi fark edip bu sözlerin ardındaki eleştiriyi keşfedebilecek miyiz?

“Konuşup bütün şüpheleri ortadan kaldırmaktansa, sessiz kalıp aptal sanılmak daha iyidir.”

Genellikle “Söyleyecek iyi bir şeyiniz yoksa, hiçbir şey söylemeyin” denir. Bu sözün yanında Groucho Marx’ın söyleyecek daha sert ve doğru bir lafı var.

Marx burada herkese aptal demek istemiyor. Bu sözü söylerken niyeti muhtemelen bazı insanların gereğinden fazla konuştuğunuz belirtmek. Bu yüzden, çok büyük bir katkı sağlamayacaksak, sessiz kalmamız daha iyi olabilir.

Some figure

Groucho Marx ve Sivri Zekası: “Evlilikler boşanmanın temel sebebidir.”

Bazı insanlar bu söze alınabilirler. Fakat bu gerçekten de doğru. Eğer insanlar evlenmeseydi, boşanma diye bir şey olmazdı.

Arada hukuki bir bağ olduğunda da, iki insan duygusal olarak bir arada olduğunda da, insanların ilişkilerini sonlandırma kararı almasından sonra ayrılığın gerçekleştiği aşikardır.

Fakat genelde boşanma meselesini bir çatlak ya da felaket olarak görüyoruz. Belki de böyle olmak zorunda değil. Belki ilişkileri uzunluğuna göre değil, kalitesine göre değerlendirmeliyiz. Bir çift bir süre boyunca mutlu olabilir, fakat değerleri, öncelikleri ya da düşünme biçimleri değişebilir. Bu yüzden de ayrılmaya karar vermeleri oldukça normaldir.

Bir Düşünür Olarak Groucho Marx: “Televizyonu oldukça eğitici bulduğumu belirtmeliyim. Biri televizyonu açtığı an, kütüphaneye gidip iyi bir kitap okuyorum.”

Groucho Marx bir aktörden fazlasıydı. Hatta muhteşem bir düşünür ve yazardı. Birkaç anı ve ve Memoirs of a Mangy Lover gibi pek çok öykü yayınladı. Fakat bu aktörün televizyon hakkındaki düşünceleri de oldukça çarpıcıdır.

Marx televizyonun düşük kaliteli programlara ve içi boş eğlencelere yönlendirdiğini düşünmüştür. “Ördek çorbası” (Çocuk oyuncağı, çok kolay iş anlamına gelmektedir) gibi çokça kullandığı kelimelerden de görüldüğü gibi, filmleri alakasız mizah ve korkusuz eleştiri içeriyordu.

Some figure

“Politika; bela arama, bulma, yanlış teşhis etme ve yanlış tedavi yöntemleri sunma sanatıdır.”

Groucho Marx iğneleyici bir şekilde yaptığı sosyal eleştiriyi çok iyi bir biçimde gizleyebilen biriydi. Politik dünyanın bundan nasibini alması pek de şaşırtıcı değil.

Marx’ın liderleri açık bir şekilde eleştirdiği görülmektedir. Politikacıların ortada sorun yokken sorun aradıkları ve bu sorunlara uygun olmayan çözümler getirdiklerini düşünmüştür.

“Beni üye olarak kabul edecek herhangi bir kulübe dahil olmak ilgimi çekmiyor.”

Bu şüphesiz ki Groucho Marx’ın en iyi ve iğneli sözlerinden biridir. İkiyüzlülüğü ve gerçek niyetlerini hiçbir şekilde belli etmeyen insanları sert bir şekilde eleştirmiştir. Marx’ın en iyi yanı ise işe kendini eleştirerek başlamasıdır.

Yalnızca beş sözünden bahsettik fakat bunlar en ünlü sözleri. Bu sebepten ötürü, bunun dışındaki bazı sözlerine de yer vermek istiyoruz.

  • “Askeri istihbara sözü bir sözel çelişkidir.”
  • “Yaşamın sırrı dürüstlük ve dürüst iş yapmaktır. Eğer bu konuda sahtekarlık yapabiliyorsanız, işi çözmüşsünüz demektir.”
  • “Hayatta paradan çok daha önemli şeyler var! Ama çok pahalılar!”

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.